הכנת הסכם גירושין

  הכנת הסכם גירושין: הסכם גירושין הינו מסמך בו יפרטו שני ההורים את כל הקשור לפרידה. הסכם הגירושין יכלול, בין היתר, את כל הנוגע לחלוקת זמני השהות, חינוך, בריאות, הסעות ילדים, אזור המגורים, מזונות וכו', וכאמור, ילווה אתכם למספר שנים.

  בדף הסכם גירושין תוכלו למצוא לשימושכם בסיס להסכם מפורט מטעם העמותה (חינם להורדה).

  קיימות משפחות בהן חלוקת האחריות בין ההורים בזמן הנישואים היא שהאם משקיעה יותר בבית ובילדים בעוד שהאב תורם יותר לפרנסה. באופן טבעי עם הפרידה מצב זה יכול, ואף רצוי, שישתנה. הסכם הגירושין בא לבנות מסגרת חדשה לכל היבטי חלוקת האחריות ההורית.

  סעיפים חשובים להכנת הסכם גירושין

  כאשר הסכם גירושין נעשה על ידי מתאם הורי או בגישור, קל ונוח יותר לדון גם על אותם נושאים המוגדרים לעיתים "קטנים", אך בחיי היום יום יש להם חשיבות רבה לשמירת יחסים תקינים ושלווים בין ההורים. למשל, האם הורה אחד קונה את הבגדים לשני הבתים או שכל הורה קונה לביתו, מי אחראי להסעות הילדים וכו'. כאשר ההסכם נקבע על ידי בית המשפט ועל פי המלצות עו"ס לעניין סדרי דין לרוב הדיון יתמקד במשמורת, חלוקת זמני השהות ובמזונות, ואילו שאר הנושאים לעיתים יוזנחו, וכך יתכן שבעתיד יגרמו למחלוקות בין ההורים. לכן מומלץ מאוד להתייחס לנושאים גם אלו במקרה של חתימת הסכם בבית המשפט.

  בניית מסמך מסגרת כבסיס לרווחת הילד

  מטרת המסמך שאתם עומדים לבנות היא יצירת מסגרת מאד ברורה ומוגדרת להתנהלות עתידית, אולם חשוב לשוב ולהדגיש כי מסגרת זו נועדה לאפשר את הגמישות הנדרשת מידי פעם (למשל בהחלפת ימים) ולהוות בסיס לשינויים לרווחת הילדים וההורים גם יחד.

  בניית הסכם גירושין

  במידה ואתם מאותם זוגות המסוגלים להידבר ולהגיע להסכמות, אשריכם וטוב לכם – ביכולתכם לבנות הסכם גירושין ולהסכים על פרטיו ביניכם. מאחר ולרוב האנשים הנושא חדש, מאיים, ומצריך החלטות הרות גורל דווקא בתקופה של לחץ ומתח, מרבית הזוגות זקוקים לעזרה חיצונית. עדיף לבנות את הסכם הגירושין בעזרת מתאם הורי או מגשר שישב עם שניכם ויבחן יחד אתכם את צרכי הילדים, את הצרכים שלכם ואת יכולותיכם, תוך מודעות לשינויים צפויים בעתיד והכללת הגמישות הנדרשת כדי להתאים את ההסכם לשינויים אלו.

  כדי לחסוך בזמן ובכסף רצוי שכל אחד מההורים יגיע לפגישות כשהוא מודע ליכולותיו ורצונותיו ביחס לנושאים הרלבנטיים לכם ולילדיכם. זכרו שבפגישות עם המתאם או המגשר הנכם מייצגים גם את ילדיכם, ושההסכם הנבנה הוא עבורם ולמענם. בעזרת איש המקצוע יאוחדו יכולות, רצונות וצרכי כל אחד מההורים למסמך אחד: הסכם גירושין המתאים לתא המשפחתי שלכם.

  שיתוף פעולה בין ההורים

  במטרה להגיע לשיתוף פעולה מלא בין ההורים ולמנוע אי הבנות עתידיות בנושאים מהותיים הקשורים למהלך החיים השוטף, ולמרות ששני ההורים אפוטרופסים לילדים, רצוי לציין את אחריותם של שני ההורים בכל נושא ונושא מהותי בחייו של הילד.

  להלן נושאים שחשוב להתייחס אליהם בהסכם הגירושין. להזכיר, אלו נושאים כלליים. צריכה להיות התייחסות מפורטת גם לנושאים הייחודיים למשפחה שלכם (ילד בעל צרכים מיוחדים, עבודה במשמרות, וכו'). גם אם הדברים המפורטים בהמשך נראים מובנים מאליהם, חשוב שהם יהיו רשומים.

  נציין שקשה לשנות את הסכם הגירושין, אלא אם כן השינוי הוא בהסכמת שני הצדדים. בבית המשפט, כל תוספת בתחום חלוקת זמני השהות (רק בהמלצת עו"ס לעניין סדרי דין) או שינוי סכום המזונות, גם אם הוא נובע משינוי לגיטימי לטעמו של אחד ההורים, הוא מסובך, וכרוך במאמצים רבים, במשאבים (כסף, זמן ועצבים) ולרוב בהתדיינויות ארוכות בבית המשפט. לכן חשוב מאוד, כבר בשלב זה, לבנות הסכם גירושין איתו אתם חושבים שתוכלו לחיות למשך שנים ארוכות. עליכם לקחת בחשבון שצרכים ותנאים של היום הם לא צרכים ותנאים של מחר – שהרי מדובר בילדים שמתבגרים, וגם אצל ההורים תנאים יכולים להשתנות: מהחלפת מקום עבודה ועד נישואין וילדים נוספים.

  הערה: לשם הנוחות בלבד התייחסנו באופן עקבי לאם כהורה משמורן, לאב כהורה שאינו משמורן.

  בניית הסכם גירושין כללי

  במסגרת הכנת הסכם גירושין חשוב שיהיה רשום ששני ההורים מתחייבים הדדית למסור איש לרעהו כל מידע הנוגע לילד, לרבות מידע לגבי כל שינוי במצב בריאותו, לימודיו וכיו"ב. כמו כן, נכון להיום, מסמכים רשמיים הנוגעים לילד מגיעים ברוב רובם של המקרים לכתובתה של האם בלבד (ראו כאן). חובת היידוע חלה עליה, וגם זה צריך להיות רשום בהסכם.

  לינה בבית שני ההורים

  חלוקת האחריות ההורית כוללת כמובן גם שינה בשני בתי ההורים. ללינה חשיבות רבה בבניית קשר הורה-ילד, משום שהיא יוצרת את ההבדל שבין ביקור לבית. כיום, בניגוד לעבר, יותר ויותר אבות מלינים את ילדיהם 1-3 לילות באמצע השבוע, ובכל סוף שבוע שני: מיום שישי בצהרים (איסוף ממוסד הלימודים) ועד יום א' בבוקר (למוסד הלימודים).

  שינה היא כל מה שמסביב לה. דווקא בגילאים הצעירים, כאשר הילדים עדיין פחות עצמאיים, יש חשיבות מרובה לזמן האיכות שנוצר כמו מאליו לקראת השינה: מקלחת, הקראת סיפורים, חיבוק, נשיקת לילה טוב, כמו גם הקימה בבוקר שאחרי. שינה סוגרת את היום ופותחת יום חדש והיא חלק חשוב ואינטגרלי לשגרת היום ולקשר עם הילדים.

  לנושא אפשרויות חלוקת זמני השהות ראה כאן.

  מעברים מבית לבית

  האם לילד לא קשה לעבור מבית לבית? לחלק מהילדים הנושא קל, לחלקם פחות. השוני נובע מגיל הילד, מגיל הילד בזמן פרידת ההורים וכו'. ועדיין, למרות הקושי, אין תחליף ללינה בשני בתי ההורים לשמירת קשר רציף ואמיתי בין הילד לשני הוריו.

  אם אתם עדיין מוטרדים מהמעברים התכופים, במיוחד אם הילדים בגילאים גבוהים יותר, ניתן לחלק את השבוע בכל צורה המוסכמת על שניכם, עד למעברים של פעם בשבוע.

  ילדים מגלים קושי, במיוחד בגילאים הצעירים יותר, כאשר המעברים נעשים מבית לבית בימים בהם הילדים שוהים אצל אחד ההורים עד שעות הערב בלבד. המעבר הזה קשה להם כי הוא חוזר ומזכיר להם שההורים שלהם לא ביחד וכי הוא עלול ליצור קונפליקט נאמנויות במקום שאחרת לא היה מתעורר.

  חובת עמידה בחלוקת זמני השהות

  בהסכמי פרידה רבים, בעיקר ישנים אך לא רק, רשום שלאב יש 'זכות' לזמני השהות, שהוא 'רשאי' לראות את ילדיו. ירצה האב, ישמור על קשר עם ילדיו. לא ירצה, הנטל ייפול על האם. כמובן שזהו מצב שפוגע בילדים. חלוקת זמני השהות צריכה להיות קבועה, כאשר רק במקרי הצורך יכולים ההורים להחליף ימים. במידה ואחד מההורים מתקשה לעמוד בזמני השהות שלו באופן קבוע, רצוי לנסות לפתור את הנושא בהידברות או לשנות את ההסכם בבית המשפט.

  ראו כאן.

  איסוף הילד ממוסדות החינוך

  איסוף הילד ממוסד הלימודים והבאתו לשם בבוקר מקל מאד על הילד את המעבר שהופך לחלק משגרת היום – סיום בית הספר, הליכה הביתה, בילוי אחר צהרים, ערב, לילה, קימה בבוקר וחזרה לבית הספר. זאת לעומת מעבר מבית לבית שהופך את הפרידה מהורה ומעבר להורה האחר למשהו מאד מודע, ולפעמים כאוב.

  ככלל, עדיף שכל המעברים יהיו ממוסד חינוך ואליו. מעבר מבית הורה לבית ההורה האחר, יוצר פתח לחיכוך ומריבות בין הורים, אם מעצם המפגש שאוצר בחובו לא מעט מתח, ואם בגלל איחור או הקדמה, אי מילוי ציפיות רחצה, האכלה, הלבשה, וכד'. כך נחסכים מהילדים סיטואציות קשות (ולחלוטין מיותרות) של מפגשים בין הוריהם.

  אזור מגורים ושמירה על קשר עקבי של ההורים – מרחק מגורים בהסכם גירושין

  חשוב מאוד להוסיף להסכם הגירושין תחום מוגדר למגורי ההורים, כאשר לא ניתן לבצע מעבר יחד עם הילדים מעבר מעבר למרחק הרשום בהסכם. כמו כן מומלץ לקבוע שגם מעבר של הורה ללא הילדים יתבצע רק בהסכמת ההורה האחר ובאין הסכמה באישור בית המשפט.

  למרות שלא ניתן למנוע מעבר מגורים של אדם מבוגר, הרי שכיום, כאשר למבוגר נלווים גם קטינים, ויש במעבר כדי להשפיע על הקשר שבין הילדים להורה הנשאר, בית המשפט לא תמיד מאפשר לאם מעבר מגורים ובודק כל מקרה לגופו.

  אחריות ההורים על בריאות הילד

  חשוב לציין בהסכם הגירושין כי שני ההורים אחראים לבריאותו השוטפת של הילד. כל הורה ייקח את הילד לרופא בהתאם לצורך, בימים בהם הילד איתו (כל קופות החולים מאפשרות כרטיס מגנטי לילד לכל אחד מהוריו). במקרים יוצאי דופן, כמו אשפוזים בבית החולים וטיפולים חריגים ודחופים, חובת ההורה לדאוג לילדו, ובמידת האפשר (תלוי דחיפות וזמינות) תוך תיאום עם ההורה האחר.

  אחריות ההורים לגבי חינוך הילד

  חשוב להחליט, במסגרת הסכם הגירושין, על סוג החינוך שאתם רוצים להעניק לילדיכם (דתי, דמוקרטי, וכד').

  כפי שהוסבר, שני ההורים הם אפוטרופסים על ילדיהם ולפיכך כל עניין מהותי הקשור לילד (בנושאי חינוך: רישום לגן, לבית הספר, מגמות לימוד וכד') חייב להתקבל בהחלטה משותפת של שני ההורים.

  בנוסף, חשוב לציין בהסכם שההורים יעדכנו האחד את רעהו בדבר כל האירועים ואסיפות ההורים במוסדות החינוכיים בהם לומד וילמד הילד, ומייד כאשר יוודע להם עליהם, וזאת כדי לאפשר את השתתפות שני ההורים.

  הסכמה לגבי חוגים

  רצוי ששני ההורים, בהתאם לגילו של הילד ורצוי בשיתופו, יתאמו מדי שנה לאילו חוגים הילד ילך. בעיקרון שני ההורים אמורים להסכים לחוג כאשר הוא "פולש" לזמן של ההורה האחר. אפשר שהילדים ילכו לחוגים גם כשהם אצל אמא (עפ"י בחירתה) וגם כשהם אצל אבא (עפ"י בחירתו). כפי שכל הורה קובע את התכנים בימי השהות של הילדים אצלו, כך גם לגבי חוגים בימים בהם הילד אצלו – לא מחויבת הסכמה של ההורה השני.

  בהסכם הגירושין רצוי להגדיר לכמה חוגים ניתן לרשום את הילד, מה העלות החודשית המקסימלית לחוגים, באיזה ימים (בעיקר מבחינת אצלי/אצלך) ומי לוקח.

  מחלה או חופשה בלתי צפויה

  יש לקבוע על מי מההורים החובה לטפל ולהשגיח על הילד במקרה שהילד אינו יכול להיות במסגרת החינוכית עקב מחלה פתאומית, שביתה או חופשה בלתי צפויה.

  לרוב – על פי חלוקת זמני השהות של אותו יום, כלומר, אם הילד מתעורר אצל אחד ההורים חולה, במקום לקחת אותו לבית הספר אותו הורה לוקח אותו לקופת חולים (במידת הצורך), ונשאר איתו, או דואג שמישהו יישאר איתו עד לשעה בה ההורה האחר אמור לאסוף אותו במידה ואמור להתבצע מעבר.

  חגים

  למעט מקרים יוצאי דופן מחולקים החגים בשווה בין ההורים. חג אצל אבא, חג אצל אמא, לסירוגין – שנה אחת אצל האב, שנה אחת אצל האם, כך שבמהלך שנתיים הילד יבלה כל אחד מהחגים אצל שני הוריו. כמובן שיש גם יוצאים מן הכלל – אם עקב החלטת עו"ס לעניין סדרי דין ובית המשפט ואם מבחירת ההורים. לדוגמה, פנה אלינו אב גרוש, דתי, וביקש עזרה בניסוח הסכם הפרידה שלו בו יהיה כתוב שכל עוד ילדו קטן מאוד, בראש השנה ויום כיפור הוא תמיד ישהה בבית האם, מאחר ורוב שעות החג האב בבית הכנסת.

  רצוי להגדיר את חלוקת החגים באופן מפורט, כולל הערה ל"ימים מיוחדים" (כמו ימי בחירות, שביתות, וכד'), כדי למנוע חילוקי דעות ומריבות בעתיד.

  כמו כן חשוב להקפיד שימי החג בהסכם הגירושין יהיו תואמים לימי החג שנקבעים במוסד החינוכי (גן, בתי ספר) כדי שימים כמו איסרו חג, או החופשה המקדימה לחג הפסח לא יגרמו לוויכוחים בין ההורים.

  חופשת הקיץ

  כיוון שחופשת הקיץ ארוכה מאוד, רצוי לקבוע סידור מתאים כך ששני ההורים יוכלו מצד אחד להמשיך בעבודתם ומצד שני לצאת עם הילד לחופשה. אפשרות אחת היא לסכם שימי הקייטנה הם כימי שנת הלימודים. היתרה מתחלקת שווה בשווה בין ההורים, כמתאים להם, לעיתים אף שבוע או שבועיים ברצף כדי שאפשר יהיה לתכנן חופשה ארוכה עם הילד.

  אפשרות שנייה, בהתאם לגיל הילד, צרכי ההורים וכו', היא שחופשת הקיץ כולה תחולק שווה בשווה, וכל הורה רשאי בזמנים שלו לקבוע את התכנים: קייטנה, טיול לחו"ל וכו'. רצוי שאם הילדים נמצאים, למשל, שלושה שבועות רצופים אצל אחד ההורים, יוסכם על חלק מאותו פרק זמן (סופי שבוע / אמצע שבוע), בהתאם להסכמת ההורים, שבו הילדים ישהו אצל ההורה השני, כדי שלא יהיה נתק ארוך מדי.

  כאן המקום לציין שבחלוף הזמן, כאשר דברים נרגעים, אפשר לתאם חופשות בין ההורים, ולהחליף ימים במידת הצורך. זו סיבה נוספת להיפרד יפה וללא משקעים.

  הוצאת דרכון לקטין שהוריו גרושים

  ראו כאן

  נסיעות לחו"ל

  חשוב להגדיר מראש לכמה זמן ניתן לנסוע עם הילד לחופשות בחו"ל, ולאילו יעדים. אם אתם צופים שינויים בעתיד, כדאי להכניס אותם להסכם הגירושין, או לפחות שורה שאומרת שעתידים להיות שינויים וכיצד הם יקבעו.

  כמו כן רצוי לקבוע מה קורה כאשר אחד ההורים נוסע לחו"ל לבדו, אם לחופשה ואם למטרת עבודה – היכן הילד ישהה ובאחריות מי לדאוג לסידור לילד.

  חלוקת נטל הנסיעות

  חשוב להכניס להסכם הגירושין סעיף שעניינו חלוקת נטל הנסיעות בין ההורים. איסוף והבאה למוסד הלימודים על ידי ההורה אצלו שוהה הילד נותנים פיתרון חלקי לנושא.

  פתרון מחלוקות

  מומלץ לשקול בתהליך הכנת הסכם גירושין להכניס להסכם סעיף המגדיר כיצד יפתרו מחלוקות עתידיות, על מנת שדברים קטנים לא יהפכו לוויכוח גדול ומיותר. ניתן לקבוע שההורים ינסו לפתור ביניהם כל מחלוקת ובמקרה הצורך יפנו למתאם הורי, מגשר, או כל אדם אחר המוסכם על שני ההורים. אם יש מישהו מסוים ששניכם מסכימים עליו, רצוי להכניס את פרטיו להסכם הגירושין.

  הכנת הסכם גירושין

  הירשמו לעידכונים

   במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
   במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com