רקע ומטרות העמותה

עמותת הורות משותפת=טובת הילד הוקמה במטרה לקדם את חלוקת האחריות ההורית בין ההורים לאחר גירושין, כך שכל אחד מהם יהיה שותף משמעותי בכל תחום הקשור לגידול ילדיהם.

נקודת המוצא שלנו היא קביעתם של מחקרים פסיכולוגיים עדכניים בחקר התפתחות הילד כי ילד זקוק לשני הורים נוכחים ופעילים בחייו כדי להבטיח התפתחות חברתית, אינטלקטואלית ורגשית נאותה. לכן, מטרת העמותה היא לקדם 'הורות משותפת' (מה שלא אומר בהכרח שווה כמובן).

הורות משותפת משמעה שלמרות הגירושים, לילד שני הורים בחייו. מחקרים הוכיחו שככל ששני ההורים נשארים פעילים ונוכחים בחיי הילד, כך התפתחותו בריאה ותקינה יותר מבחינה אקדמית, חברתית, ערך עצמי ותרומה לחברה.

מנחים הורים בנתיב הגירושין

באמצעות האתר, תפוצת המייל אליה אנו מזמינים כל אב ואם גרושים ובהליכי גירושין להצטרף, דף הפייסבוק שלנו וקבוצת הפייסבוק הסגורה אנו מנחים ומעדכנים אלפי הורים, אבות ואמהות כאחד, בנתיב הגירושים.

הקורא יווכח כי עיקר פנייתנו היא בלשון זכר, לא רק בגלל אילוצי שפה אלא מאחר וחברתית ומערכתית תפיסת ההורות המשותפת וחלוקת האחריות ההורית נמצאת כרגע בחיתוליה. החוק הקיים, ובעקבותיו החברה ואנשי המקצוע רואים עדיין את הורותו של האב כמשנית.

דף "קבלת מידע הנוגע לילד" מוקדש רק להורה הלא משמורן, כמעט תמיד האב.

תפיסות חברתיות ארכאיות וחוקים ישנים (חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות העוסק בגירושים נכתב בשנת 1962, ולא שונה מאז) מפילות את כל האחריות ההורית, למעט פרנסה, על כתפי האם, בעוד שאב, הרוצה לקחת חלק משמעותי יותר בחיי ילדיו ולא רק להעביר תשלומי המזונות במועדם, צריך להיאבק על כל צעד ושעל, כשהתגובה למאמציו יכולה לנוע בין תמיהה וביטול לכעס והתנגדות.

תפקיד האב בהורות

פעילות של שנים הביאה איתה מספר הישגים שמשמעותם הכרה בהורותו ובתפקידו ההורי של האב – חלקם הושגו בעמל רב, הרבה סבלנות ועיקשות, בעוד רבים אחרים עדיין בתהליך, כאשר חלק נכבד מההצלחה תלוי בעזרתכם ובשיתוף הפעולה שלכם, הקוראים.

חשוב לנו להדגיש – אנו מאמינים שאב ואם צריכים להיות שותפים מלאים בגידול ילדיהם, הן בזמן שהם נשואים והן לאחר הגירושין. מחובתה של המדינה לקדם ולעודד שותפות זו, שכן לכל ילד זכות בסיסית לקשר רציף, עקבי ומשמעותי עם שני הוריו. שני ההורים צריכים להיות מעורבים בחיי ילדם וחובתם לשאת באחריותם ההורית כלפיו.

הורים חולקים אחריות

כחברה, המטרה שעלינו לראות לנגד עינינו היא שני הורים החולקים את האחריות ההורית, גם אם בחרו שלא לחיות יותר יחדיו. לכן, בעוד המדריך מוקדש לילדים שלנו, מכם ההורים אנחנו מבקשים לפעול: מאבות אנו מבקשים לדרוש את המגיע לכם בזכות – להמשיך ולהיות הורים לילדיכם ולעמוד בחובתכם כלפיהם, ומאמהות – הן לאפשר והן לדרוש את חלוקת האחריות ההורית, למען ילדיכן ולמענכן – כדי שלא תצטרכנה לשאת בנטל לבד, וכדי שגם לכן תהיה האפשרות והחופש למימוש עצמי.