קבלת מידע הנוגע לילד

הורות משותפת = טובת הילד

קבלת מידע הנוגע לילד

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

קבלת מידע הנוגע לילד – כללי: נפרדתם ועכשיו עכשיו אתם גרים בשני בתים. מרגע זה האב מנותק ממידע הנוגע לילדו! אם ברצונו לקבל את המידע, עליו לפעול ולבקש.

קבלת מידע הנוגע לילד

המידע נשלח לבית אחד בלבד

כאשר הורים בוחרים לגור בנפרד, מען הילד רשום אצל הורה אחד בלבד. כמעט תמיד אצל האמא. לכן היא זו שתמשיך לקבל את כל המידע, באופן אוטומטי וכברירת מחדל.

ומה עם ההורה השני, האבא? לצערנו, מרגע שאתם מתגוררים בכתובות שונות, מוסדות המדינה "מנתקים" את האב ממידע הקשור לילדיו. ואם ברצונו לקבל את הידע מחובתו לפעול ולבקש אותו. 

במידה ומען הילד רשום בכתובתו של האב, המידע יגיע לכתובתו והאם היא זו שלא תקבל את המידע לגבי ילדיה.

אותה בעייתיות קיימת גם במקרים של משמורת משותפת. המידע הנוגע לילד נשלח רק לכתובת אחת, כתובת האם.

הפעולות אותן על האב הגרוש לבצע כדי לקבל חלק מהמידע הנוגע לילד

קבלת מידע הנוגע לילד מהרשות המקומית והביטוח הלאומי

עליך לרשום במשרד הפנים את כתובתך ככתובת שנייה למשלוח דואר לקטין. רישום זה יביא לכך שבהתאם לחוק "כתובת נוספת למשלוח דואר לקטין" תקבל מידע מהרשות בה מתגורר הילד. לאחר רישום הכתובת הנוספת עדיף לוודא מול הרשות שהם אכן עובדים בהתאם ללשון החוק. חובה להגיע פיזית למשרד הפנים.

בנוסף, רישום זה יביא לכך שתקבל מידע מועט המתקבל מהביטוח הלאומי. לא מדובר על מידע כמו קצבאות הילדים (כספי) וכו', אלא מידע על מעבר קופת חולים של הילד יחד עם האם, מידע אם הילד מקבל קצבת נכות וכו' (ראו כאן).

במידה והאב עובר מקום מגורים, עליו לבצע רישום זה מחדש. מדינת ישראל…

קבלת מידע הנוגע לילד ממעונות, גני הילדים ובית הספר

מעונות היום – יש לפנות ולבקש את המידע. ראו כאן.

ליתר בטחון עליך לפנות לבית הספר/גן (מכתב לבית הספר) ולעדכן את בית הספר/גן שאתם גרים בכתובות שונות, ולכן אתה מבקש לקבל כל מידע הנוגע לילדיך. במקביל חשוב מאוד לבקש ממזכירות בית הספר להכניס את פרטיך האישיים למערכת המחשב (מנב"ס). מומלץ להיפגש עם המורה/גננת לשיחה אישית בנושא. יש צורך לבצע סעיף זה בכל מעבר לבית ספר חדש. דף קבלת מידע הנוגע לילד ממוסדות החינוך ראו כאן.

קבלת מידע הנוגע לילד מקופת החולים

עליך לפנות לקופת החולים בה חבר הילד כדי לקבל כרטיס מגנטי עבורו וכדי לקבל סיסמא משלך לחשבון הילד באתר האינטרנט של הקופה. בחלק מקופות החולים ניתן לבקש ולרשום את הטלפון של שני הורי הילד במחשב ואז, בחלק מהקופות (למשל מכבי) מספרי הטלפון של שני ההורים יופיעו על מרשמים, הפניות ובמידה ונשלח מסרון על קביעת תור, ביטול תור וכו' שני ההורים יקבלו אותו. כמו כן ניתן לפנות בכתב ולבקש לקבל בדואר כל מידע הנשלח לאמא. (נכון לשנת 2021 אנחנו יודעים שזה עובד, חלקית, רק בקופת חולים מכבי. מוזמנים לבדוק ולעדכן אותנו האם גם בשאר קופות החולים מקיימים את לשון החוק). ראו כאן.

קבלת מידע הנוגע לילד על תוכנית חסכון לכל ילד

במידה והאב מעוניין לקבל כל שנה העתק מהדו"ח הכספי לתוכנית חסכון לכל ילד, עליו לפנות באופן חד פעמי לגוף הפיננסי המנהל את החסכון לבקש זאת. ראו כאן.

אם האב לא יודע (מהאם) באיזה גוף השקעות מושקע הכסף, הרי עליו לפנות לביטוח הלאומי, ומחובתם לעדכן אותו. ראו כאן.

תוכלו למצוא דף מיוחד בנושא קבלת המידע מכל הגופים.

המצב הקיים פוגע בילד

מאחר והמידע מגיע רק לכתובת אחת, חלה על ההורה המקבל (לרוב האם) חובת יידוע של ההורה האחר (לרוב האב) – אחריות לא הגיונית ולא סבירה שנופלת על כתפיה, במיוחד לאחר שההורים בחרו להיפרד זה מזו.

אין כל סיבה שהאם תשמש כ"מזכירה" של האב ותהיה אחראית להעביר לו את המידע, ואין סיבה שהאב יהיה תלוי בנכונותה של האם לשתף ולהעביר לו את המידע הנוגע לילדו שלו, מה עוד שהאם יכולה, בתום לב, לשכוח לעדכן, ועל לא כלום נוצרה עילה לוויכוח מיותר בין ההורים, אשר לרוב יגיע גם לפתחו של הילד.

מצב בו המידע נשלח להורה אחד בלבד אינו משרת את טובת הילד. למידע הנמסר מן הגופים השונים חשיבות מכרעת לגידולו של הילד ולטיפול בו. מניעתו ממי מההורים מהווה פגיעה קשה ביכולתו של אותו הורה למלא את חובתו כלפי הילד.

דואר רשמי המגיע בעניין הילד לרוב עוסק בעניינים חשובים ומהותיים – אם רישום ושיבוץ למעון, לגן או לבית הספר, אם זימון ליום ההכרות לקראת עליית הילד לכיתה א', אם מידע רשמי מבית הספר, אם מידע בעניין טיפול רפואי, ואם צו גיוס ראשון. חובה ששני ההורים יקבלו מידע חשוב זה.

בחירה לאב

השארת הבחירה להורה האחר (לרוב האב), בהתאם ללשון החוק הנוכחי, האם לקבל או לא לקבל את המידע הנוגע לילד כוולונטרית לא רק שאינה משרתת את טובת הילד, אלא אף פוגעת באותם ילדים שהקשר שלהם עם האב רופף.

מחובתה ובאחריותה של  המדינה להעביר גם להורה זה את כל המידע במסגרת חובתו ההורית, בדיוק כמו שהמדינה מעבירה מידע זה להורה האחר.

חשוב מכך, מעצם מתן הרשות להורה לקבל או לא לקבל את המידע, יחד עם היותו של ההליך לקבלת המידע הליך בירוקרטי הכרוך בהגשת בקשה כפי שמחייב כיום החוק, מאותתת המדינה להורה ש"מותר" להתחמק ולהשתמט מאחריותו ההורית לילדו.

בכך משאירה המדינה את כל האחריות ההורית על הורה אחד בלבד. קבלת מידע לגבי הילד הינה זכות אך גם חובה הורית, ומחובתה של המדינה, בראייה של קשר ילד-הורה, לדאוג לכך שהמידע יגיע, באופן אוטומטי וכברירת מחדל, לשני הורי הילד.

נקודה למחשבה: קבלת מידע הנוגע לילד – כללי

גם אם לא לכך התכוון המחוקק, ההורה אשר צריך לפנות ולבקש את המידע למעשה הוגדר כהורה סוג ב'! מדוע ששני ההורים לא יקבלו אוטומטית וכברירת מחדל את כל המידע הנוגע לילדם? האם זו הדרך לשמר את הקשר של הילד עם שני הוריו לאחר פרידתם? מדוע הורה אחד צריך לפעול, ולבקש, ולשלוח מכתב? כיצד הורים גרושים אמורים לדעת על קיום החוק? כמה הורים אכן יפנו, גם אם הם יודעים? למי יש כוח לבירוקרטיה מול כל הגופים – לבקש, לחזור ולבקש, להתעקש? והרי בירוקרטיה, כדרכה של כל בירוקרטיה, תידחה ותידחה עד שתישכח.

 

על החוק החלמאי (סעיף 18(ב) לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות) ניתן לקרוא כאן.

קבלת מידע הנוגע לילד - כללי

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!