הורים גרושים שאלות ותשובות

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

הורים גרושים שאלות ותשובות

Print Friendly, PDF & Email

הורים גרושים שאלות ותשובות – כאשר ההורים בוחרים להתגרש לרוב עולות שאלות רבות הנובעות מכניסה לעולם חדש ולא מוכר.

אין מקרה אחד זהה למקרה אחר. יש הורים שיצטרכו להשתמש ברוב המידע שבאתר, ויש הורים שלשמחתם ישתמשו רק בדברים הבסיסיים.

הורים גרושים שאלות ותשובות

מהי העצה החכמה ביותר להורים המתגרשים?

לעשות כל שניתן כדי להיפרד בצורה חברית ויפה.

בגישור ולא בבית המשפט. זה ייטיב מאד עם הילדים, ויפעל גם לטובת ההורים. 

אז איך מתגרשים?

בדף "גירושים – איך מתגרשים? יש הסבר קצר על האפשרויות שניצבות בפני ההורים אשר בחרו להתגרש, והסבר מדוע עדיף להם לבחור בדרך ההסכמות, ולהתגרש בדרך של הסכם גירושין ולא בדרך של הגעה לבית המשפט.

המחקר מראה שילדים מסתגלים היטב לגירושים ככל ורמת הקונפליקט בין הוריהם נמוכה וקצרת טווח.

איך נספר לילדים על הגירושין?

על נושא שמירת טובת הילדים ואיך נספר להם על גירושי ההורים ניתן לקרוא כאן.

מהו הסכם גירושין?

מלבד הגט (למי שצריך), הסכם הפרידה של הורים גרושים יכלול שלושה נושאים: תוכנית הורות, כלכלת הילדים (מזונות) וחלוקת הרכוש – אישור ההסכם בבית משפט הופך אותו להסכם הגירושין.

הסכם גירושין הוא החלק המעשי, ההתנהלותי, היום-יומי שבהסכם הפרידה שלכם. בהסכם הגירושין יופיעו בפרטי פרטים תנאי חלוקת האחריות ההורית.

מי אחראי על מה, מתי, עד כמה, וכד'. ככל שהתוכנית יותר מפורטת, יותר "סגורה" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד. חשוב שהסכם הגירושין יהיה כתוב בלשון ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים, וחשוב לוודא ששני ההורים תמימי דעים בהבנתם את הכתוב.

באתר דף עם הסכם גירושין חינם להורדה.

האם הילדים לנים בבית שני ההורים?

כל עוד מדובר בשני הורים נורמטיביים אז כמובן!

חשוב מאוד שהילד ילון בשני בתי הוריו ובכל גיל, בהתאם למייחד כל תא משפחתי. כמובן שאם הילד עדיין יונק צריך להיות גמישים יותר בשלב זה, אך כמובן שיש להגבילו בזמן – אפשר להמיר לינות בזמן הזה במפגשים תכופים יותר בין האב לתינוק. תהליך ההתקשרות של הילד עם שני הוריו חשוב מאוד להתפתחותו של הילד.

על נושא חלוקת זמני השהות ראו כאן

מחקרים עדכניים בתחום לינה בשני בתי ההורים:

תינוקות ופעוטות זקוקים לטיפול לילי של שני ההורים אחרי פרידה או גירושין – מאמרו של פרופ' ריצ'רד וורשאק מאוניברסיטת טקסס, פסיכולוג בעל שם שהתמחה בנושא אחריות ההורים בעת גירושים ופורסם ב "פסיכולוגיה, מדיניות ציבורית, ומשפט" – כתב עת של הארגון האמריקאי לפסיכולוגיה.

האם רצוי שתינוקות ופעוטות ילונו לעתים תכופות אצל אביהם – מאמרו של פרופסור וויליאם פבריציוס, עמית בחוג לפסיכולוגיה מאוניברסיטת המדינה של אריזונה, החוקר מערכות יחסים בין אבות לילדיהם ואת ההשפעה שלהן על בריאותו הנפשית של הילד פרסם בשנת 2017 מאמר על מחקר מראה שילדים, ללא תלות בגילם, מפיקים תועלת מבילוי זמן הכולל לינה אצל כל אחד מהוריהם בביתו.

ראו כאן.

האם לילד שהוריו חיים בנפרד לא קשה נושא המעבר מבית לבית:

האם כהורים גרושים אנחנו באמת דואגים לטובתו של הילד כאשר הילד ישן כמעט כל לילה בבית אחר? בדיוק כפי שלעיתים קשה לילד לקום כל בוקר בשעה מוקדמת בכדי ללכת לגן או לבית הספר ועדיין, זוהי השגרה, ואנחנו דבקים בה, כך גם לגבי המעברים מבית לבית, הם הופכים להיות חלק משגרת חייהם של הילדים, כמו הליכה לגן בבוקר או לחוג אחר הצהרים.

מבלי להתעלם מאי הנוחות האפשרית במעברים יומיים, אין ספק שלילד עדיף מצב זה, כשבצידו קשר הדוק עם שני הוריו.

מהי חלוקת זמני השהות המקובלת כיום:

חלוקת זמני שהות ולינה המקובלת כיום היא 8/6. שתי לינות אצל האב ושלוש לינות אצל האם במהלך השבוע וסוף שבוע מתחלף, כשהאיסוף הוא מהמוסד החינוכי ועד למחרת, למוסד החינוכי.

כיום יש כבר מקרים בהם רואים זמני שהות של 7/7. כמובן שיש מקרים בהם החלוקה תהיה שונה. מצומצמת יותר. אם בגלל מרחק מגורים, ואם מסיבות אחרות.

לינה בבית האב במוצאי השבת:

לינה בבית האב במוצאי השבת היא דבר בסיסי שעיקרו טובת הילד. לצערנו, עדיין ישנם מקרים בהם האב צריך לעמוד על דעתו על מנת שכך יהיה. ראו כאן.

מה ניתן לעשות כאשר הורה אינו עומד בזמני השהות שלו?

ראו כאן.

הגדרה הורית שווה:

משמורת משותפת – אחריות הורית משותפת

הגדרה הורית שווה – משמורת משותפת בבתי הדין הרבניים או אחריות הורית משותפת בבתי המשפט למשפחה חשובה מאוד!

כיום השיח המקצועי הוא שלא לקבוע כל הגדרה הורית. לא להשתמש כלל במונח משמורת. נייר עמדה: בשלה העת להיפרד מהמונח משמורת

ראו הסבר מורחב כאן.

תקשורת בין הורים גרושים.

בעבר, נושא אי תקשורת טובה בין ההורים היה כלי להרחקת אחד ההורים (לרוב האב) מילדו. כיום מבינים שטובת הילד מחייבת ששני הוריו יהיו בחייו ככל הניתן.

ראו כאן.

מהי אפוטרופסות (משמורת משפטית)?

ראו אפוטרופסות.

ההליך בבית המשפט לענייני משפחה.

ההליך אותו יצטרכו לעבור הורים גרושים אשר לא הצליחו להגיע להסכמות בעצמם או בגישור בעזרת איש מקצוע, ופנו להליך בבית המשפט. אנו ממליצים להורים בחום לא להגיע לשלב זה. מדוע ההמלצה שלנו היא לנסות להתגרש בגישור, בקשה ליישוב סכסוך כחובה בחוק לפני שפונים לבית המשפט, תפקידו של עורך דין למשפחה, כיצד תבחרו את המייצג שלכם, תסקיר עו"סית לסדרי דין, מרכזי קשר, תלונות שווא וניכור הורי.

ראו כאן

כיצד לבחור עו"ד משפחה?

ראו כאן.

בקשה ליישוב סכסוך.

החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה נועד לסייע להורים המתגרשים לנסות ליישב סכסוכי גירושין בדרך ההסכמה ולצמצם את מספר ההורים אשר יגיעו לצערם לבתי המשפט למשפחה או בתי הדין הרבניים, אשר לרוב מעצימים את סכסוך ההורים לאור העלות הכספית הגבוהה, ההשלכות הרגשיות של ההתנהלות המשפטית והדיונים הארוכים אשר לרוב לוקחים מספר שנים. הנזק להורים ולילדים ברור.

טופס הבקשה ליישוב סכסוך פשוט מאוד למילוט, אינו מצריך עורך דין ועלותו כיום רק 111 ש"ח. ראו כאן.

מעבר מקום מגורים הורים גרושים

האם להורה גרוש מותר לעבור מקום מגורים ללא הסכמת ההורה האחר?

לשני ההורים אפוטרופסות ולכן כל שינוי מהותי כמו מעבר מקום מגורים של ההורה המשמורן עם הילד, למרחק מהותי (כזה המשפיע על הקשר של ההורה האחר עם הילד), שינוי מוסד חינוכי וכו' מחייב את הסכמת שני ההורים.

להורה הלא משמורן, לרוב האב, מותר לעבור מקום מגורים ככל שיחפוץ. מצב שלא בהכרח פועל לטובת הילד, אך משקף את יחסה של המדינה להורותם של האבות.

עוד בנושא מעבר מקום מגורים ניתן לקרוא כאן.

נוהל שינוי מען לקטינים:

לשינוי מען ילד להורים גרושים יכולה להיות השפעה קריטית על שימור הקשר בין ההורה האחר (האב) לילד – בעיקר כאשר מדובר במעבר למקום מגורים מרוחק, הכרוך גם בשינוי מוסדות חינוך.

הורה גרוש/פרוד אשר מגיע לסניף משרד הפנים ומבקש לשנות את המען לילדים המשותפים, חייב להציג פסק דין בו מצוין שהוא ההורה היחיד לו נתונה המשמורת! משמורן יחיד.

ראו כאן.

מזונות ילדים

חישוב דמי מזונות ילדים – כמה מזונות משלמים כיום? מהי ההלכה החדשה שקבע בית המשפט העליון? כמה משלמים מזונות על ילד אחד? מדור ילדים?

כל מה שהורה גרוש צריך לדעת בנושא מזונות ילדים: כיצד נקבעים מזונות ילדים, מזונות מדורגים בהתאם לגיל הילד (מעל ומתחת לגיל 6), הבדלים במזונות בין בתי הדין הרבניים לבתי המשפט למשפחה ותשלום מדור והוצאות משתנות (לשעבר "מחציות").

על נושא מזונות הילדים ניתן לקרוא בהרחבה כאן.

מחשבון מזונות ילדים מעל גיל 6 כאן.

מידע נוסף בנושא מזונות ילדים ונושאים כספיים:

כיצד נקבע סכום המזונות הזמניים? ראו כאן.

טיפים נוספים לנושא מזונות הילדים. חלוקת הנסיעות, חלוקת הקצבאות ועוד. ראו כאן.

פסק דין מזונות ילדים בהתאם להלכה החדשה בבתי המשפט למשפחה:

בבתי המשפחה – לאחר פסק הדין בבע"מ 919/15 של בית המשפט העליון ביולי 2017 – בהחלט ישנה התקדמות לכוון צדק עבור ילדים מעל גיל 6.

ראו כאן.

כיצד מתחלקות נקודות הזיכוי בין ההורים הגרושים?

אין כל השפעה. כאשר הילדים במשמורת האם או במשמורת משותפת האם מקבלת נקודת זיכוי אחת עבור כל אחד מהילדים, בעוד שהאב, במידה והוא משתתף בכלכלת הילדים (תשלום מזונות ו/או מדור ו/או מחציות חינוך ובריאות), מקבל נקודת זיכוי אחת עבור כל הילדים. ראו כאן.

חלוקת נטל הנסיעות בין הורים גרושים.

בעבר, מזמן, למרבית המשפחות היה רכב אחד, לרוב ברשות האב המפרנס. למרות שכיום בד"כ לכל אחד מבני הזוג יש רכב ברשותו, נוצרה "מסורת" לא ברורה לפיה האב הוא שאחראי לנסיעות. זוהי "נורמה" חברתית מיושנת שאין לה כמובן כל אזכור בחוק. לכן, חשוב להכניס להסכם גירושין או לפסק הדין סעיף שעניינו חלוקת נטל הנסיעות בין ההורים.

ראו כאן.

אילו הנחות והטבות יש להורים גרושים במשמורת משותפת? ארנונה, מים ועוד.

לאור החשש של חלק מההורים ואנשי המקצוע מקביעת הגדרה הורית שווה בגלל נושא ההטבות, הנובע בעיקר בגלל אי ההכרות של הנושא, בחרנו לצד תיאור ההטבה להראות שלמונח משמורת משותפת/משמורת/אחריות הורית משותפת אין כיום כל קשר לנושא ההטבות – מלבד קבלת ההנחה בארנונה והנחה בחשבון המים.

ראו כאן.

הסבר על נושאים כספיים נוספים בגירושין. תשלום קופת חולים, הוצאות חינוך, קייטנות, חוגים ועוד.

ראו כאן.

באילו מקרים ניתן לשנות את גובה דמי המזונות (הפחתת מזונות או הגדלת מזונות).

כיום, לאחר פרסום בע"מ 7670/18 בחודש ינואר 2021, שוב יש צורך להוכיח שינוי נסיבות מהותי על מנת להפחית את סכום מזונות ילדים, דהיינו, דברים מהותיים שהשתנו במהלך הזמן מאז הפסיקה או ההסכם, ולא ניתן היה לצפות אותם בעת מתן פסק הדין.

ניתן לקרוא על הנושא בהרחבה כאן.

מה יכולה לעשות אמא במקרים בהם האב אינו משלם את מזונות ילדיו?

במקרים בהם האב לא משלם את מזונות ילדיו יש לפנות להוצאה לפועל. יש מקרים בהם נכנס הביטוח הלאומי לנעליו. פתיחת תיק מזונות בהוצאה לפועל.

כיצד מומלץ להעביר את תשלום המזונות

מומלץ להעביר את סכום המזונות ישירות מחשבון הבנק בהוראת קבע צמודה למדד. מערכת המחשב בבנק תצמיד את הסכום שנקבע למדד החודשי או הרבעוני, על פי בקשה ובהתאם להסכם.

מהי ועדת שיפמן?

ועדת שיפמן מונתה בשנת 2006 על ידי שר המשפטים דאז חיים רמון, כדי לבחון באופן מקיף את נושא מזונות הילדים במדינת ישראל, קביעתם, תשלומם והבטחת גבייתם לאור אמנת האו"ם בעניין זכויות הילד.

ועדת שיפמן

מהו תפקיד עו"ס לעניין סדרי דין (פקידת סעד) – ועדת תסקירים.

רובם הגדול של הפונים לבית המשפט יופנו לעו"ס לעניין סדרי דין.

תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין (לשעבר פקידת סעד) מהווה כלי מכריע לחלוקת זמני השהות של ההורים עם הילד והזכות של שני ההורים להגדרה הורית שווה (משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת). יהיו מקרים בהם יוגש תסקיר גם בנושא מעבר מגורים למרחק מהותי.

ניתן לקרוא על הנושא בהרחבה כאן.

מרכז קשר.

במקרה של קונפליקט גבוה, חוסר מסוגלות כזו או אחרת של אחד ההורים, ולצערנו לעיתים גם ללא כל סיבה מספקת, נקבעים המפגשים עם הילד במרכז קשר. יש מקרים שרק באמצעות מרכז הקשר ניתן לשמר את הקשר בין הילד להורה!

ראו כאן.

החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה – פגישות מהות.

החל מיום 17.07.2016 נכנס לתוקף החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה.

המדינה בעצם קובעת בחוק: לפני שההורים עוברים לבתי המשפט יש חובה להסביר להורים ביחידות הסיוע של משרד הרווחה על ההשלכות לצעד זה, את המחיר, ולנסות להביא את ההורים לסיים את הליך הגירושין בדרכים יותר נעימות, נוחות, זולות ומהירות – בגישור. מבורך וחשוב מאוד!

לאחר הגשת בקשה לבית המשפט מופנים ההורים לשיחות מהות/גישור על מנת להגיע להסכמות. ראו כאן.

הוצאת דרכון לקטין שהוריו גרושים.

אישור להוצאת דרכון לילד אשר הוריו חיים בנפרד מחייב את הסכמת שני ההורים וחתימת שניהם על הטפסים, ללא קשר למשמורת או החזקה.

ראו כאן.

אילו קצבאות ילדים משלם המוסד לביטוח לאומי במקרה של הורים גרושים

הביטוח הלאומי מעביר להורים קצבאות ילדים שונות. לרוב קצבת ילדים (קצבאות ילדים) חודשית ומענק לימודים שנתי.

ברוב ההסכמים קצבת ילדים עוברת לאמא. זה אומר שאוטומטית היא תקבל גם את מענק הלימודים השנתי עבור הילדים ואת נקודות הזיכוי עבור הילדים.

לא ניתן לחלק את קצבת הילדים בין ההורים (כנראה כי הביטוח הלאומי לא ערוך לכך מחשובית) גם כאשר להורים משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת, אך כאשר יש יותר מילד אחד ניתן לקבוע שכל הורה יקבל את קצבת הילד עבור אחד מהילדים.

ניתן לדאוג לקיזוז רעיוני של קצבת הילדים בין ההורים ובכל מקרה ראוי להתחשב בסכומי קצבאות אלו כשמחליטים על גובה המזונות. ראו כאן.

דף הורים גרושים והביטוח הלאומי.

האם ההורים יכולים להעביר את מענק הלימודים או קצבת הילד מהורה אחד להורה השני?

כן. ניתן להעביר את הקצבת ילדים והמענק לימודים כל עוד האם זכאית למענק. זה גם הגיוני. ראו כאן.

הביטוח הלאומי והורים גרושים אשר יש להם ילד נכה:

לצערנו, הביטוח הלאומי עדיין לא מאפשר לאבות גרושים לילד נכה לקבל קוד סודי לחשבון הילד, ואם הם רוצים לקבל את המידע שהביטוח הלאומי שולח לאם הם חייבים לרשות כתובת נוספת למשלוח דואר לקטין.

ראו כאן.

האם האב צריך לשלם את חלקו בהוצאות החינוך לאור זאת שהאמא מקבלת מענק לימודים?

כאמור, בתחילת כל שנה מקבלת האמא (כל עוד היא מוגדרת "הורה עצמאי". כאשר היא נשואה מחדש או חיה עם ידוע בציבור המענק לא משולם) מהביטוח הלאומי מענק לימודים עבור כל אחד מהילדים.

כמובן שהאבא חייב להשתתף בהוצאות החינוך, אך כמובן שאת החישוב יש לעשות לאחר שימוש בדמי המענק והרי זאת מטרתו. בחלק מההסכמים/פסקי הדין זה רשום במפורש ואז אין בעיה, בחלק זה לא רשום ואז במקרה של ויכוח צריך להתעקש או לבקש הבהרות מבית המשפט. כמובן שאסור לאב לקזז את הסכום על דעת עצמו מסכום המזונות החודשי.

מהי חזקת הגיל הרך

בעבר סעיף זה היה מאוד מהותי וקובע, אך מאז פרסום מסקנות הביניים של ועדת שניט (2008), כוחה של החזקה הולך ונחלש, בטח לאחר המעבר מהשימוש במונח "משמורת" למונח "אחריות הורית משותפת" משנת 2021, כיום החזקה בבתי המשפט היא כבר 'אות מתה'. מוזכרת רק לעיתים רחוקות.

ראו: חזקת הגיל הרך.

ועדת שניט

מזה שנים רבות קיים ויכוח ציבורי בסוגיית חזקת הגיל הרך ולכן הקים משרד המשפטים את ועדת שניט. מתוך דו"ח ועדת שניט:

"לסיכום, עמדת הוועדה היא, כי חזקת "הגיל הרך" מנוגדת לתפיסות הפסיכולוגיות המוכחות באשר לטובת הילד ולתפיסה המשפטית הבינלאומית של האחריות ההורית יחד ולחוד כפי שהיא קבועה באמנה. הותרת החזקה הקיימת תביא לכך שתמציתה ועיקרה של טובת הילד יחסרו מספר החוקים, בפרט במצבי גירושין בהם נחלשת יכולת ההורים להתנתק מעניינם האישי ולשקול כראוי את טובתו של ילדם כשיקול ראשון במעלה."

האם שני ההורים הגרושים יקבלו את כל המידע לגבי ילדם המשותף כאשר יגורו בשני בתים?

לצערנו לא. מה כן ניתן לקבל? דף קבלת מידע הנוגע לילד

קבלת מידע מבית הספר  – תעודות לילד להורים גרושים.

ראו כאן.

רישום לכיתה א' ולגן

ראו כאן

קבלת מידע רפואי הנוגע לילד – שינוי קופת חולים עבור לילד שהוריו גרושים

ראו כאן.

מעונות היום וההורים הגרושים.

ראו כאן.

צ.ה.ל וההורים הגרושים.

ראו כאן.

ביטוח לאומי והורים גרושים

ראו כאן.

שינוי שם פרטי – ילד להורים גרושים

ש"ש 53030-09-17 פסק דין ראשון, ואנו תקווה גם אחרון, בנושא החלפת שם פרטי לילד.

האם בשעת מלחמה יחלקו מסכות מגן לשני הורי הילד

פנינו בזמנו לצ.ה.ל והתשובה שקיבלנו היא שאם מדינת ישראל תיכנס למלחמה יעדכנו את הציבור לשאת את ערכות המגן איתם כל הזמן כך שהיא תהיה צמודה גם לקטין ותעבור מבית לבית.

זמני שהות ולא הסדרי ראיה!

הסבר על השימוש במונחים ראו כאן.

תלונות שווא

תלונות שווא היא אחת התופעות המכוערות והבזויות בהליך הגירושים. המדובר בתלונות נשים (לרוב) כנגד אבי ילדיהן במסגרת הליך גירושים כדי לקדם אינטרס כזה או אחר.

עילת סגירת תיק תלונת שווא

בדף תלונות שווא באתר הסבר בנושא שינוי עילת סגירת תיק.

מהו ניכור הורי?

תופעה בה ילד מסרב לקיים קשר עם אחד מהוריו, כאשר אין צידוק אובייקטיבי לכך, וכאשר ההתנגדות הנה תולדה של הסתה או עידוד של ההורה המועדף על הילד להתנכר להורה האחר. התופעה מתקיימת בד"כ על רקע של גירושין בין בני זוג ומאבקי משמורת.

הישגים של העמותה:

ראו כאן.

הורים גרושים שאלות ותשובות

יש עוד נושאים שלטעמכם צריכים להיות בדף זה? אנא עדכנו אותנו.

הורים גרושים שאלות ותשובות

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!