הסכם גירושין – חינם להורדה

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

הסכם גירושין – חינם להורדה

Print Friendly, PDF & Email

הסכם גירושין: אילו סעיפים חשוב לרשום בהסכם גירושין? בהסכם יופיעו נושאים כגון חלוקת זמני השהות, מעבר מקום מגורים, קבלת החלטות בנושאים כגון חינוך ובריאות הילד, לצד שיתוף במידע, הסעות ילדים, מזונות הילדים, מחציות ועוד.

ככל שהסכם הגירושין יותר מפורט, יותר "סגור" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד.

הסכם גירושין דוגמא – חינם להורדה

למי מיועד בסיס הסכם הגירושין שלנו:

א. להורים המתגרשים: רוב ההורים ילמדו מההסכם שלנו איך נראה הסכם גירושין, ומה חשוב לרשום בהסכם שלהם אותו הם בונים לבדם או אצל המגשר/עו"ד.

חלק מההורים ישתמשו בו להכנת הסכם הגירושין שלהם, יוסיפו לו את החלקים שאין בו (כמו רכוש) ויגישו אותו בעצמם לבית המשפט או לבית הדין הרבני. ככל שיש יותר רכוש, ככל שנושא הרכוש מסובך ומורכב יותר, עדיף לעשות זאת עם עו"ד.

ב. מגשרים ועורכי דין: מוזמנים לקחת מההסכם שלנו סעיפים להסכם אותו הם בונים ללקוח שלהם.

חשוב – כיצד למלא את הסכם הגירושים:

ראשית, את דף ההקדמה, את שלושת דפי ההסבר, את ההערות שלנו בהסכם עצמו יש למחוק כמובן.

שנית, בכל נושא בו יש מספר אפשרויות (למשל, אופן רישום חלוקת זמני השהות, או קביעת הגורם האחראי למתן החלטה בנושא רפואי/חינוכי במצב של אי הסכמה בין ההורים וכו') אנו מציינים בהסכם מהן האפשרויות שלכם, ומזמינים אתכם לבחור את האפשרות המתאימה לתא המשפחתי שלכם, או לנסח אפשרות משלכם. בנושאים נקודתיים אלו, בהם יש בחירה בין מספר אפשרויות, למשל איזה אחוז ישלם כל אחד מההורים על הוצאות בריאות וחינוך, אתם צריכים לבחור את האפשרות המתאימה לכם, ולמחוק את שאר האפשרויות הלא רלוונטיות ואת הריבוע של בחירת האפשרות שבחרתם. הסכם הבסיס שלנו יחסית ארוך, אך לאחר בחירת הסעיפים המתאים לכם ומחיקת המיותר, והערות ההסבר שלנו, ההסכם יהיה קצר יותר כמובן.

מעבר על הסכם הגירושין שלכם

כמובן שניתן לפנות אלינו באמצעות המייל בכל שאלה לגבי בסיס ההסכם הגירושין המצורףכמו כן, תמיד נשמח לעבור על ההסכם עליו אתם עומדים לחתום (מוזמנים לשלוח לנו כקובץ וורד) ולהביע את עמדתנו, כמובן רק בדברים הקשורים לילד (הגדרות הוריות, חלוקת זמני שהות וכו'. לא נושאים כמו רכוש וגט).

המטרה שלנו בפרסום הסכם גירושין חינם להורדה:

המטרה בהכנת הסכם גירושין היא לכלול בו את מירב הנושאים הרלוונטיים לתא המשפחתי שלכם על מנת להעניק ביטחון וליצור התנהלות צפויה וידועה עם היציאה לדרך החדשה, לצד מניעת ויכוחים שיתכן ויצוצו במהלך הדרך.

כאשר הסכם הגירושין נעשה בהליך גישור, בהסכמות, (הכי טוב כמובן!), קל ונוח יותר לדון על אותם נושאים המוגדרים לעיתים "קטנים" אשר לרוב בית המשפט לא יתייחס אליהם, אך בחיי היום יום יש להם חשיבות רבה לשמירת יחסים תקינים ושלווים בין ההורים. למשל, מי אחראי להסעות הילדים, מה הן שעות המעברים של הילדים בחגים וחופשים, קניית ביגוד והנעלה וכו'. כאשר ההסכם נקבע על ידי בית המשפט, ועל פי המלצות עו"ס לעניין סדרי דין, לרוב הדיון יתמקד רק בחלוקת זמני השהות ובמזונות, ואילו שאר הנושאים לעיתים יוזנחו, וכך ייתכן שבעתיד יגרמו למחלוקות מיותרות בין ההורים.

קיימות משפחות בהן חלוקת האחריות בין ההורים בזמן הנישואים היא שהאם משקיעה יותר בבית ובילדים, בעוד שהאב תורם יותר לפרנסה.

באופן טבעי, ובראייה של טובת הילדים, עם הפרידה מצב זה לרוב ישתנה. הסכם הגירושין בא לבנות מסגרת חדשה לכל היבטי חלוקת האחריות ההורית.

בהסכם יופיעו, בפרטי פרטים, תנאי חלוקת האחריות ההורית: חלוקת זמני השהות, חינוך, בריאות, הסעות ילדים, אזור המגורים, מזונות וכו', מי אחראי על מה, מתי, עד כמה, וכד'. ככל שההסכם יותר מפורט, יותר "סגור" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד. חשוב שהסכם הגירושין ייכתב בלשון ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים, וחשוב לוודא ששני ההורים תמימי דעים בהבנתם את הכתוב. לכן, הוספנו במסגרת ההסכם הפניות לדפים באתר המסבירים נושא זה או אחר לנוחיותכם.

הסכם גירושין מותאם לכל תא משפחתי:

כל משפחה היא עולם ומלואו ולכן אין הסכם אחד אשר יתאים לכל המשפחות. ההסכם המצורף הוא שלד, הסכם מסגרת, בו מופיעים מרבית הדברים החשובים, אך חשוב להבין שלכל משפחה היבטים המייחדים אותה. מסיבה זו, במידת הצורך, יש מקום להוסיף להסכם זה התייחסות מפורטת לנושאים ייחודיים לתא המשפחתי שלכם, כגון: הורה שעובד ימים רבים בחו"ל, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, עבודה במשמרות, מעבר בין הבתים בשבת לאנשים שומרי מסורת וכד', וכך ליצור את הסכם הגירושין שלכם. אתם מכירים את התא המשפחתי שלכם, הסכם הגירושין צריך לתת פתרונות, לפעמים יצירתיים, שמתאימים לכם.

ראינו הסכמים בהם הורים לילד קטן העדיפו לחלק את ימי החג כך שכל הורה יהיה עם הילד ויוכל לחוות עימו את שמחת החג, למשל בפורים, לצד הורים אשר בחרו, מסיבות דתיות או אחרות, לחלק חלק מהחגים בצורה קבועה כך שאין תחלופה כל שנה. כמו כן, ההורים יכולים להחליט שהיום האחרון של החופשה הגדולה יהיה באופן קבוע יום מתחלף, כך שכל הורה יזכה להלין לסירוגין את הילדים לפני היום הראשון לתחילת שנת הלימודים ויתאפשר לו ללוות אותם ביום הראשון ללימודים למוסד החינוכי – הכל בהתאם למתאים לתא המשפחתי שלכם.

ראוי לציין שכשם שההורים צריכים להיות גמישים בהחלפת ימים מידי פעם, כך גם לעיתים לגבי החגים. למשל, יום העצמאות כשהילד כבר מבלה עם החברים וההורים גרים בערים שונות. לא כל דבר ניתן לרשום מראש בהסכם הגירושין, ולכן גמישות ורצון טוב הם תמיד מרכיבים מסייעים.

טבלת חלוקת חגים

טבלת חלוקת זמני שהות בחגי תשרי וחגי האביב:

המלצה חשובה נוספת להורים, בעיקר בתחילת הדרך, אשר אינה חלק מהסכם זה, היא שכל מקבץ חגים (בעיקר עבור חגי תשרי וחגי האביב) יכינו ההורים טבלה מסודרת עם חלוקת זמני השהות לכל יום בחגים, כולל שעות מעבר הילדים מבית לבית. כך יסכמו ההורים מראש את החלוקה, וימנעו ממריבות מיותרות שהחגים עלולים להביא איתם, למשל כאשר חלוקת ימי החג היא שווה, אך יש מספר אי זוגי של ימים/לילות. טבלת חגי אביב שנת 2020 כדוגמא.

מה חסר בהסכם שלנו?

אין בהסכם זה התייחסות לנושאים: חלוקת הרכוש והסדרת חובות וקצבאות פרישה למיניהן. יש להגיע להסכמות בנושאים אלה ולהוסיף אותם להסכם.

הגשת הסכם הגירושין לאישור בית המשפט – בירוקרטיה: 

על מנת לתת להסכם תוקף של פסק דין (שניתן לאכיפה בהמשך) עליכם (מספיק הורה אחד כמובן) להגישו לאישור בבית המשפט למשפחה או בבית הדין הרבני. לבחירתכם. לטעמנו עדיף בית המשפט למשפחה.

אישור הסכם הגירושין בבית המשפט למשפחה: לבקשתנו הוסיפו באתר בתי המשפט דף הסבר לנושא. לצערנו כיום (1/24) הנהלת בתי המשפט ביטלה את האפשרות להורים לא מיוצגים להגיש בעצמם את הסכם הגירושין שלהם.

אישור הסכם הגירושין בבית הדין הרבני: ניתן להגיש את ההסכם דרך אתר בתי הדין הרבניים. ראו כאן  וזה הטופס.

האם יש הבדל מהותי איפה להגיש?

הדעה המקובלת כיום היא שהגשת הסכם הגירושין לאישור בית הדין הרבני אינה מקנה לו סמכות. ועדיין, אם בהמשך הדרך יהיה ויכוח על פרשנות ההסכם עצמו הדיון כנראה יתנהל ברבני. לכן, לעמדתנו, עדיף להגיש במשפחה. ראו בנושא זה תיק 1311369/5 (רבני רחובות).

בדיון השופט/הדיין יקריא את ההסכם, לעיתים יסביר ויתקן סעיף זה או אחר, ואם הצדדים יסכימו לאשרו יחתום עליו ויאשרו כפסק דין. השופט/דיין בודק שההורים אכן מבינים את המוסכם בהסכם, וכי הם מאשרים בפניו כי חתמו עליו מרצון חופשי, ללא כפיה או עושק, וכי ההסכם אינו כולל תנאים בלתי חוקיים. הבדיקה החשובה מכל היא כמובן שטובת הילדים נשמרה ונלקחה בחשבון.

הליך מתן וקבלת הגט מתבצע אך ורק בבית הדין הרבני.

נשמח למשוב

בקשה שלנו: השתמשתם בהסכם? תמיד נשמח למשוב. גם ממכם (האם הכל מובן, היה חסר לכם משהו וכו') ובעיקר לאחר הדיון בפני השופט והאם לו היו הערות. Guyraveh04@gmail.com

להורדת הסכם הגירושין לחצו כאן

 

הסכם גירושין

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!