תכנית חיסכון לכל ילד

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

תכנית חיסכון לכל ילד

Print Friendly, PDF & Email

תכנית חיסכון לכל ילד מטעם המוסד לביטוח לאומי: החל מינואר 2017 הביטוח הלאומי פותח תוכנית חיסכון לכל ילד, עד הגיעו לגיל 18.

תכנית חיסכון לכל ילד – הורים גרושים

האם המידע על פתיחת תכנית החיסכון לכל ילד נשלח גם לאב הגרוש?

לא! המידע נשלח אוטומטית על ידי הגוף אצלו מושקעים הכספים רק למקבל קצבת הילד, כמעט תמיד האמא. אב גרוש אשר מעוניין לקבל את הדו"ח התקופתי יכול בהתאם ללשון החוק לבקש זאת מהמוסד הכספי, ומחובתם לשלוח לו את הדיווח השנתי.

במידה והאב מעוניין לקבל כל שנה העתק מהדו"ח הכספי לתוכנית חסכון לכל ילד, עליו לפנות באופן חד פעמי לגוף הפיננסי המנהל את החסכון לבקש זאת. בהתאם ללשון החוק מחובתם לשלוח לכם מידע זה. ראו כאן.

למשל באתר חברת אלטשולר שחם דאגנו שהמידע יהיה זמין:

מי זכאי לקבל מידע בחיסכון לכל ילד?

  • ההורה הנאמן – ההורה הרשאי לקבל מידע ולבצע פעולות בשם העמית הקטין בחשבון על פי המידע שנמסר מביטוח לאומי וכפי שמעודכן במערכותיו (עד הגיעו של הילד לגיל 21)
  • הילד- החל מגיל 18
  • הורה שני – בחתימה על טופס "בקשה לקבל מידע להורה שאינו מקבל את קצבת הילדים" ושליחתו לחברה זכאי ההורה השני לקבלת מידע ובאפשרותו גם לקבל דוח שנתי בנוסף להורה המורשה. להלן קישור לטופס, יש לשלוח את הטופס לכתובת המייל sherut@altshul.co.il

מי מההורים מחליט כיצד יושקע הכסף?

בהתאם ללשון החוק מי שמקבל את קצבת הילד גם מחליט כיצד הוא יושקע, והאם להוסיף את ה 50 ש"ח הנוספים. בקיצור, האם. במקרים של יחסים טובים אנו מקווים שההורים יעשו יחדיו את ההחלטה.

כיצד ידע האב איפה נפתח החיסכון?

יש מקרים בהם האמא בחרה לא לעדכן את האב במוסד הפיננסי בו נפתח החיסכון. האב יכול לפנות לביטוח הלאומי ולקבל את המידע. ראו כאן.

האם האב, כמו האם, יקבל מהגוף המנהל את כספי החיסכון דיווח שנתי?

רק אם יבקש! בהתאם לחוק, כל אב שרוצה לקבל את המידע יכול לפנות לגוף המנהל המוגדר "מוסד פיננסי" ולדרוש זאת! כיום רק חלק מהגופים הפיננסיים מכירים את הנושא, אך כל מי שזה חשוב לו ורוצה לקבל את המידע מוזמן לפנות ולבקש.

מכתב דוגמא:

עבור: חברת הראל השקעות
שלום רב,
שמי גיא רוה, אב לאיתי רוה ת.ז 3………. כספי תוכנית חסכון לכל ילד עבור איתי מופקדים (או יופקדו בעוד זמן קצר) בחברתכם.
לאור זאת שאנו הורים החיים בנפרד, אבקש לקבל גם לכתובתי את הדיווח השנתי הנשלח לגבי קופת הגמל של איתי בננו המשותף, וזאת בהתאם לסעיף 18 בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות.
אשמח לאישור במייל חוזר שבקשתי התקבלה ואושרה.

בברכה,  

גיא רוה 

ת.ז ……
כתובת למשלוח דואר: …………

קבלת דיווח שנתי מקופת הגמל

לא כל המוסדות הפיננסיים מודעים לחובתם לשלוח להורה האחר דיווח שנתי על תוכנית החיסכון במידה וההורה פנה בכתב וביקש זאת. עושים לכם בעיות? מצורפת תושבת משרד האוצר, מוזמנים לפנות אליהם והם הבטיחו לטפל. אם כספי תוכנית החיסכון מופקדים בבנק, אתם צריכים לפנות למפקחת על הבנקים בבנק ישראל.

תכנית חיסכון לכל ילד

מידע באתר הביטוח הלאומי

באתר הביטוח הלאומי ישנה כיום אפשרות לקבלת מידע אישי על תכנית החיסכון של הילד/ה. ניתן לראות שם רק את ההפקדות שבוצעו עבור הילד. נומינלי. אין קשר לסכום שיש כרגע בגוף בו מושקע הכסף. השירות החדש מיועד רק להורה המקבל את קצבת הילד, כלומר כמעט תמיד האמא.

אבות שהנושא מפריע להם, מוזמנים להצטרף לפעילות שלנו ולפנות לביטוח הלאומי בבקשה שגם להם יאפשרו לצפות במידע. ואז, במידה ותקבלו תשובה שלילית, לפנות בתלונה על כך למשרד מבקר המדינה. ombudsman@mevaker.gov.il. מוזמנים לפנות אלינו לעזרה.

 

תכנית חיסכון לכל ילד – אתר הביטוח הלאומי

 

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!