הסכם גירושין – חינם להורדה

הורות משותפת = טובת הילד

הסכם גירושין – חינם להורדה

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

הסכם גירושין: אילו סעיפים חשוב לרשום בהסכם גירושין? בהסכם יופיעו נושאים כגון חלוקת זמני השהות, קבלת החלטות בנושאים כגון חינוך ובריאות הילד, לצד שיתוף במידע, הסעות ילדים, אזור המגורים מזונות ילדים ועוד. ככל שהסכם הגירושין יותר מפורט, יותר "סגור" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד.

הסכם גירושין – חינם להורדה

מצורף בסיס להסכם גירושין ממנו אתם (אנשי מקצוע בתחום והורים בהליך גירושין) מוזמנים לקחת סעיפים להסכם שלכם. ההסכם מעודכן לחודש נובמבר 2021 .

להורדת הסכם הגירושין לחצו כאן

מעבר על הסכם הגירושין שלכם

כמובן שניתן לפנות אלינו באמצעות המייל בכל שאלה לגבי בסיס ההסכם הגירושין המצורףכמו כן, תמיד נשמח לעבור על ההסכם עליו אתם עומדים לחתום (מוזמנים לשלוח לנו כקובץ וורד) ולהביע את עמדתנו, כמובן רק בדברים הקשורים לילד (הגדרות הוריות, חלוקת זמני שהות וכו' ולא נושאים כמו גט ורכוש).

החשיבות בהסכם גירושין

המטרה בהכנת הסכם גירושין היא לכלול בו את מירב הנושאים הרלוונטיים לתא המשפחתי שלכם, על מנת להעניק ביטחון וליצור התנהלות צפויה עם היציאה לדרך החדשה, לצד מניעת ויכוחים שיתכן ויצוצו בעתיד.

עצם כתיבת הסכם הגירושין, המעבר על הסעיפים בו, מביאה למודעות שני ההורים גם יחד את הצורך בשיתוף פעולה בנוגע לילדים, את אופי והיקף שיתוף הפעולה, את המחויבויות של כל הורה כלפי הילד וכלפי רעהו, כמו גם את זכויותיו.

כאשר הסכם הגירושין נעשה על ידי בהליך גישור, קל ונוח יותר לדון גם על אותם נושאים המוגדרים לעיתים "קטנים" אשר לרוב בית המשפט לא יתייחס אליהם, אך בחיי היום יום יש להם חשיבות רבה לשמירת יחסים תקינים ושלווים בין ההורים. למשל, האם הורה אחד קונה את הבגדים לשני הבתים או שכל הורה קונה לביתו, מי אחראי להסעות הילדים וכו'. כאשר ההסכם נקבע על ידי בית המשפט או בית הדין הרבני, ועל פי המלצות עו"ס לעניין סדרי דין, לרוב הדיון יתמקד רק בחלוקת זמני השהות, במזונות ולעיתים גם במשמורת, ואילו שאר הנושאים לעיתים יוזנחו, וכך ייתכן שבעתיד יגרמו למחלוקות מיותרות בין ההורים.

קיימות משפחות בהן חלוקת האחריות בין ההורים בזמן הנישואים היא שהאם משקיעה יותר בבית ובילדים, בעוד שהאב תורם יותר לפרנסה. באופן טבעי, ובראייה של טובת הילדים, עם הפרידה מצב זה רצוי שישתנה. הסכם הגירושין בא לבנות מסגרת חדשה לכל היבטי חלוקת האחריות ההורית

מה יופיע בהסכם גירושין?

בהסכם יופיעו בפרטי פרטים תנאי חלוקת האחריות ההורית. חלוקת זמני השהות, חינוך, בריאות, הסעות ילדים, אזור המגורים, מזונות וכו'. מי אחראי על מה, מתי, עד כמה, וכד'. ככל שההסכם יותר מפורט, יותר "סגור" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד. חשוב שהסכם הגירושין יכתב בלשון ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים, וחשוב לוודא ששני ההורים תמימי דעים בהבנתם את הכתוב. לכן, הוספנו במסגרת ההסכם הפניות לדפים באתר המסבירים נושא זה או אחר לנוחותכם.

בכל נושא בו יש מספר אפשרויות (למשל אופן רישום חלוקת זמני השהות או קביעת הגורם האחראי למתן החלטה בנושא רפואי/חינוכי במצב של אי הסכמה בין ההורים וכו') אנו מסבירים מהן האפשרויות של ההורים המתגרשים, ומזמינים אתכם לבחור את האפשרות המתאימה לכם, או לנסח אחת משלכם. בנושאים נקודתיים בהם יש בחירה בין מספר אפשרויות, למשל איזה אחוז ישלם כל אחד מההורים על הוצאות בריאות וחינוך, אתם יכולים לבחור את האפשרות המתאימה לכם ולמחוק את שאר האפשרויות. הסכם הבסיס שלנו ארוך. לאחר בחירת הסעיפים המתאים לכם, ההסכם יהיה קצר יותר כמובן. כמובן שאתם מוזמנים לבחור את הנושאים המתאימים לכם ולכתוב אותם בהסכם שלכם בדרך שלכם.

כל משפחה זקוקה להסכם משלה

כל משפחה היא עולם ומלואו ולכן אין הסכם אחד אשר יתאים לכל המשפחות. ההסכם המצורף הוא שלד, הסכם מסגרת, בו מופיעים מרבית הדברים החשובים, אך חשוב להבין שלכל משפחה דברים המייחדים אותה. מסיבה זו, במידת הצורך, יש מקום להוסיף להסכם זה התייחסות מפורטת לנושאים ייחודיים לתא המשפחתי שלכם, כגון: הורה שעובד ימים רבים בחו"ל, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, עבודה במשמרות וכד', וכך ליצור את הסכם הגירושין שלכם. אתם מכירים את התא המשפחתי שלכם, הסכם הגירושין צריך לתת פתרונות, לפעמים יצירתיים, שמתאימים לתא זה.

ראינו הסכמים בהם להורים ילד קטן והם העדיפו לחלק את חג הפורים כך שכל הורה יהיה עם הילד ויוכל לחוות עימו את שמחת החג, לצד הורים אשר בחרו, מסיבות דתיות או אחרות, לחלק חלק מהחגים בצורה קבועה כך שאין תחלופה כל שנה. כמו כן, ההורים יכולים להחליט שהיום האחרון של החופשה הגדולה יהיה באופן קבוע יום מתחלף, כך שכל הורה יזכה להלין את הילדים לפני היום הראשון לתחילת שנת הלימודים וללוות אותם ביום הראשון ללימודים למוסד החינוכי – הכל בהתאם למתאים לתא המשפחתי שלכם.

ראוי לציין שבדיוק כפי שההורים צריכים להיות גמישים בהחלפת ימים מידי פעם, כך גם לעיתים לגבי החגים. למשל יום העצמאות כשהילד כבר מבלה עם החברים וההורים גרים בערים שונות. לא כל דבר ניתן לרשום מראש בהסכם הגירושין.

טבלת חלוקת חגים

המלצה חשובה נוספת להורים, בעיקר בתחילת הדרך, אשר אינה חלק מהסכם זה, היא שכל מקבץ חגים (בעיקר עבור חגי תשרי וחגי האביב) יכינו ההורים טבלה עם חלוקת זמני השהות לכל יום בחגים, כולל שעות מעבר הילדים מבית לבית. כך יסכמו ההורים מראש את החלוקה וימנעו ממריבות מיותרות שהחגים עלולים להביא איתם, למשל כאשר חלוקת ימי החג היא שווה אך יש מספר אי זוגי של ימים. טבלת חגי אביב שנת 2020 כדוגמא.

מה אין בהסכם שלנו?

לתשומת לבכם: אין בהסכם זה התייחסות לנושאים: חלוקת הרכוש והסדרת חובות וקצבאות פרישה למיניהן. יש להגיע להסכמות בנושאים אלה ולהוסיף אותם להסכם.

הגשת ההסכם לאישור בית המשפט/בית הדין הרבני

לאחר ששני ההורים מסכימים לתוכן הסכם הגירושין, מגיע שלב אישורו בבית המשפט או בבית הדין הרבני. לטעמנו עדיף לאשרו בבית המשפט למשפחה. הליך מתן וקבלת הגט מתבצע אך ורק בבית הדין הרבני.

על מנת לתת להסכם תוקף של פסק דין (שניתן לאכיפה בהמשך) עליכם למסור במזכירות בית המשפט או בית הדין הרבני שלושה עותקים, כאשר בכל עמוד חותמים בראשי תיבות ובעמוד האחרון חתימה מלאה. לאחר מכן תקבלו מועד להגעה לאישור ההסכם. מומלץ לאשר תחילה את ההסכם בבית המשפט על פי הכללים של מערכת המשפט האזרחית ולהמשיך, מי שצריך, לבית הדין הדתי להשלמת הגירושין מבחינה הלכתית.

בדיון השופט/הדיין יקריא את ההסכם, לעיתים יסביר ויתקן סעיף זה או אחר, ואם הצדדים יסכימו לאשרו יחתום עליו ויאשרו כפסק דין.

השופט/דיין בודק שההורים אכן מבינים את המוסכם בהסכם, וכי הם מאשרים בפניו כי חתמו עליו מרצון חופשי, ללא כפיה או עושק, וכי ההסכם אינו כולל תנאים בלתי חוקיים. הבדיקה החשובה מכל היא כמובן שטובת הילדים נשמרה ונלקחה בחשבון.

ראו גם באתר כל זכות

נשמח למשוב

יש לכם תוספות או הערות? מצאם טעות? תמיד נשמח למשוב. Guyraveh04@gmail.com

להורדת הסכם הגירושין לדוגמא מטעם עמותת "הורות משותפת=טובת הילד" לחצו כאן

הסכם גירושין

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!