חלוקת נטל הנסיעות

הורות משותפת = טובת הילד

חלוקת נטל הנסיעות

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

חלוקת נטל הנסיעות: בעבר, מזמן, למרבית המשפחות היה רכב אחד, לרוב ברשות האב המפרנס. למרות שכיום בד"כ לכל אחד מבני הזוג יש רכב ברשותו, נוצרה "מסורת" לא ברורה לפיה האב הוא שאחראי לנסיעות. זוהי "נורמה" חברתית מיושנת שאין לה כמובן כל אזכור בחוק. לכן, חשוב להכניס להסכם גירושין או לפסק הדין סעיף שעניינו חלוקת נטל הנסיעות בין ההורים.

חשוב לכתוב במפורש בהסכם מי מסיע, ובמידת הצורך כיצד מתחלקות הוצאות הנסיעה. כמובן שהחלוקה לא צריכה להיות שווה, אלא מותאמת לכל תא משפחתי. לרוב כל הורה ייקח את הילד בבוקר למוסד החינוכי ומהמוסד החינוכי. חלוקת הנסיעות היא בעיקר לימים בהם יש מעבר מבית לבית, אין לימודים, חופשים, ימי מחלה וכו'.

לתשומת לבכם – גם אם היום אתם ההורים גרים בשכנות, יתכן ומי מכם יבחר לעבור למקום מרוחק יותר, וחשוב שתהיה התייחסות לאפשרות שכזו בהסכם (הן מבחינת עצם המעבר והן מבחינת עלויות, כחלק מהסכם המזונות).

יש להעלות את הנושא עוד בהכנסת התסקיר ולבקש שהנושא יופיע בהמלצות התסקיר לבית המשפט. במידה ומגיעים לבית המשפט חשוב מאוד לוודא שהעורך דין מבקש מבית המשפט לחלק את נטל הנסיעות בין שני ההורים.

חלוקת נטל הנסיעות

חלוקת נטל הנסיעות

פסקי דין לחלוקת נטל הנסיעות

כבוד השופטת, סגנית הנשיא אביבית נחמיאס, תלה"מ 27487-04-20, הפחתת המזונות כל עוד האם לא מוכנה להשתתף בנטל הנסיעות שנקבע, מיום 10.06.201. 

כבוד השופטת מירב אליהו, תמ"ש 38012-12-12 השתתפות האם בנסיעות למרות שההורים גרים קרוב זה לזו, פשוט כי זהו צדק, מיום 28.01.2015.

כבוד השופט יהורם שקד, תמש 22544-09-13 נטל הנסיעות גם על האם מתאריך 15.01.2014

כבוד השופטת שלי אייזנברג (לא פורסם) חלוקת הנסיעות והטלת קנס של 250 על כל הפרה של האם 2 מתאריך 03.07.2012

עמ"ש 29859-10-10 (לא פורסם), בית המשפט המחוזי בחיפה לגבי החלטת כבוד השופט שלי אייזנברג בנושא נטל הנסיעות מתאריך 31.1.2013

מצ"ב פס"ד של בית הדין הרבני הגדול באותו נושא חשוב של השתתפות האם בנסיעות האב לזמני השהות עם ילדיו:

אין ספק שהקשר של האב עם ילדיו הוא חשוב ומשמעותי ביותר. ע"פ הבנת חז"ל, וכיהודה ועוד לקרא, הדבר גם נתמך במחקרים רבים.

 

כאשר האם עוברת להתגורר במרחק נסיעה של 350 ק"מ (הלוך ושוב), והאב צריך לקחת את ילדיו לשבת ולהחזירם במוצאי שבת, פעמיים בכל חודש, מרחק מצטבר של כ- 1,400 ק"מ, ובנוסף פעם בשבוע 350 כפול ארבע שבתות, עוד 1,400 ק"מ – עלות נסיעה במצב כזה תהיה של בין 2,000 ש"ח ל- 2,500 ₪ לפחות לחודש. זאת בנוסף ל- 3,000 ₪ שנפסקו לבעל בבית המשפט עבור מזונות הילדים, ובנוסף להוצאות המערער על ילדיו בביקורם אצלו. סה"כ עלות של כ- 6,000 ₪ סך כל הוצאות האב עבור ילדיו. הוצאה כזו היא בלתי סבירה בעליל, לפי רמת השתכרותו ובמצב נכות של 75%. אשר על כן, אין ברירה אלא לשתף את אם הילדים, המשיבה, בהוצאות הנסיעה. זאת, כאשר אין שום איסור הלכתי בדרישה מהמשיבה שתתרום למאמץ סדרי הראיה עם האב, המערער, ושתקמץ בהוצאות אחרות בכדי לאפשר את הקשר של האב עם ילדיו.

השתתפות בהוצאות זמני שהות נסיעות האב – תיק 887455-1 – ביה'ד הגדול

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!