הסכם גירושין

  הסכם גירושין: אילו סעיפים חשוב לרשום בהסכם גירושין? בהסכם יופיעו נושאים כגון חלוקת זמני השהות, חינוך, בריאות, הסעות ילדים, אזור המגורים מזונות ילדים ועוד. ככל שהסכם הגירושין יותר מפורט, יותר "סגור" – יהיה פחות מקום לחיכוכים בעתיד.

  חשוב שהסכם הגירושין ייכתב בלשון ברורה ושאינה משתמעת לשתי פנים, וחשוב לוודא ששני ההורים מבינים ומסכימים לכתוב. המטרה בהכנת הסכם גירושין היא להקיף את מירב הנושאים שניתן לחשוב עליהם במועד הפרידה, על מנת להעניק ביטחון וליצור התנהלות צפויה עם היציאה לדרך החדשה.

  המלצה: להורים אשר בוחרים ללכת לגישור או לעורך דין אנו ממליצים בחום לקרוא את ההסכם המצורף (אשר לא כולל נושאים כמו גט ורכוש הסדרת חובות וקצבאות פרישה למיניהן), את ההסברים לו, להבין אילו נושאים חשובים להם יותר, אילו פחות, ולדאוג שההסכם שלהם יהיה כזה שהם חותמים עליו בלב שלם.

  כמובן שניתן לפנות אלינו באמצעות המייל בכל שאלה לגבי בסיס ההסכם המצורף אשר ממנו אתם מוזמנים לקחת סעיפים להסכם שלכם. כמו כן, תמיד נשמח לעבור על ההסכם עליו אתם עומדים לחתום ולהביע את עמדתנו, כמובן רק בדברים הקשורים לילד (הגדרות הוריות, חלוקת זמני שהות וכו' ולא נושאים כמו גט ורכוש).

  מצורף בסיס להסכם גירושין ממנו אתם מוזמנים לקחת סעיפים להסכם שלכם. קובץ וורד

  מה חשוב לרשום בהסכם גירושין?

  כל משפחה היא עולם ומלואו ולכן אין הסכם אחד אשר יתאים לכל המשפחות. ההסכם המצורף הוא שלד, הסכם מסגרת, בו רשומים מרבית הנושאים החשובים, אך לכל משפחה דברים המייחדים אותה. מסיבה זו, במידת הצורך, יש מקום להוסיף להסכם זה התייחסות מפורטת לנושאים ייחודיים לתא המשפחתי הייחודי שלכם, כגון: הורה שעובד ימים רבים בחו"ל, ילדים בעלי צרכים מיוחדים, עבודה במשמרות וכד', וכך ליצור את הסכם הגירושין הייחודי לכם. אתם מכירים את התא המשפחתי שלכם, הסכם הגירושין צריך לתת פתרונות, לפעמים יצירתיים, שמתאימים לתא זה.

  הסכם נועד לתת מענה למחלוקות שיתכן ויצוצו בעתיד. לכן, גם אם הידברות שוטפת, גמישות, התחשבות, פירגון הדדי ושיתוף פעולה הם הדרך הנכונה לטובת כל הצדדים במשפחה הנקלעת לגירושים, המציאות מלמדת שיש צורך בהסכם מסגרת מובנה, ברור ומפורט.

  הסברים מורחבים על הנושאים השונים המופיעים בהסכם הגירושין ניתן לקרוא כאן.

  מסגרת להתנהלות עתידית במסגרת הסכם גירושין

  מטרת המסמך שאתם עומדים לבנות היא יצירת מסגרת מאד ברורה ומוגדרת להתנהלות עתידית, אולם חשוב לשוב ולהדגיש כי מסגרת זו נועדה לאפשר את הגמישות הנדרשת מידי פעם (למשל בהחלפת ימים) ולהוות בסיס לשינויים לרווחת הילדים וההורים גם יחד.

  אישור הסכם גירושין בבית המשפט למשפחה או בית הדין הרבני

  לאחר ששני ההורים מסכימים לרשום בהסכם הגירושין, מגיע שלב אישורו בבית המשפט או בבית הדין הרבני. יש להגיש שלושה עותקים, כאשר בכל עמוד חותמים בראשי תיבות ובעמוד האחרון חתימה מלאה.

  כאשר מדובר על הסכם גירושין בהסכמה אין משמעות האם לאשרו בבית המשפט למשפחה או בבית הדין הרבני, מלבד העובדה שאם תגישו את ההסכם לאישור בבית המשפט למשפחה, את הגט תצטרכו לעשות בבית הדין הרבני כמובן.

  עליכם להגיע ולמסור את שלושת העותקים החתומים במזכירות בית המשפט, ולאחר מכן תקבלו מועד להגעה לאישור ההסכם בפני שופט. שמענו גם על מקרים בהם במידה והגיעו שני ההורים האישור בפני השופט יהיה במיידי.  

  הסכם גירושין המוגש על דעת שני הצדדים לאישור בית המשפט, יינתן לו במועד הדיון תוקף של פסק דין. חשוב לציין כי ביהמ"ש מסתפק בבדיקה שההורים אכן מבינים את המוסכם והמפורט בהסכם הגירושין, וכי הם מאשרים בפניו כי חתמו עליו מרצון חופשי. עם זאת עשוי בית המשפט לסרב לאשר הסכם אם נראה לו כי הוא נוגד את טובת הילדים.

  המלצה להורים, עורכי הדין ומגשרים: מילוי הסכם גירושין על ידי שני ההורים בתחילת ההליך

  אנו ממליצים לכל אנשי המקצוע בתחום, לתת בתחילת הדרך לכל אחד מההורים למלא טיוטה של הסכם גירושין. מעבר לפן המעשי, עצם כתיבת הסכם הגירושין מביא למודעות שני ההורים גם יחד את הצורך בשיתוף פעולה בנוגע לילדים, את אופי והיקף שיתוף הפעולה, את המחויבויות של כל הורה כלפי הילד וכלפי רעהו, כמו גם את זכויותיו. כמובן שאם ההורים מכינים בעצמם את הסכם הגירושין אנו ממליצים על אותה הדרך.

  הסכם גירושין

  הירשמו לעידכונים