נקודות זיכוי הורים גרושים

הורות משותפת = טובת הילד

נקודות זיכוי הורים גרושים

נקודות זיכוי הורים גרושים: כיצד מתחלקות נקודות הזיכוי בין הורים גרושים? האם כאשר להורים משמורת משותפת נקודות הזיכוי מתחלקות בצורה שווה? 

נקודות זיכוי לגרושה

אם גרושה, אשר הילד בחזקתה, מקבלת נקודת זיכוי אחת עבור היותה חד הורית ("הורה עצמאי") ועוד נקודת זיכוי אחת עבור כל ילד. על מנת לקבלן, שכירה צריכה לציין זאת בטופס 101 אשר ממלאים כל שנה במקום העבודה.

לדוגמא: להורים 3 ילדים. האמא תקבל עוד 4 נקודות זיכוי.

טיפ – במקרים רבים ההורים פשוט "מבזבזים" את נקודות הזיכוי ולא מקבלים אותן. אמהות רבות אינן עובדות או פשוט אינן מגיעות לסף ההכנסה על מנת לקבל את כל נקודות הזיכוי המגיעות להן. ההורים הגרושים לא דואגים להעביר אותן לאב, ומי שנהנה זאת המדינה. אחת הבעיות בנושא היא שההורה המקבל את קצבת הילד אוט' מקבל את נקודות הזיכוי. מס הכנסה לא מוכן להפרדה בין שני הנושאים. זה אומר, שאם רוצים להעביר את נקודות הזיכוי לאב יש לדאוג שהוא יקבל גם את קצבת הילדים (ולזה יש משמעות נוספת כמו קבלת מענק הלימודים).

נקודות זיכוי לגרוש המשלם מזונות

אב גרוש אשר משלם מזונות, זכאי לנקודת זיכוי אחת נוספת. על מנת לקבלה, שכיר צריך לציין זאת בטופס 101 אשר ממלאים כל שנה במקום העבודה.

באותה דוגמא בה להורים 3 ילדים, האבא, במידה והוא משלם מזונות עבור ילדיו, יקבל רק נקודת זיכוי אחת.

טיפ – כאשר ההורים מסכימים שבתא המשפחתי שלהם לא יהיו מזונות (או שזה נקבע בפסק הדין) האב בעצם מאבד את נקודת הזיכוי שלו. פתרון לנושא זה יכול להיות בקביעת סכום מזונות סמלי שיביא לכך שהאב יקבל את נקודת הזיכוי.

האם כאשר להורים משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת נקודות הזיכוי מתחלקות באופן שווה?

לצערנו התשובה היא לא. לפני מספר שנים הגשנו בנושא בגץ (7455/13). לאחר הגשת הבג"ץ (20.05.2014) שינה מס הכנסה את החוזר שלו לנושא חלוקת נקודות הזיכוי להורים במשמורת משותפת, אך לאחר תשובת היועץ המשפטי לממשלה שהנושא יטופל במסגרת תיקון חוק מזונות הילדים וחזקת הגיל הרך, שונה החוזר בשנית, לנוסח המקורי וכיום, לטעמנו, יש אפליה מגדרית בנושאפסק הדין בבג"ץ 7455/13.

להלן החוזר האחרון של מס הכנסה בעניין נקודות זיכוי.

נקודות זיכוי הורים גרושים

בסיס האפליה הוא חוק הביטוח הלאומי, ובית המשפט העליון בחר, לאור תשובת היועץ המשפטי לממשלה, לא להתערב עד לקידום המלצות ועדת שניט ושיפמן לחוק.

נקודות זיכוי הורים גרושים – נקודות חשובות לציון:

1. כאשר יש יותר מילד אחד, נניח 2 ילדים, ניתן לקבוע בהסכם הפרידה שכל אחד מההורים יקבל את נקודת הזיכוי עבור אחד הילדים. אנחנו לא יודעים איך זה יתקבל על ידי מס הכנסה, אך אם לא מנסים לא מצליחים.

2. במקרים רבים אחד ההורים, לרוב האמא, לא מגיע לסף המס לקבלת נקודות הזיכוי. שכר נמוך או שההורה כלל לא עובד. לא ידוע לנו אם ניתן במקרים שכאלו להעביר את נקודות הזיכוי לאב, אך בהחלט ניתן לרשום זאת בהסכם, לאשרו בבית המשפט לענייני משפחה ואז לנסות.

הבהרה חשובהבמאי 2017 פעל משרד האוצר להגדלת נקודות הזיכוי להורים עובדים אשר משלמים מס על הכנסתם ויש להם ילדים עד גיל 6. נקודות זיכוי אלו ניתנות לאם ולאב כאחד, גם כאשר הם גרושים, ללא כל אפליה מגדרית, אך זה לא קשור כלל כולל לנושא נקודות הזיכוי בהן עוסק דף מידע זה.

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!