מרכז קשר הורה – ילד

הורות משותפת = טובת הילד

מרכז קשר הורה – ילד

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

מרכז קשר הורה – ילד: במקרה של קונפליקט גבוה, חוסר מסוגלות כזו או אחרת של אחד ההורים ולצערנו לעיתים גם ללא כל סיבה מספקת, נקבעים המפגשים עם הילד במרכז קשר (לרוב מיושם ביחס לאבות). כ – 15% מההורים המגיעים לרווחה יראו את ילדם במרכז קשר.

מטרות מרכז הקשר הורה – ילד

  1. בניה והבניה מחדש של הקשר בין הורים לילדיהם לאחר שנפגע במהלך משבר פירוד או גירושין של ההורים או במקרים של אלימות במשפחה;
  2. חידוש הקשר בין הורים לילדים שאינם גרים יחד בגלל פירוד, גירושין, נתק ממושך, או עזיבת ילדים את ביתם (למקלט, אומנה, פנימייה), שימורו והידוקו;
  3. כחלק משמירת הקשר לטווח ארוך, הגנה על ילדים הנמצאים בסיכון במפגש עם אחד מהוריהם או שניהם."

מתוך הוראה 3.36 "מרכזי קשר הורים-ילדים" שפורסמה ביום 5.3.2009:

"מרכזי קשר הורים ילדים הוא מסגרת אזורית, מוגנת, תומכת ומקצועית לקיום מפגשים בין הורים לילדיהם במצבים של קונפליקטים במשפחה על רקע של פירוד, גירושין, או אלימות וסיכון."

להלן דבריה של א', עו"ס לעניין סדרי דין:

"למרכזי הקשר הורים ילדים תפקיד חשוב ואף הכרחי לטובת הילד שכן במקרים מסוימים ללא מרכזי קשר יהיו אבות שלא יראו את ילדיהם בכלל.

אך כיום, עו"ס לעניין סדרי דין ממליצות על קיום זמני שהות בין האב לילדו במרכזי קשר בקלות רבה מידי וללא קריטריונים מקצועיים תקפים ומובהקים. לדעתי, מה שחשוב הוא שיהיו קריטריונים כאלה לקביעת זמני שהות במרכזי קשר, וגם הם רצוי שייבחנו לאור ובמהלך התפתחות הקשר.

החלטה על קיום מפגשים במרכז הקשר יכולה להיות של ביהמ"ש או ביה"ד או של עו"ס לעניין סדרי דין. כשבימ"ש נותן סמכויות לעו"ס לעניין סדרי דין אין צורך לבקש את אישורו לכך שוב.

לרוב הסמכויות ניתנות לה מראש וללא הגבלת זמן. הסיבות להחלטה על מרכז הקשר יכולות להיות רבות: סרבנות קשר, סיוע בחידוש קשר בעקבות נתק ארוך, הגנה על ילדים במקרים בהם קיימת אלימות כלפיהם מצד ההורה ועוד.

וכן:

המפגשים אמורים להיות מוגבלים בזמן (מס' שבועות \ חודשים) ואם רוצים להאריך את משך הזמן יש צורך בהתייעצות עם פק"ס מחוזית. ישנם מקרים שההורים נאלצים להתראות עם ילדם במרכזי קשר למשך שנים.

לרוב המפגשים מתקיימים אחת לשבוע למשך זמן קבוע המשתנה בהתאם למספר פרמטרים: איכות המפגשים, מידת ההסתה, שיתוף הפעולה מצד ההורים, מצב הילד וגילו, מצב הקונפליקט ההורי, משאבים ויכולת מקצועית של עו"ס או רשויות הרווחה ועוד.

ישנם מקרים מעטים בהם תדירות המפגשים גדולה יותר ומשך הביקור ארוך יותר. כמו כן, ישנם מצבים בהם מרכז הקשר משמש רק לצורך העברת הילדים מהורה להורה וזאת במקרים בהם יש קונפליקט מאוד גבוה בין ההורים ורוצים להבטיח כי המעבר יתבצע בצורה טובה יותר באמצעות גורם מתווך.

אין ספק שלילדים קטנים מפגש של שעה בשבוע איננו עונה על צרכיהם כלל, ואיננו מאפשר להם לפתח התקשרות לאב ולדמותו בחייהם. לילדים ומתבגרים מעל גיל 11-12 המקום כבר לא ממש מתאים וצר מלהכיל אותם יחד עם אבותיהם, ואת צרכיהם כמתבגרים.

יש הטוענים שמרכזי הקשר הורים ילדים מאפשרים לאימהות (בד"כ) להגביל ללא הצדקה את הקשר עם האב (בד"כ) ולפגוע בו, ויש בזה ממש.

מאידך, במקרים אחרים, ללא מרכזי קשר פשוט לא יהיה קשר ילד-אבא בכלל, או רק לאחר נתק ארוך ככל שהאימא תוכל. כיום, כמעט כל הבקשות למפגשים במרכז קשר באות מצד אימהות משמורניות".

מרכז קשר – דיווחים לשופט

העובדת הסוציאלית של מרכז הקשר מדווחת על התרשמויותיה מן המפגשים שמתקיימים במרכז הקשר או באמצעותו. חשוב לציין שעלולים להיות מקרים בהם הדיווחים יהיו מוטים מאחר ולאחראית מרכז הקשר אין את הכלים לעשות את האבחנה האם האב כועס ומריר על עצם קיום המפגשים במרכז הקשר, או שמא הוא אדם תוקפני ולא משתף פעולה במהותו.

כלומר לרוב אין צפייה ניטראלית רק על הקשר שבין האב לילדיו, אלא גם התרשמות אישית של העו"ס מהאינטראקציות הבלתי נעימות שיש לה עם ההורה "המבקר".

לכן, שוב, ההמלצה שלנו היא להתנהגות נאותה, ולשמירה על קור רוח למרות הקושי הברור מאליו.

מהו אחוז ההורים אשר רואים את ילדם במרכזי הקשר

בחודש מרץ 2018 היה דיון בכנסת, הוועדה לזכויות הילד בראשות ח"כ יפעת שאשא-ביטון בנושא מרכזי הקשר. הוצגו הנתונים הבאים.

סקירה של מחלקת המחקר של הכנסת מיום 05.03.2018. מרכזי קשר הורים-ילדים

הנתון מפחיד! מצמרר! כ – 15% מההורים המגיעים לרווחה נשלחים לראות את ילדם במרכז קשר.

  1. מרכז קשר הורים ילדים

פקידת סעד ארצית התחלפה, ח"כ שאשא ביטון עברה להיות שרה. ביולי 2019 פנינו למשרד הרווחה לקבלת הנתונים לשנים 2017 ו 2018. אותם נתונים מפחידים. לצערנו, מהדיון לא יצא דבר.

מרכז קשר הורים ילדים

אין תשובה אחת מדוע האחוז כה גבוה, גבוה בצורה מפחידה, אך ייתכן ואחת הסיבות לכך היא שמרכזי הקשר מקבלים כספים מהמדינה בהתאם למספר הילדים המגיעים אליהם. (ראו נספח ה' להוראה 8.38).

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!