קבלת מידע ממעונות היום

הורות משותפת = טובת הילד

קבלת מידע ממעונות היום

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

עד לחודש אוקטובר 2018 לא היה חוזר לנושא יידוע הורים החיים בנפרד (יידוע האב כמובן) על מידע הנוגע לילדם המשותף. לשום גורם ממשלתי זה לא הפריע, בכל זאת מדובר באב גרוש. בעקבות פעילות שלנו יש חוזר, ואנחנו עדיין פועלים מול משרד הרווחה כי המצב בשטח לא מספיק טוב.

קבלת מידע ממעונות היום

נציין שלגבי גני הילדים ובתי הספר (אשר נמצאים באחריות משרד החינוך) פעלנו בעבר וכיום קיימים חוזרים מסודרים.

במשך השנים קיבלנו פניות רבות בנושא.

גיא שלום, מסתבר שגרושתי רשמה את בני הקטן למעון נעמ"ת, לא אמרה לי דבר, נעמ"ת לא שלחו לי הודעה שילדי נרשם למעון ולאחר מכן לא עדכנו אותי שהוא התקבל למעון. איך זה יכול להיות? אני אב משקיע, מעורב, אוהב את בני ולא מבין מדוע נעמ"ת ניתקו אותי מכל מידע.

זהו סיפורו של ר'. כמוהו יש עוד מאות אבות שפנו אלינו במהלך השנים האחרונות. המידע הבסיסי, הראשוני, ממעונות היום לגיל הרך הוא על רישום הילד למעון, ולאחר מכן על שיבוצו למעון. המשמעות היא שבמקרים בהם ההורים לא מתקשרים ביניהם או שהאם בוחרת במודע שלא לעדכן את האב, אין לאב דרך לאתר את המעון אליו רשום הילד מאחר והמידע לא נשלח לאב.

שינוי מעון בעקבות מעבר מגורים

אצל ע' התוצאה של אי מסירת המידע על רישום בתו הקטנה למעון ויצ"ו היתה הרת גורל לקשר שלו עם ילדתו. האם, עקב רצון לשינוי מקום מגורים, רשמה את הבת למעון המרוחק כ- 85 ק"מ ממקום מגורי ההורים המקורי. המעון לא עדכן את האב על רישום זה, המעבר בוצע בסמוך לפתיחת שנת הלימודים והאב ניצב בפני עובדה מוגמרת. אמנם האב יכול גם בשלב זה לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בטענה של מעבר המנוגד לחוק, והצדק עימו, אך לא תמיד נעשה צדק בבתי המשפט ולאחר שהחלה כבר תחילת שנת הלימודים לא קל לשופטים להחליט שעל האם לחזור למקום המגורים הקודם.

מעון חילוני/דתי

אב אחר, חילוני, כתב לנו שהאם רשמה את בתם למעון "אמונה" ולו נודע על כך רק בתחילת שנת הלימודים במעון.

אבות רבים כתבו לנו שהמעון לא שולח להם הזמנות למסיבות במעון וכל מידע אחר על פעילות במעון נשלח רק לאם.

מצב חברתי עגום

לצערנו כך התנהלו הדברים. המעון לא צריך לעדכן את האב, הרי הוא בסך הכל אב גרוש. הורה משני. מעבר לבעיה הברורה של אי עדכון האבות, התנהלות שכזו בעצם אומרת שגופים הפועלים לטובת קידום האמהות, נעמ"ת ואמונה למשל, בעצם רואים רק את האם כהורה האחראי לילד. מצב זה מנוגד כמובן לרצונן של אמהות רבות להורות משותפת ושיתוף האב, נשוי או גרוש, במטלות ההוריות השונות.

וכן, גם חלק מהאבות התרגלו. זאת מציאות החיים, כך הוחלט וזה מה יש. אך כיום כל זוג שלישי מתגרש, כך שמדובר בילדים רבים, וכמובן שאבות רבים כבר לא מוכנים למצב אבסורדי ומעליב שכזה.

לנו, כעמותה שנוסדה מתוך מטרה לקדם את טובת ילדי ההורים הגרושים, זה נראה מצב לא הגיוני. לפני מספר שנים הבאנו לכך שמשרד החינוך שינה את המדיניות שלו בנושא, וכיום ההנחיה לרשויות היא לשלוח מידע חשוב זה לשני הורי הילד כאשר הילד נרשם לגן עירייה או לכיתה א'. החלטנו לפעול גם מול משרד הרווחה והעבודה, האחראי כיום על מעונות היום לגיל הרך.

קידום חוזר חדש מעונות היום

בשלב ראשון פנינו למחוקק. חברי הכנסת, ועדת החינוך והוועדה לזכויות הילד, ללא הצלחה.

בשלב השני הגשנו עתירה לבג"צ וגייסנו את עו"ד חיים פאשי לוין ועו"ד מיכאל אביב לייצג את העמותה בהתנדבות מלאה בדיון. הצלחנו לקדם שינוי חברתי. חלקי!

בית המשפט העליון (בג"ץ 3694/17) קיבל את עמדתנו שעל משרד הרווחה והעבודה להוציא נהלים מתאימים עד לפתיחת שנת הלימודים הנוכחית (התשע"ח).

קבלת מידע ממעונות היום

פרסום חוזר מעונות היום

שנת הלימודים החלה, חוזר לא פורסם. בחודש אוקטובר פנינו שוב לבית המשפט בבקשה לביזיון בית המשפט. כתבה בעיתון הארץ: חרף הוראת בג"ץ, מעונות יום לא מעבירים לאבות גרושים מידע הנוגע לילדיהם.

חוזר חדש – בג"ץ 3694/17

משרד הרווחה פרסם את החוזר החדש ביום 28.10.2018.הורים גרושים ומעונות היום

החוזר החדש מדריך את הגופים המנהלים מעונות יום אשר יש להם "סמל ארגון" (סמל הניתן למעון יום ע"י המשרד ומהווה הכרה בדבר עמידתו בדרישות ונהלי המשרד לקבלת סמל) כיצד עליהם לפעול בכל נושא העברת המידע.

מידע – לרבות אישור בדבר ביצוע הרישום למעון היום; אישור בדבר השיבוץ למעון היום; מידע בדבר פציעה, פגיעה או שינוי במצבו הפיזי או בריאותי או רגשי או התנהגותי של הילד; מידע שוטף בנוגע לאירועים בהם השתתף או ישתתף הילד; מידע שנוגע לתפקוד הילד במעון ועדכון ביחס לאירועים חיוביים / שליליים שחלו לגביו.

נדגיש: באופן רשמי, אב הרוצה לקבל את המידע צריך לפנות למנהלת המעון ולבקש! אמא מקבלת אוט', אבא צריך לבקש. נקווה שצוות המעונות יבין את האבסורד, ישאף לעדכן את האב בכל מידע ובך יקדם את האחריות ההורית המשותפת של שני הורי הילד.

רשות לאב

מעצם מתן הרשות להורה, האב, לקבל או לא לקבל את המידע, יחד עם היותו של ההליך לקבלת המידע הליך בירוקרטי הכרוך בהגשת בקשה, מאותתת המדינה להורה ש"מותר" להתחמק ולהשתמט מאחריותו ההורית לילדו. בכך משאירה המדינה את כל האחריות ההורית על הורה אחד בלבד. קבלת מידע לגבי הילד הינה זכות אך גם חובה הורית, ומחובתה של המדינה, בראייה של קשר ילד-הורה, לדאוג לכך שהמידע יגיע, באופן אוטומטי וכברירת מחדל, לשני הורי הילד.

המידע הוא לגבי הילד בלבד. לפי סעיף ג(6) לחוזר אסור למעון למסור להורה האחד מידע לגבי ההורה האחר, כגון גובה התמיכה שמקבל ההורה. אנו יודעים שאבות רבים רוצים/צריכים לדעת את הסכום ששולם על מנת שיוכלו לשלם את חלקם לאם, אך לעמדת משרד הרווחה אסור למסור להורה האחר מידע זה ועל ההורים להתנהל בינהם ללא התערבות המעון.

ההישג הגדול של העמותה הוא פרסום החוזר עצמו. מעכשיו תהיה לנושא יותר מודעות הן מצד מנהלות המעונות, הגננות במעון וכמובן ההורים עצמם. אם אתם מכירים הורים גרושים או פרודים, אנא ידעו אותם בזכויותיהם לקבל מידע אודות חינוך ילדיהם. מידע זה הוא שלב ראשון ומהותי במעורבות בחיי הילדים.

הבעיה החלמאית בחוזר:

נושא קבלת המידע לגבי ביצוע הרישום למעון ולאחר מכן השיבוץ למעון לא הצליח. בחוזר משרד החינוך ההורה הרושם את הילד למוסד החינוכי מחוייב לרשום את פרטי ההורה האחר, ואז לרשות יש את פרטי ההורה האחר והיא מחויבת לשלוח לו (לא צריך לבקש) את אישור ביצוע הרישום למוסד חינוכי (כך האב יידע שבוצע רישום) ובשלב השני אישור על השיבוץ. בקשתנו שכך יהיה גם לגבי מעונות היום לא התקבלה ולכן הגשנו בג"ץ נוסף בנושא.

בג"ץ נוסף מעונות היום

הבג"ץ הראשון קידם את הנושא בצורה חלקית בלבד. לכן הגשנו בג"ץ חדש בו ביקשנו:

  1. מוגשת בזאת עתירה למתן צו על תנאי אשר מטרתה להורות למשיבים לתקן את הנהלים למעונות היום הנמצאים תחת פיקוחם, אשר פורסמו בתאריך 31.10.2018 תחת הכותרת "הנחיות להעברת מידע אודות ילד השוהה במעון יום המוכר על-ידי האגף למעונות יום ומשפחתונים", בנושא יידוע שני הורי ילד המתגוררים בנפרד (גרושים, פרודים, ידועים בציבור, הורים בהליכי גירושין אשר גרים בכתובות שונות אך עדיין רשומים כנשואים, חברי הקהילה הגאה, וכו') כמפורט להלן:
  • רישום ילד אשר הוריו חיים בנפרד – להנחות את מעונות היום לדאוג לכך שילד אשר הוריו מתגוררים בנפרד, כמפורט לעיל, ירשם למעון רק באישור שני הוריו, למעט מקרים מיוחדים, בדומה לדרך הרישום במעונות ויצ"ו.
  • מידע בנוגע לרישום וקבלה למעון – להנחות את מעונות היום לשלוח להורה האחר (ההורה שלא ביצע את הרישום למעון – בד"כ האב), אישור על עצם ביצוע רישום הילד למעון מייד לאחר ביצועו, כולל שליחת המידע הנוגע לבעיות/חוסרים בטפסי הרישום או מצב בו יש יתר רישום למעון. בהמשך לשלוח להורה האחר אישור על קבלת הילד למעון, בדומה למצב הקיים בנוגע לגנים ולכיתות א' אשר נמצאים תחת אחריות משרד החינוך. 
  • מידע שוטף לאחר תחילת הלימודים במעון – להנחות את מעונות היום שכל מידע הנוגע לילד יישלח/יימסר כברירת מחדל ובאופן אוטומטי לשני ההורים, ולא להורה אחד בלבד. 
  • מתן אפשרות לשני ההורים לדעת מהי עלות המעון בפועל עבור ילדם המשותף, לאחר מיצוי כל הנחה או הטבה אפשרית. 
  • הוספת הנושאים "אסיפת הורים" ו"מפגש הכרות לפני פתיחת שנת הלימודים" לרשימת הנושאים הכלולים תחת "מידע" אשר מופיעים בחוזר, עוד לפני פתיחת שנת הלימודים הבאה. 
  • פרסום החוזר הנוכחי וכל פרסום אחר אשר יאושר בעתירה זו באופן נגיש להורים ולכל גולש המחפש אותו באתר משרד העבודה והרווחה.

הבג"ץ המלא.

במדינת ישראל מעמדו של האב הגרוש הוא כהורה סוג ב', ובהתאם לכך תגובת המדינה. מתנגדים לכל הסעיפים. מה פתאום שהאב יידע לאיזה מעון נרשם ילדו שלו?

תגובת המדינה

בית המשפט העליון קבע שיהיה דיון בעתירה בפני הרכב עד סוף שנת 2019, בהתאם ליומן בית המשפט. ובהמשך הבגץ נדחה.

קבלת מידע ממעונות היום – המשך:

אנחנו ממשיכים לפעול בנושא. לא ייתכן שאב גרוש לא יקבל מידע לאיזה מעון נרשם ילדו!!

מעונות היום אשר באחריות משרד הרווחה וההורים הגרושים

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!