ביטוח לאומי הורים גרושים

הורות משותפת = טובת הילד

ביטוח לאומי הורים גרושים

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

ביטוח לאומי הורים גרושים: הביטוח הלאומי מעביר להורים קצבאות ילדים שונות. קצבת ילדים חודשית, מענק לימודים שנתי, ובמקרים המתאימים גם קצבת ילד נכה. בהתאם לסעיף 69 לחוק הביטוח הלאומי הקצבאות והמענקים מועברים להורה אשר הוגדר כמקבלת קצבת הילד. האמא. כמו כן שולח הביטוח הלאומי אישורים לגבי ועדות שונות במידה והנושא רלוונטי.

לבקשתנו, הוציא הביטוח הלאומי את החוזר המצורף, על מנת שלהורים הגרושים יהיה קל להבין את הזכויות שלהם.

ביטוח לאומי הורים גרושים

טיפ: הביטוח הלאומי מאפשר להורים להעביר – בהסכמה או בהכרעה של השופט – את מענק הלימודים מהורה אחד להורה האחר. כל עוד הזכאות קיימת. ההטבה מתבטלת עם היות ההורה (נגיד האם) נשאת מחדש או "ידועה בציבור" ולכן, מוטב לצדדים להעביר את הזכות להורה השני, טרם קבלת הסטטוס הזוגי החדש ואז ממשיכה המשפחה ליהנות מההטבה.

ראו באתר הביטוח הלאומי לנושא קצבת הילד

הקצבה משולמת לידי האם, אלא אם הילדים נמצאים אצל האב בלבד. עם זאת, ניתן לשלם את הקצבה להורה השני, אם ההורים הגיעו ביניהם להסכמה או בהתאם לפסק דין, ובתנאי שהקצבה תשולם במלואה להורה אחד.

ובנושא מענק לימודים 

עם זאת, המענק ישולם להורה השני, אם ההורים הגיעו ביניהם להסכמה לשלם את המענק להורה השני או בהתאם לפסק דין, ובתנאי שהמענק ישולם במלואו להורה אחד. 

מענק לימודים הורים גרושים

מענק הלימודים משולם להורה אשר הילד בחזקתו, עבור ילדים בגילאים 18-6. במידה ולהורים ילד/ים אשר נמצאים בחזקת האם וילד/ים אשר נמצאים בחזקת האב, כל הורה יקבל את מענק הלימודים עבור הילד שבחזקתו. המענק נועד לרכישת ציוד לבית הספר, ומועבר לקראת תחילת כל שנת לימודים לחשבון הבנק אליו משולמת קצבת הילדים (לרוב חשבון הבנק של האם). בחלק מהמקרים, כדי לקבל את מענק הלימודים יש לפנות לביטוח לאומי עם הסכם הגירושים ולמלא טופס בקשה.

טיפ: חשוב מאוד לרשום בהסכם הגירושין שלכם שתשלום הוצאות החינוך בתחילת השנה יהיה לאחר מימוש מענק הלימודים כל עוד הוא מתקבל. מונע ויכוחים מיותרים בהמשך הדרך. בפסקי הדין לרוב השופטים רושמים זאת, ואם לא נרשם ניתן מייד לאחר קבלת פסק הדין לפנות ולבקש לתקן זאת.

אבל מה קורה כאשר הנושא לא נרשם בהסכם הגירושין או בפסק הדין? יש שיגידו שאם לא נרשם, על האב להשתתף בחלקו בתשלום בלי קשר למענק הלימודים המשולם לאם. כלומר שהאם תהנה מכך כספית. זה כמובן לא הוגן. לא מוסרי. אבל מה נכון מהבחינה המשפטית? מטרתו של מענק הלימודים היא עזרה בתשלומים להוצאות החינוך עבור הילד בפתיחת שנת הלימודים לאותן משפחות אשר זכאיות לקבלו. כבוד השופטת אפרת ונקרט הסבירה בתלה"מ 8655-06-19 (מיום 03.08.2021) שהשימוש במענק הלימודים תחילה (ורק לאחר מכן חלוקת ההפרש, אם קיים, בין ההורים) הינו דבר "רגיל", כך צריך להיות שכן זאת מטרת המענק, ולכן ציינה: מצאתי כי אף עניין זה (כמו נושא המדור שביקשה האם) נכלל במסגרת הדברים שהינם בגדר "…דבר, אשר אינו נכלל בפסק הדין אך היה במחשבתו של השופט ונשמט מפסק הדין.

כמובן שהכי טוב שההורים יגיעו להסכמות בנושא. אך באין הסכמה, האם במידה והאם תפנה להוצאה לפועל בנושא הם יקבלו את עמדתה? לדעתנו שימוש בהסברים מפסק דין זה ייתכן וישכנעו את ההוצאה לפועל שהצדק עם האב.

חוזר הביטוח הלאומי – מסירת מידע להורה

לבקשתנו, הוציא הביטוח הלאומי את החוזר המצורף, על מנת שלהורים הגרושים יהיה קל להבין את הזכויות שלהם.

הורה לא משמורן המעוניין לקבל מידע בנושאים כמו קצבת ילד ומענק לימודים אינו יכול לקבלו שכן מידע זה מוגדר כמידע כספי, ושכזה אינו קשור לילד.

קצבת ילד נכה

לאחר שהאב רושם את כתובתו ככתובת נוספת למשלוח דואר לקטין, מחובתו של הביטוח הלאומי לשלוח גם לכתובתו את כל המידע בנושא. נציין שלאורך השנים הביטוח הלאומי לא עמד בחובתו זו, ורק לאחר פנייה שלנו הנושא טופל.

הפקת תעודת נכה דיגיטלית

גם בנושא זה פנינו לביטוח הלאומי. סוכם שכאשר ההורים חיים יחדיו, הביטוח הלאומי ינפיק אוט' שתי תעודות להורים, כך שלכל הורה תהיה תעודה משלו. בדיוק כפי שטיפלנו בעבר בנושא הכרטיס המגנטי לקופת החולים.

לגבי הורים החיים בנפרד – גרושים ופרודים, ההורה שלא מקבל את קצבת הילד, לרוב האב, צריך לפנות ולבקש, ואז יקבל תעודה משלו עבור ילדו. האב יכול לבקש שהתעודה תישלח לכתובתו!

תשובתה של סיון בן ישראל אלמקיס, האחראית לנושא בביטוח הלאומי: מיד כאשר תונפק התעודה היא תשלח לכתובת הנוספת שקיימת או לחילופין האב יזומן לסניף (מה שיעדיף).

כיום הביטוח הלאומי מהנפיק תעודה דיגיטלית. לא כל הפקידות מודעות ומכירות את הנושא. תשתמשו במידע הרשום אצלנו על מנת להסביר להן. ראו כאן.

מוזמנים לעדכן אותנו על בעיות מהשטח וננסה לעזור.

ביטוח לאומי נוהל מעבר קופת חולים לקטינים

על מנת לקבל מידע על רצון האם לעבור יחד עם הילד קופת חולים, על האב הגרוש לרשום במשרד הפנים את כתובתו ככתובת שנייה למשלוח דואר לקטין. ראו כאן.

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!