לינת לילה אצל אבות

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

לינת לילה אצל אבות

Print Friendly, PDF & Email

לינת לילה גם אצל אבות – לטובת כולם: מאמר שפורסם בשנת 2017 בכתב העת psychology, public policy and the law (כתב עת של התאחדות הפסיכולוגים האמריקאית – American Psychological Association), מאת פרופסור וויליאם פבריציוס, עמית בחוג לפסיכולוגיה מאוניברסיטת המדינה של אריזונה (ASU) תחת הכותרת "האם רצוי שתינוקות ופעוטות ילונו לעתים תכופות אצל אביהם".

במאמר מצוין שהורים רבים, אנשי מקצוע כולל פסיכולוגים יידועי שם חששו שמא תפגע מערכת היחסים של תינוקות ופעוטות המבלים לעתים תכופות אצל אביהם בלילות, עם אימם. המחקר מראה שילדים, ללא תלות בגילם, מפיקים תועלת מבילוי זמן הכולל לינה אצל כל אחד מהוריהם בביתו.

פרופסור וויליאם פבריציוס

"לא רק שזמן הורות עם האב במהלך הינקות והילדות לא גרם לכל נזק למערכת היחסים בין האם לילד, נראה כי למעשה היא אף היטיבה עם מערכות היחסים של הילד עם שני הוריו" ציין וויליאם פבריציוס, פרופסור עמית בחוג לפסיכולוגיה ב- ASU והכותב הראשי של המחקר."ילדים שחוו לינות לילה עם אבותיהם כשהיו תינוקות ופעוטות נהנו ממערכות יחסים איכותיות יותר עם אבותיהם וגם עם אמותיהם כאשר היו בני 18-20, בהשוואה לילדים שלא היו להם לינות לילה [אצל האב, ע.ל.]".

המאמר שנכתב בשיתוף עם תלמיד המחקר גו וון סו (Go Woon Suh), חשף שמשך זמן ההורות שילדים קטנים חוו עם אביהם במהלך הילדות וההתבגרות לא פיצה על לינות הלילה האבודות במהלך שנותיהם הראשונות.

חשיבות לינה גם בבית האב

לאבות, אמר פבריציוס, כל עליה במספר הלינות בשבוע במהלך הינקות והילדות המוקדמת – תאמה לעליה בעוצמה ובקרבה של הקשר שלהם עם ילדיהם המתבגרים. לילדים הבוגרים בעלי הקשר הטוב ביותר עם שני הוריהם היה מספר לינות שווה בבתי שני הוריהם במהלך הינקות והילדות.

חשוב לציין שהממצאים לא השתנו כתלות בשאלה האם בתי המשפט הורו על חלוקת זמני הורות משותפת למרות התנגדותה הראשונית של האם, או שההורים החליטו בעצמם לתת לילדיהם חלוקת זמנים שוויונית. בדומה לכך, הממצאים לא השתנו בין הורים שחוו קונפליקט בעוצמה גבוהה לבין הורים שחוו קונפליקט בעוצמה נמוכה במהלך 5 שנות ההורות הראשונות לאחר הגירושין, כך לפי המחקר.

היתרונות לאב כללו שיתוף ומעורבות גדולה יותר שלו בחיי הילד המוקדמים.

"החובה לטפל בעולליהם ובילדיהם לאורך כל מחזור הערב – השכבה – לילה – השכמת בוקר, מסייע לאבות ללמוד כיצד להיות הורים לילדיהם מההתחלה," אומר פבריציוס, החוקר מערכות יחסים בין אבות לילדיהם ואת ההשפעה שלהן על בריאותו הנפשית של הילד." זה עוזר לאבות ולתינוקות ללמוד אחד על השני, ובונה יסודות למערכת היחסים העתידית שלהם. מחקרים אחרים הראו שתוכניות לעידוד אבות נשואים לקחת אחריות מוגברת על הטיפול בילדיהם, עזרה לאבות הללו ללמוד כישורי הורות טובים יותר, ואנו מעריכים כי אותו התהליך מתרחש כאשר אבות גרושים חווים יותר זמן הורות הכולל לינת לילה."

לינת לילה גם אצל אבות – לטובת כולם

מערכות היחסים בין האם לילד היו טובות יותר כאשר לילדים היה מספר כלשהו של לילות עם האב; יתכן כי השיתוף בלילות סייע לאמהות להימנע מהלחץ המובנה בהיותן הורה בודד מסביב לשעון לתינוק או לפעוט. ובנוסף, מערכת יחסים טובה עם האם ועם האב, גם כאשר אינם גרים יחד, מבשרת טובות לילדים.

"מערכות יחסים איכותיות עם ההורים במהלך ההתבגרות המוקדמת, חוזה בריאות פיזית ומנטלית משופרת בהתמודדות עם עקה ("סטרס"), בחייהם המאוחרים של הילדים" אמר פבריציוס.

"לכן במובנים רבים, זה הופך להיות נושא של בריאות ציבורית"

מקור: https://asunow.asu.edu/20170202-discoveries-asu-study-overnights-dad-benefit-kids-divorce

המאמר המלא:

Should Infants and Toddlers Have Frequent Overnight Parenting Time

The Shifting Role of Fathers in Modern Society

לינת לילה אצל אבות

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!