עורך דין גירושין

כיצד בוחרים עורך דין גירושין? המלצות חברים, מפה לאוזן ומקריאת שמו בפסק דין כזה או אחר. באתר פסקי דין רבים, לפי נושאים. 

בכל מקרה, חשוב ללכת לשיחת יעוץ (עלות של כמה מאות שקלים – סכום קטן ביחס לכל העלויות הצפויות).

המפגש נועד בעיקר להתרשמות – במהלכו יינתן הסבר כללי על המצב ועל דרכי פעולה, אבל בעיקר חשוב להקשיב ולהיות קשוב, לבחון אם יש כימיה עם עורך הדין ואם דרכו ומטרותיו תואמות את אלו שלך.

חשוב לוודא שלעורך הדין ניסיון בתחום ושהוא בקיא בדיני משפחה, במיוחד אם המקרה שלכם "לא שגרתי" – קונפליקט גבוה, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, וכד'.

כידוע, במדינת ישראל יש את בתי המשפט לענייני משפחה לצד בתי הדין הרבניים. במקרה הצורך יש לוודא שעורך הדין בעל ניסיון במקום בו מתנהל התיק שלכם.

חשוב לדעת

עד לשנת 2008 לא היו בבתי המשפט לענייני משפחה פסקי דין למשמורת משותפת ללא הסכמת האם. זה אומר שלנושא הגדרות ההורים, בניגוד לחלוקת זמני השהות ושאר הנושאים, מקצועיות וניסיון עורך הדין היו חסרי משמעות שכן התוצאות נקבעו מראש. 

כיום, להכרות עם הפסיקות החדשות למשמורת משותפת או אחריות הורית משותפת והכרות עם עמדות השופטים השונים להגדרות הוריות שוות חשיבות רבה.

עד לאחרונה מזונות ילדים נקבעו בצורה קבועה, ללא כל התחשבות בחלוקת זמני השהות של ההורים והכנסות שני ההורים. בשנים האחרונות אנו רואים שינוי בנושא וישנם פסקי דין רבים בהם קיימת הפחתה של עד 50% מסכום המזונות "המקובל".

לפיכך, חשוב שעורך הדין שאתם לוקחים יכיר את פסקי הדין החדשים, יכיר את השינויים הקטנים וידע להכין תשובות מתאימות לבית המשפט.

גם בנושא לינה בשני בבתי ההורים וחלוקת זמני השהות ישנה התקדמות נאה. אם בעבר הרחוק היו המלצות ללינה רק מגיל שנתיים, כיום ילדים ישנים בשני בתי ההורים מגיל צעיר יותר.

חלוקת זמני השהות הנפוצה כיום היא 8/6 (וכיום יש מקרים רבים בהם החלוקה היא כבר 7/7).

לפיכך, בחירת עורך דין גירושין הפכה בשנים האחרונות למכרעת. אנו תקווה שבשנים הקרובות יקודמו המלצות ועדת שניט וועדת שיפמן לחוק, דבר אשר יצמצם בצורה ניכרת את מריבות ההורים ויביא לשינוי גם בתפקידם של עורכי הדין.

פחות מלחמות בין ההורים ויותר גישור והסברה.

עורך דין גירושין

עלות עורך דין גירושין

כמה זה יעלה? אין מחיר אחיד. המחירים לתיק נעים בין אלפי לעשרות אלפי שקלים, תלוי בטיב, בשם ובניסיון של עורך הדין.

יש עורכי דין שלוקחים תשלום מראש עבור הטיפול בתיק, ויש כאלה שגובים לפי משימה שביצעו.

עבודת עורך הדין:

עורך הדין מביא איתו ידע מקצועי הכולל הכרת החוק והיכולת להתנסח כנדרש בבית המשפט. מעבר לזאת הוא אמור לייצג אותך, להשיג עבורך "כמה שיותר", כאשר ההשלכות לא תמיד מעניינו. 

בנוסף, יש לעורך הדין את דעותיו הפרטיות ואת האינטרסים שלו, שלא תמיד תואמים את שלך.

חשוב להיות מעורב ואף ביקורתי ביחס לכל מה שיוצא משולחנו. חשוב לקרוא את כתב התביעה/הגנה, לוודא שהפרטים והעובדות נכונים ושהוא אכן מביע את שברצונך להביע, כולל כל הנושאים שלך נראים חשובים להסכם.

חלק מעורכי הדין ישאפו לקדם הסכם גירושין בגישור. גישור תמיד עדיף על המלחמות בבתי המשפט, אך חשוב לזכור שבמידה והתשלום בוצע מראש ללא קשר כיצד נסגר התיק, לעורך הדין אינטרס לסגור את התיק בגישור שכן זהו גם הליך מהיר יותר.

חשוב להיות מודע לנושא. במידה וההסכם בגישור משקף את רצונותיך הרי זה נהדר, אך חשוב לזכור שכיום, בניגוד לעבר, גם בבתי המשפט ניתן להגיע להישגים נאים. 

מלחמות ההורים בחסות החוק ועורכי הדין

אבות אשר מגיעים לבית המשפט, מקבלים, במקרים רבים, עצות "מלחמתיות" מעורך דינם המאריכות את ההליכים שלא לצורך ואף מנציחות את הסכסוך.

מנגד, ישנם עורכי דין הממליצים לאם להגיש תלונות במשטרה, בעיקר תלונות על אלימות.

במרבית המקרים התלונות מוגשות ללא כל בסיס, על מנת ששמו של האב יוכתם, על מנת להרחיקו מהבית ומהילדים, ועל מנת שיאבד את שלוות רוחו.

כל אלו מאפשרים לעורך הדין של האם למנוע מהאב הסכם של משמורת משותפת או חלוקת זמני שהות שווה או מורחבת עם הילדים, מאחר ובמקרה הטוב ניתן לטעון לאי הסכמה ושיתוף פעולה בין ההורים, ובמקרה הרע ניתן לטעון לאי כשירות.

המלצות על עורכי דין

העמותה אינה ממליצה על עורכי דין לגירושין. ישנה אפשרות כמובן לבקש המלצות בקבוצת הפייסבוק שלנו.