הורים גרושים – שאלות ותשובות

הורים גרושים – כאשר ההורים בוחרים להתגרש לרוב עולות שאלות רבות הנובעות מכניסה לעולם חדש ולא מוכר.

גרושים

תהליך גירושים

אנו ממליצים לקרוא את דף הבית של האתר שכן אין מקרה אחד דומה למקרה אחר. יש הורים שיצטרכו להשתמש ברוב המידע שבאתר ויש הורים שלשמחתם ישתמשו רק בדברים הבסיסיים.

מהי העצה החכמה ביותר להורים המתגרשים

לעשות כל שניתן כדי להיפרד בצורה חברית ויפה. זה ייטיב, מאד עם הילדים, ויפעל גם לטובתכם. קשה לאמוד את השפעות הגירושין על ילדים, אך לרוב הדברים הילדים מסתגלים די בקלות. לשני בתים, למשפחה חדשה, להחלפת ימים וכו'. למריבות בין ההורים הילדים לא מסתגלים לעולם.

איך נספר לילדים

אנו ממליצים, בראיית טובת הילדים ולמרות הסיטואציה הלא נעימה, לתכנן שיחה זו מראש. אם אתם יכולים להכיל זה את זו ולא להפוך את השיחה לסדרת האשמות הדדית, רצוי ששניכם תהיו נוכחים בשיחה, כדי לשדר לילדים שהביחד ביחס אליהם נמשך. אם הכעסים גדולים מדי, עדיף שאחד מכם ידבר עם הילדים, או שכל אחד מכם ידבר איתם בנפרד. אם הילדים בגילאים שונים מהותית זה מזה, יש לשקול לספר לכל ילד בנפרד, בהתאם לגילו והבנתו.

עוד על נושא הפרידה ועל ילדים להורים גרושים ניתן לקרוא כאן.

 

משמורת ילדים

 

מהי אפוטרופסות (משמורת משפטית)

ראו אפוטרופסות

דף הסבר על ההבדלים בין משמורת ילדים לאפוטרופסות.

מהי משמורת משותפת (משמורת פיזית משותפת)

משמורת משותפת (או אחריות הורית משותפת) הינו הסדר בו לשני ההורים הגדרה הורית שווה. במרבית המקרים, הסדר כזה נקבע בהסכמת שני ההורים, המבינים את חשיבותו לטובת ילדיהם אך כיום הוא נפוץ בבתי המשפט גם ללא הסכמת האם.

להגדרה הורית של משמורת משותפת חשיבות עצומה.

מהו ההבדל בין משמורת משותפת לאחריות הורית משותפת

ראו כאן משמורת משותפת

ההליך בבית המשפט לענייני משפחה

על ההליך בבתי המשפט לענייני משפחה ראו כאן

כיצד לבחור עו"ד גירושין

ראו כאן

מהו תפקיד עו"ס לעניין סדרי דין (פקידת סעד) וכיצד ניתן להגיש תלונה כנגד עו"ס לעניין סדרי דין

רובם הגדול של הפונים לבית המשפט יופנו לעו"ס לעניין סדרי דין. על המפגש עם פקידת הסעד, הסבר מהי ועדת תסקירים, מהם מרכזי הקשר וכיצד ניתן להגיש תלונה כנגד העו"ס ניתן לקרוא בהרחבה כאן.

חוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה

החל מיום 17.07.2016 נכנס לתוקף החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה. לאחר הגשת בקשה לבית המשפט מופנים ההורים לשיחות מהות/גישור על מנת להגיע להסכמות. ראו כאן.

מסוגלות הורית

לעיתים ישלח בית המשפט את ההורים לבחינות מסוגלות הורית. לרוב מדובר על הוצאה כספית גדולה מאוד ובעיקר מיותרת. ילד צריך את שני הוריו ולא מבחן מי מהם טיפה טוב יותר. עוד בנושא ראו כאן

 

מהו הסכם גירושין  

מלבד הגט, הסכם הפרידה של הורים גרושים יכלול שלושה נושאים: תוכנית הורות, כלכלת הילדים (מזונות) וחלוקת הרכוש – אישור הסכם הפרידה בבית משפט הופך אותו להסכם הגירושין.

הסכם גירושים / הסכם גירושין הוא החלק המעשי, ההתנהלותי, היום-יומי שבהסכם הפרידה שלכם. בהסכם הגירושין יופיעו בפרטי פרטים תנאי חלוקת האחריות ההורית. מי אחראי על מה, מתי, עד כמה, וכד'. ככל שהתוכנית יותר מפורטת, יותר "סגורה" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד. חשוב שתוכנית ההורות תכתב בלשון ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים, וחשוב לוודא ששני ההורים תמימי דעים בהבנתם את הכתוב.

באתר דף הסבר לנושאים שרצוי להכניס להסכם גירושין וכן דוגמא להסכם גירושין חינם להורדה.

 

לינה בשני בתי ההורים

 

האם הילדים לנים בבית שני ההורים

חשוב מאוד שהילד ילון בשני בתי הוריו ובכל גיל. כמובן שאם הילד עדיין יונק ניתן להיות גמישים יותר בשלב זה, אך כמובן שיש להגבילו בזמן – אפשר להמיר לינות בזמן הזה במפגשים תכופים יותר בין האב לתינוק. תהליך ההתקשרות של הילד עם שני הוריו חשוב מאוד להתפתחותו של הילד.

האם לילד שהוריו חיים בנפרד לא קשה נושא המעבר מבית לבית

האם כהורים גרושים אנחנו באמת דואגים לטובתו של הילד כאשר הילד ישן כמעט כל לילה בבית אחר? בדיוק כפי שלעיתים קשה לילד לקום כל בוקר בשעה מוקדמת בכדי ללכת לגן או לבית הספר ועדיין, זוהי השגרה, ואנחנו דבקים בה, כך גם לגבי המעברים מבית לבית, הם הופכים להיות חלק משגרת חייהם של הילדים, כמו הליכה לגן בבוקר או לחוג אחר הצהרים.

מבלי להתעלם מאי הנוחות האפשרית במעברים יומיים, אין ספק (בהתאם למחקרים פסיכולוגיים עדכניים בחקר התפתחות הילד) שלילד עדיף מצב זה, כשבצידו קשר הדוק עם שני הוריו. לכן חשוב ביותר שהילד יישן בשני בתי הוריו.

 

האם לאב הגרוש יש חובת עמידה בחלוקת זמני השהות

על נושא חלוקת זמני השהות ועמידה בהם ניתן לקרוא בהרחבה כאן.

דרכון לילד הורים גרושים

ראו בדף הכנת הסכם גירושין.

 

מעבר דירה הורים גרושים

 

האם להורה גרוש מותר לעבור מקום מגורים ללא הסכמת ההורה האחר

לשני ההורים אפוטרופסות ולכן כל שינוי מהותי כמו מעבר מקום מגורים של ההורה המשמורן עם הילד, למרחק מהותי המשפיע על הקשר של ההורה האחר עם הילד, שינוי מוסד חינוכי וכו מחייב את הסכמת שני ההורים.

להורה הלא משמורן, לרוב האב, מותר לעבור מקום מגורים ככל שיחפוץ. מצב שלא בהכרח פועל לטובת הילד, אך משקף את יחסה של המדינה להורותם של האבות.

עוד בנושא מעבר מקום מגורים ניתן לקרוא כאן.

חלוקת הנסיעות

מומלץ לקבוע בהסכם חלוקה בה שני ההורים נוטלים חלק. עוד על נטל הנסיעות כולל פסקי דין ניתן לקרוא כאן.

 

דמי מזונות – גירושין מזונות

 

חישוב דמי מזונות ילדים – כמה מזונות משלמים כיום? כמה משלמים מזונות על ילד אחד? כמה משלמים מזונות על שני ילדים? מדור ילדים?

על נושא מזונות הילדים ניתן לקרוא בהרחבה כאן.

פסיקות אחרונות מראות תזוזה בנושא היצמדות השופטים לדין העברי ומעבר לפסיקות לפי דין צדק.

מזונות זמניים

ראו כאן

דפים נוספים באתר עם מידע בנושא מזונות ילדים:

מזונות – טיפים

נושאים כספיים נוספים בהליך גירושין

 

משמורת משותפת מזונות

החל משנת 2014 אנו רואים שינוי מהותי בשיעור מזונות הילדים במקרים של משמורת משותפת / אחריות הורית משותפת בהם זמני השהות שווים או קרובים לכך.

מזונות ילדים במשמורת משותפת 

הנחות והטבות לגרושים בהסדר של משמורת משותפת

באילו מקרים ניתן לשנות את גובה דמי המזונות (הפחתת מזונות או הגדלת מזונות)

לאחר מתן פסק דין או אישור הסכם קשה מאד להביא לשינוי בגובה המזונות – לשם כך צריך הפונה לבית המשפט, אב או אם, להוכיח שינוי נסיבות מהותי, כאשר שינוי נסיבות אינו כולל דברים שניתן היה לצפותם בעת מתן פסק הדין.

ניתן לקרוא על הנושא בהרחבה כאן.

כיצד מומלץ להעביר את תשלום המזונות

ראו כאן.

חישוב מזונות

מזונות מורכבים מסכום בסיס וקבוע המיועד לכסות את כל ההוצאות השוטפות הנדרשות לגידול הילד וכולל בחובו מזון, ביגוד והנעלה (לשני הבתים), תספורת וכו', הוצאות חד פעמיות הכוללות תשלומים על משקפיים, טיפולי שיניים, עזרה בלימודים וכו', ומתחלקות שווה בשווה בין ההורים ומדור המהווה את עלות חלקם של הילדים בדירתה של האם.

על נושא מזונות הילדים ניתן לקרוא בהרחבה כאן.

מהי ועדת שיפמן

ועדת שיפמן

מחשבון מזונות ילדים נוסחת שיפמן

אילו קצבאות ילדים משלם המוסד לביטוח לאומי במקרה של הורים גרושים

הביטוח הלאומי מעביר להורים קצבאות ילדים שונות. לרוב קצבת ילדים (קצבאות ילדים) חודשית ומענק לימודים שנתי. ברוב ההסכמים קצבת ילדים עוברת לאמא. זה אומר שאוטומטית היא תקבל גם את מענק הלימודים השנתי עבור הילדים ואת נקודות הזיכוי עבור הילדים (ראו בהמשך). לא ניתן לחלק את קצבת הילדים בין ההורים (כנראה כי הביטוח הלאומי לא ערוך לכך מחשובית) גם כאשר להורים משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת, אך כאשר יש יותר מילד אחד ניתן כמובן לקבוע שכל הורה יקבל את קצבת הילד עבור אחד מהילדים ובכל מקרה ראוי להתחשב בסכומי קיצבאות אלו כשמחליטים על גובה המזונות.

האם האב צריך לשלם במחציות גם על נושא החינוך לאור זאת שהאמא מקבלת מענק לימודים 

כאמור, בתחילת כל שנה מקבלת האמא (כל עוד היא מוגדרת "הורה עצמאי". כאשר היא נשואה מחדש או חיה עם ידוע בציבור המענק לא משולם) מהביטוח הלאומי מענק לימודים עבור כל אחד מהילדים. כמובן שהאבא חייב להשתתף במחצית הוצאות החינוך, אך כמובן שאת החישוב יש לעשות לאחר הורדת דמי המענק והרי זאת מטרתו. בחלק מההסכמים/פסקי הדין זה רשום במפורש ואז אין בעיה, בחלק זה לא רשום ואז במקרה של ויכוח צריך להתעקש או לבקש הבהרות מבית המשפט. כמובן שאסור לאב לקזז את הסכום על דעת עצמו מסכום המזונות החודשי.

מזונות ילדים ביטוח לאומי

במקרים בהם האב לא משלם את מזונות ילדיו נכנס הביטוח הלאומי לנעליו. ראו כאן.

כיצד מתחלקות נקודות הזיכוי בין ההורים הגרושים

כאשר הילדים במשמורת האם בלבד היא ממשיכה לקבל נקודת זיכוי אחת עבור כל אחד מהילדים, בעוד שהאב, במידה והוא משלם מזונות, מקבל נקודת זיכוי אחת עבור כל הילדים. במשמורת משותפת העיקרון דומה, אך אנחנו מכירים מקרים בהם נקבע שנקודות הזיכוי יהיו לאב. 

 

מהי חזקת הגיל הרך

ראו: חזקת הגיל הרך

העמותה פרסמה נייר עמדה מקיף בנושא ביטול חזקת הגיל הרך

מהי ועדת שניט

מזה שנים רבות קיים ויכוח ציבורי בסוגיית חזקת הגיל הרך ולכן הקים משרד המשפטים את ועדת שניט. מתוך דו"ח וועדת שניט:

"לסיכום, עמדת הוועדה היא, כי חזקת "הגיל הרך" מנוגדת לתפיסות הפסיכולוגיות המוכחות באשר לטובת הילד ולתפיסה המשפטית הבינלאומית של האחריות ההורית יחד ולחוד כפי שהיא קבועה באמנה. הותרת החזקה הקיימת תביא לכך שתמציתה ועיקרה של טובת הילד יחסרו מספר החוקים, בפרט במצבי גירושין בהם נחלשת יכולת ההורים להתנתק מעניינם האישי ולשקול כראוי את טובתו של ילדם כשיקול ראשון במעלה."

חוק הורים וילדיהם

לאחר שוועדת שניט הגישה בשנת 2012 את המלצותיה למשדד המשפטים, החל זה לנסח את החוק החדש ושמו "הורים וילדיהם". הצעת החוק טרם קודמה לחוק.

 

האם שני ההורים הגרושים יקבלו את כל המידע לגבי ילדם המשותף כאשר יגורו בשני בתים?

לצערנו לא. מה כן ניתן לקבל? דף קבלת מידע הנוגע לילד 

ומה לגבי קבלת מידע מבית הספר כולל קבלת תעודות לילד להורים גרושים

על נושא קבלת מידע הנוגע לילד ניתן לקרוא כאן.

האם בשעת מלחמה יחלקו מסכות מגן לשני הורי הילד

פנינו בזמנו לצ.ה.ל והתשובה שקיבלנו היא שאם מדינת ישראל תיכנס למלחמה יעדכנו את הציבור לשאת את ערכות המגן איתם כל הזמן כך שהיא תהיה צמודה גם לקטין ותעבור מבית לבית.

תלונות שווא

תלונות שווא היא אחת התופעות המכוערות והבזויות בהליך הגירושים. המדובר בתלונות נשים (לרוב) כנגד אבי ילדיהן במסגרת הליך גירושים כדי לקדם אינטרס כזה או אחר.

עילת סגירת תיק

בדף תלונות שווא באתר הסבר בנושא שינוי עילת סגירת תיק.

מהו ניכור הורי

ניכור ההורי