נקודות זיכוי הורים גרושים

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

נקודות זיכוי הורים גרושים

Print Friendly, PDF & Email

נקודות זיכוי הורים גרושים: כיצד מתחלקות נקודות הזיכוי בין הורים גרושים?

האם כאשר להורים משמורת משותפת נקודות הזיכוי מתחלקות בצורה שווה (לא – אין קשר למונח משמורת)?

האם אב שלא משלם מזונות זכאי לקבל את נקודת הזיכוי עבור חלקו בכלכלת הבית (כן, במידה והוא משלם מדור או הוצאות חינוך ובריאות)?

נקודות זיכוי הורים גרושים 

נקודות זיכוי לגרושה

אם גרושה, אשר הילד בחזקתה, מקבלת נקודת זיכוי אחת עבור היותה חד הורית ("הורה עצמאי") ועוד נקודת זיכוי אחת עבור כל ילד.

על מנת לקבלן, שכירה צריכה לציין זאת בטופס 101 אשר ממלאים כל שנה במקום העבודה.

לדוגמא: להורים 3 ילדים. האמא תקבל עוד 4 נקודות זיכוי.

טיפ – במקרים רבים ההורים פשוט "מבזבזים" את נקודות הזיכוי ולא מנצלים אותן.

אימהות רבות אינן עובדות או פשוט אינן מגיעות לסף ההכנסה על מנת לקבל את כל נקודות הזיכוי המגיעות להן וההורים הגרושים לא דואגים להעביר אותן לאב (במקרים בהם הוא יכול לנצל אותן*), ומי שנהנה זאת המדינה.

אחת הבעיות בנושא היא שההורה המקבל את קצבת הילד אוט' מקבל את נקודות הזיכוי.

מס הכנסה לא מוכן להפרדה בין שני הנושאים. זה אומר, שאם רוצים להעביר את נקודות הזיכוי לאב, נראה שיש לדאוג שהוא יקבל גם את קצבת הילדים (ולזה יש משמעות נוספת כמו קבלת מענק הלימודים).

נקודות זיכוי לגרוש המשלם מזונות

אב גרוש אשר משתתף בכלכלת הבית האחר (בהתאם לתשובת מס הכנסה גם תשלום הוצאות חינוך, רפואה וכלכלהזכאי לנקודת זיכוי אחת נוספת.

על מנת לקבלה, שכיר צריך לציין זאת בטופס 101 אשר ממלאים כל שנה במקום העבודה.

באותה דוגמא בה להורים 3 ילדים, האבא, במידה והוא משלם מזונות או הוצאות חינוך או בריאות עבור ילדיו, יקבל עוד נקודת זיכוי אחת נוספת.

חשוב לדעת – כאשר ההורים מסכימים שבתא המשפחתי שלהם לא יהיו מזונות (או שזה נקבע בפסק הדין) האב זכאי לנקודת הזיכוי גם אם הוא משתתף בכלכלת הבית האחר, וזה כולל תשלום עבור הוצאות חינוך ובריאות. כלומר תשלום המחציות מספיק מבחינת מס הכנסה לקבלת נקודת הזיכוי.

מקרה מהשטח: פנה אלינו אב גרוש וכתב שאצלם (בעקבות חתונה צפויה של האם) הם העבירו את קצבת הילד ומענק הלימודים לאב, והאב במקרה זה מקבל גם את נקודות הזיכוי של אם חד הורית. הכל בהסכמה בין ההורים כמובן. במקרה זה האב לא זכאי לקבל את נקודת הזיכוי עבור תשלום המזונות.

* ראו לנושא הסבר באתר כל זכות:

משמעות ההטבה

נקודות זיכוי מקטינות את גובה מס ההכנסה שצריכים לשלם, ולכל היותר עד למצב שבו גובה המס הנדרש הוא אפס. לכן הן מועילות רק למי שגובה החיוב שלהם במס מגיע לערך נקודות הזיכוי שהם זכאים להן.

מי שלפי גובה הכנסתם לא חייבים לשלם מס הכנסה כלל (למשל אם גובה מס ההכנסה שלהם מתקזז עם נקודות זיכוי אחרות שלהן הם זכאים), לא יוכלו ליהנות מנקודות הזיכוי הנוספות שהם זכאים להן.

אם לפי גובה הכנסתם הם נדרשים לשלם מס הכנסה, אך בשיעור נמוך מערכן של נקודות הזיכוי, הם יוכלו לנצל רק חלק מנקודות הזיכוי עד שגובה המס שיחויבו בו יהיה אפס.

דוגמה: ערכן השנתי של 3 נקודות זיכוי הוא 8,460 ₪ (3 כפול 2,820 ₪, השווי השנתי של נקודת זיכוי אחת). מי שזכאי ל-3 נקודות זיכוי וסך מס ההכנסה שעליו לשלם נמוך מ-8,460 ₪, יוכל לנצל רק את חלקן של נקודות הזיכוי ששוויו בגובה מס ההכנסה שעליו לשלם (וכלל לא יידרש לשלם מס הכנסה).

סימולטור נקודות זיכוי כללי באתר מס הכנסה:

סימולטור – מחשבון נקודות זיכוי על בסיס מצב משפחתי (בלבד)

טופס 101 – הורים גרושים

כל שנה, בתחילת השנה, אנחנו מקבלים פניות רבות מאבות גרושים – בעיקר כאלו שבהסדר של משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת – ששואלים מה הם אמורים לסמן בטופס 101?

סעיף 6 מיועד רק לאמהות. מבחינת מס הכנסה (המדינה) אבות גרושים במשמורת משותפת אינם משפחה חד הורית!

בנוסף, האב הגרוש לא מקבל את קצבת הילד, ולכן הסעיף לא יועד לו.

סעיף 10 מיועד לאבות הגרושים. כן, גם אלו בהסדר של משמורת משותפת אשר צריכים להצהיר שהילדים לא בחזקתם, למרות שלא כך הוא, על מנת לקבל את נקודת הזיכוי המגיעה להם עבור תשלום המזונות. מדינת ישראל…

בית הדין הרבני הגדול – נקודות זיכוי

בפסק דינו של בית הדין הרבני הגדול בתיק 1294717/2 מיום 03.01.2023 נכתב שעמדת האב שיש להתחשב גם בנקודות הזיכוי העודפות שמקבלת האם היא הגיוניות במקרה זה, אך את הטענה יש להעלות בבית הדין האזורי. מוזמנים להשתמש בתיקים המתאימים. גם במשפחה כמובן.

כמה שווה נקודת זיכוי?

ראו כאן.

האם כאשר להורים משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת נקודות הזיכוי מתחלקות באופן שווה?

לצערנו התשובה היא לא

בסיס האפליה הוא חוק הביטוח הלאומי. בית המשפט העליון בחר, לאור תשובת היועץ המשפטי לממשלה, לא להתערב עד לקידום המלצות ועדת שניט ושיפמן לחוק.

מאז לא הייתה כל התקדמות בנושא, לא הוגש בג"ץ נוסף והאפליה ממשיכה.

בג"ץ 7455/13

לפני מספר שנים הגשנו בנושא בגץ (7455/13).

לאחר הגשת הבג"ץ (20.05.2014) שינה מס הכנסה את החוזר שלו לנושא חלוקת נקודות הזיכוי להורים במשמורת משותפת, אך לאחר תשובת היועץ המשפטי לממשלה שהנושא יטופל במסגרת תיקון חוק מזונות הילדים וחזקת הגיל הרך, שונה החוזר בשנית, לנוסח המקורי וכיום יש אפליה מגדרית בנושא.

פסק הדין בבג"ץ 7455/13.

להלן החוזר האחרון של מס הכנסה בעניין נקודות זיכוי.

נקודות זיכוי הורים גרושים

הבהרה:

במאי 2017 פעל משרד האוצר להגדלת נקודות הזיכוי להורים עובדים אשר משלמים מס על הכנסתם ויש להם ילדים עד גיל 6. נקודות זיכוי אלו ניתנות לאם ולאב כאחד, גם כאשר הם גרושים, ללא כל אפליה מגדרית, אך זה לא קשור כלל כולל לנושא נקודות הזיכוי בהן עוסק דף מידע זה.

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!