פרופ רחל לוי שיף – השפעות על ילדים שחוו גירושין במשפחתם

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

פרופ רחל לוי שיף – השפעות על ילדים שחוו גירושין במשפחתם

Print Friendly, PDF & Email

פרופ רחל לוי שיף – השפעות על ילדים שחוו גירושין במשפחתם: אחד מהשינויים המשמעותיים והדרמטיים שחלו בחיי המשפחה במהלך העשורים האחרונים הוא העלייה בשיעור הגירושין.  מדידת שיעור הגירושין בישראל מצביעה על מגמה לפיה חלה עליה של פי שלושה בשיעור זה החל משנות ה-70, והוא עומד כיום על כ-30%.

גירושין

חלק מהסיבות לעלייה הדרמטית בשיעור הגירושין בעולם המערבי, כוללות את השינויים בתפיסת התפקיד של האישה והרחבת יכולת ההשתכרות שלה. סיבות נוספות כוללות את העלייה בציפיות להגשמה עצמית כתוצאה מנישואין, הירידה באיכות האינטראקציה הזוגית בין בני זוג נשואים, והירידה בהתייחסות הסטיגמטית השלילית  של  החברה כלפי גירושין.

הגירושין הם תופעה בעלת השלכות נרחבות על  בה המעורבים  קצרות וארוכות טווח. כתוצאה מהעלייה החדה בשיעור הגירושין, חלה גם מדי שנה עלייה במספר הילדים הנאלצים להתמודד עם השינויים הכרוכים בגירושי הוריהם. יותר ממחצית ממקרי הגירושין מערבים ילדים מתחת לגיל 18.

לגירושי ההורים השלכות משמעותיות לא רק על ההורים הלוקחים בהם חלק, אלא גם על ילדיהם. השלכות אלו נובעות בשל השפעתם של הגירושין על התנאים שבהם הילדים מתפתחים ומתחנכים, וכתוצאה מהשינויים ביחסים המשפחתיים עימם הילדים נאלצים להתמודד. גירושין מהווים משבר קשה עבור הילדים, משום שהם מערערים את המערכת המשפחתית שאמורה לספק להם את צרכיהם הנפשיים והרגשיים, ולהעניק להם תחושת תמיכה, הגנה וביטחון.

ילדים אלו יגדלו כשהם חשופים לקונפליקטים מרובים בין ההורים טרום הגירושין ואף לאחריהם, כשקונפליקטים אלו לעיתים עוצמתיים ואלימים. לאחר הגירושין, הם יצטרכו ראשית להתמודד עם הבנת האירוע הטראומטי, ועם חוויית האובדן והנטישה של אחת מהדמויות ההוריות. חוויה זו מלווה לעיתים בכעס, האשמה עצמית, בדידות וחוסר אונים.

סיכום המאמר מאת פרופ רחל לוי שיף: השפעות קצרות וארוכות טווח על ילדים שחוו גירושין במשפחתם:

"למרות שכיחות גבוהה של תופעת הגירושין בחברה העכשווית, הגירושין מהווים גורם סיכון להתפתחות והסתגלות ילדים בטווח מידי ולאורך מעגל החיים"

למאמר המלא: פרופ' רחל לוי שיף – המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בר אילן. השפעות קצרות וארוכות טווח על ילדים שחוו גירושין במשפחתם.

פרופ' רחל לוי-שיף (levyra@biu.ac.il) – ראש התכנית ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית. פסיכולוגית קלינית התפתחותית, מילא – המרכז ללימודים אקדמיים.

פסיכולוגית קלינית והתפתחותית, חוקרת ומרצה בפסיכולוגיה בתחום לקויות למידה ופסיכולינגויסטיקה התפתחותית, ומגוון נושאים בתחומי ילדים, הורים, זוגיות ומשפחה. מכהנת כפרופסור מן המניין במחלקה לפסיכולוגיה בשנת 2000 מונתה ליו"ר הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, וב-2013 מונתה ליושבת ראש מועצת הפסיכולוגים בישראל. פרופ' לוי שיף עומדת כיום בראש תוכניות המוסמך בפסיכולוגיה חינוכית והתפתחותית במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן.

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!