חלוקת זמני שהות

הורות משותפת = טובת הילד

חלוקת זמני שהות

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

חלוקת זמני שהות (כולל לינה) הוא אחד הנושאים החשובים בהכנת הסכם גירושין. לחלוקת זמני שהות רחבה וללינה עצמה בבית שני ההורים חשיבות רבה בבניית קשר הורה-ילד, משום שהיא יוצרת את ההבדל שבין ביקור אצל מישהו, גם אם מוכר ואהוב, לבית.

שינה היא כל מה שמסביב לה. דווקא בגילאים הצעירים, כאשר הילדים עדיין פחות עצמאיים, יש חשיבות מרובה לזמן האיכות שנוצר כמו מאליו לקראת השינה: מקלחת, הקראת סיפורים, חיבוק, נשיקת לילה טוב. כך גם הקימה בבוקר שאחרי. שינה סוגרת את היום ופותחת יום חדש והיא חלק חשוב ואינטגרלי לשגרת היום ולקשר עם הילדים.

חשוב מאוד שהילד ילון בשני בתי הוריו. ככל שהילד צעיר יותר יש חשיבות גבוהה יותר לתכיפות המפגשים עם שני ההורים, לכן גם אם מדובר בתינוק שעדיין יונק, ובחרתם לדחות את הלינות עד גיל חצי שנה או שנה, רצוי שהתינוק יראה את שני הוריו מידי יום כדי ליצור התקשרות מבוססת ובטוחה עם שניהם, התקשרות שחשובה במיוחד להתפתחותו של הילד. ראו  "מחקרים בתחום ההורות והתפתחות הילד".

מתוך כך, האחריות על זמני השהות (אשר בעבר נקראו "הסדרי ראיה" – המונח שונה בעקבות פעילות העמותה) חלה במלואה על שני ההורים יחד וכל אחד מכם בנפרד – לאפשר, לעמוד בקפדנות בלוחות זמנים, ובעיקר להבין שזמני השהות הם עבור הילד ולטובתו.

חלוקת זמני השהות עד לאישור הסכם

האם בתחילת הדרך, עד שההורים יגיעו להסכמות לבדם או באמצעות בית המשפט, הילד יהיה עם האם בלבד? כמובן שלא. בעבר, במקרים רבים ועקב תפיסות חברתיות מיושנות, החשיבה היתה שהילדים, לכאורה, "שייכים" לאמא, הם אצלה והיא זאת "המעניקה" לאב זמני שהות. מבחינת החוק שני ההורים אפוטרופוסים על הילד, וכל עוד אין החלטה שיפוטית, לכל אחד מההורים זכות זהה ושווה להיות איתם.

לא תמיד שני ההורים מודעים לזכויות של כל אחד מהם, הם תמיד נמצאים במשבר אישי עקב היציאה מהבית וחווים קשיי התמודדות. לעיתים, עם הפרידה, למשל עקב מעבר מגורים של האם לבית הוריה או למקום מגורים אחר, נוצר מצב בו לא נקבעים זמני שהות ולינה, והאב והילדים לא מתראים זמן רב, ימים עד שבועות! נתק שכזה, במיוחד עם הטלטלה של פרידת ההורים, מהווה פגיעה חמורה בילד. חשוב מאוד ששני ההורים יבינו שטובת הילד היא לשמור על קשר רציף ועקבי עם שני הוריו, ובלית ברירה לממש את זכותם דרך בית המשפט על ידי הגשת בקשה דחופה לקביעת חלוקת זמני שהות מיידית. נכון להיום בקשה לקביעת זמני שהות היא מאותן בקשות שעוקפות את הצורך בפגישות יח"ס, כלומר בית המשפט מבין את חשיבות הקשר של הילד עם שני הוריו.

האם עד לאישור ההסכם על ידי בית המשפט יש זמני שהות מקובלים? לא, למרות שהנורמה כיום, במיוחד לילדים מעל גיל שנה-שנתיים היא יומיים בשבוע עם לינה + סוף שבוע מלא מידי שבועיים. הסדר המכונה חלוקה של 8/6, אך זמני השהות צריכים להתאים ליכולות ולצרכים של התא המשפחתי הנדון. מרחק מגורים, סוג עבודה, רצון ההורים וכו'.

חשוב מאוד שהילד לא יחווה את היציאה של אחד ההורים את הבית, לרוב האב, כנטישה. לכן, בראייה של טובת הילד, חשוב לשים את המשקעים, במידה וישנם, בצד, ולדאוג לטובת הילד.

כבוד השופט שאול שוחט, רמ"ש 27434-12-19, דחיית ערעור האם על קביעת זמני שהות לאב והילד ללא קבלת תסקיר עו"ס, מיום 24.12.2019.

מדובר על מקרה בו ההורים בסכסוך בעצימות גבוהה. כך זה במקרים רבים בעיקר בתחילת הדרך, עד להפרדת הבתים. לרוב דברים נרגעים לאחר סיום ההליך המשפטי הארוך.

למרות שלרוב ההמלצה לאב היא לא לעזוב את הבית עד לקביעת חלוקת זמני שהות, מחשש שלא יראה את הילד למשך זמן ממושך, הרי במקרה זה האב בחר לעזוב את הבית לאור זאת שמגורי הצדדים יחד באותה דירה הפכו להיות בלתי נסבלים.

לאחר שהובהר לבית המשפט שתסקיר יוגש במקרה הטוב רק בעוד שישה חודשים (תל אביב), נקבעו זמני שהות של 8/6 כמקובל היום, ועל זה הערעור שנדחה על ידי כבוד השופט שוחט שציין כה יפה:

עזיבת המשיב את הדירה אינה יכולה להצטייר כצעד שלילי שאינו לטובת הקטין.

 

התרפקות המבקשת על העבר המשותף ועל אותו "סטאטוס קוו" שהתקיים לטענתה עד לפירוד מששימשה היא כמטפלת העיקרית בקטין אינה משנה יותר מדי משאת המצב שהיה קיים עובר לפירוד לא ניתן להשיב. עובר לפירוד לא התקיימו לינות של הקטין עם המשיב בלבד מהטעם הפשוט שהמשפחה התגוררה תחת אותה קורת גג. גם אם זמן האיכות שבילה המשיב בפועל עם הקטין היה קטן יותר מהסדרי השהות הזמניים שנקבעו – מדובר היה בהתנהלות המשפחה וסדרי העדיפויות של הצדדים. אלו השתנו עם הפירוד. לא מדובר בתינוק יונק אלא בקטין בן 6.5 שנים.

 

המשיב אינו זר לו וגם אם בילה עמו זמן איכות באופן נמוך משמעותית מהמבקשת – מדובר בבילוי שנעשה מדי יום ביומו, דבר שאינו מתאפשר עוד משהצדדים הפרידו מגוריהם. מבחינת בית משפט זה, כל עוד לא הוכח אחרת, שני ההורים במקרה דנן נורמטיביים ובעלי מסוגלות הורית טובה לגידול הקטין. בענייננו טרם הוכח אחרת ונראה שאותה מסוגלות הורית טובה הוכיחה את עצמה עד היום שהרי הקטין גדל לתפארת.

פסק הדין ברמ"ש 27434-12-19

זמני שהות ללא תסקיר

הגשת תסקיר לוקחת המון זמן. 2-8 חודשים. יש שופטים שכבר הבינו את הנושא ולא מוכנים לא לקבוע זמני שהות זמניים עם שני ההורים עד הגשתו.

בתלה"מ 51272-10-19, כב' השופט ליאור ברינגר, לאחר שהובהר לבית המשפט שתסקיר יוגש במקרה הטוב רק בעוד שישה חודשים (תל אביב), נקבעו זמני שהות של 8/6 כמקובל היום. הילד בן 6. על החלטה זו הוגש ערעור למחוזי אשר נדחה על ידי כבוד השופט שוחט. החלטה של בית המשפט המחוזי הינה החלטה מנחה לבתי המשפט למשפחה וניתן להשתמש בהחלטה זו, בטח לקביעת חלוקת זמני שהות זמניים. פסק הדין ברמ"ש 27434-12-19.

המשיב אינו זר לו וגם אם בילה עמו זמן איכות באופן נמוך משמעותית מהמבקשת – מדובר בבילוי שנעשה מדי יום ביומו, דבר שאינו מתאפשר עוד משהצדדים הפרידו מגוריהם. מבחינת בית משפט זה, כל עוד לא הוכח אחרת, שני ההורים במקרה דנן נורמטיביים ובעלי מסוגלות הורית טובה לגידול הקטין. בענייננו טרם הוכח אחרת ונראה שאותה מסוגלות הורית טובה הוכיחה את עצמה עד היום שהרי הקטין גדל לתפארת.

ראו גם פסקי דין ישנים יותר של כבוד השופט שני. י"ס 43369-04-17 מהי ברירת המחדל כשאין תסקיר ותמ"ש 31915-07-16.

במידה ויש חשש לאלימות או להתנהגות לא נאותה אחרת, יקבעו המפגשים במרכז קשר. פסק הדין ברמ"ש 22674-05-22

דרך נכונה לרישום חלוקת זמני השהות:

חשוב: בפסקי הדין, בהסכמים אצל מגשרים, בתסקירים של הרווחה, רבים (מרגלים ישנים מהעבר) רושמים כיום רק את זמני השהות של הילדים עם האב. כלומר הנחת הבסיס היא שהילד אצל האמא 100% מהזמן, ולאחר שבדקנו מה "ניתן לתת לאב" נרשום רק את זמני השהות של הילדים עם האב. רישום שכזה השתרש מתקופות רחוקות ולצערנו נשאר. צורת רישום זו צורמת ואינה ראויה! 

לטעמנו חשוב מאוד לרשום את הימים בהם הילד שוהה עם/בבית האם, והימים בהם הילד שוהה עם/בבית האב, כך ששני ההורים יזכו ליחס שווה. כאשר זמני השהות עם אחד מההורים מועטים ביותר, לרוב עם האב, ייתכן ורישום שכזה מיותר. אך במקרים "הרגילים" יש לרישום שכזה חשיבות. נציין שבתסקירים של הרווחה כך אמור להיות, יש הנחיה לנושא, אך חלק מהעו"סיות עדיין לא מקפידות ולכן חשוב לבקש. ראו כאן.

הדרך הנוחה ביותר, בעיקר כשחלוקת הימים היא רחבה היא כזו (דוגמא כמובן):

בימים ב' ו ד' וכל סוף שבוע שני הילדים יהיו עם/בבית האב.

בימים א', ג' ו ה' וכל סוף שבוע שני הילדים יהיו עם/בבית האם.

  • במידה ובחלק מהימים אין לינה פשוט לציין זאת בסוגריים.

דרך נוספת היא פשוט בטבלה פשוטה כפי שיש בהמשך הדף.

האם לינה בשני בתי ההורים קשה לילד?

לחלק מהילדים הנושא קל, לחלקם פחות. השוני נובע מגיל הילד, מגיל הילד בזמן פרידת ההורים וכו'. צריך לזכור שגירושין הם לא סיטואציה אידיאלית עבור הילד. בתנאים החדשים שנוצרו אנחנו מבקשים את הטוב ביותר האפשרי עבור הילד.

במבט כולל, ומבלי להתעלם מאי הנוחות האפשרית במעברים תכופים ולינה בשני בתים, אין תחליף ללינה בשני בתי ההורים לשמירת קשר רציף ואמיתי בין הילד לשני הוריו. ( הנושא מגובה גם  במחקרים בתחום ההורות והתפתחות הילד).

יש לציין שאיסוף הילד ממוסד הלימודים והבאתו לשם בבוקר מקל מאד על הילד את המעבר בין שני הבתים, שהופך לחלק משגרת היום – סיום בית הספר, הליכה הביתה, בילוי אחר צהרים, ערב, לילה, קימה בבוקר וחזרה לבית הספר. זאת לעומת מעבר מבית לבית שהופך את הפרידה מהורה ומעבר להורה האחר למשהו מאד מודע, ולפעמים כאוב.

ככלל, עדיף שכל המעברים יהיו ממוסד חינוך ואליו. מעבר מבית הורה לבית ההורה האחר, יוצר פתח לחיכוך ומריבות בין הורים, אם מעצם המפגש שאוצר בחובו לא מעט מתח, ואם בגלל איחור או הקדמה, אי מילוי ציפיות רחצה, האכלה, הלבשה, וכד'. כך נחסכים מהילדים סיטואציות קשות (ולחלוטין מיותרות) של מפגשים בין הוריהם.

השגרה שנוצרת היא שיגרה בטוחה ומגוננת, וכמו שלעיתים קשה לילד לקום כל בוקר בשעה מוקדמת בכדי ללכת לגן או לבית הספר ועדיין, זוהי השגרה ואנחנו דבקים בה, כך גם לגבי המעברים מבית לבית, הם הופכים להיות חלק משגרת חייהם של הילדים, כמו הליכה לגן בבוקר או לחוג אחר הצהרים.

החלטה נחמדה בנושא מבית הדין הרבני בחיפה בנושא זמני השהות (למשמורת עצמה אין קשר לנושא):

חלוקת זמני שהות 

מעברים בין בתי ההורים

ילדים כן מגלים קושי, במיוחד בגילאים הצעירים יותר, כאשר המעברים נעשים מהורה להורה לעומת מעבר טבעי יותר דרך המוסד החינוכי. מעברים שכאלו גורמים למתחים מיותרים אצל הילד, מאחר והם חוזרים ומזכירים לו שההורים לא חיים ביחד. מעבר שכזה אף עלול ליצור קונפליקט נאמנויות במקום שאחרת לא היה מתעורר. כמובן שמידי פעם חובה שהמעבר יעשה בין ההורים – למשל בחופשות או בזמן מחלה, אך חשוב שאלה יהיו המקרים החריגים.

מהניסיון שלנו הנושא העיקרי שעולה מצד ההורים בעקבות המעברים התכופים הוא כובד התיק שהילד סוחב מכיוון שהוא צריך לקחת חומר לימוד רב יותר או החשש שהילד ישכח חומר לימודי בבית אחד ההורים. כמובן שברוב בתי הספר, בעיקר בחטיבות, יש לוקרים, אפשר לנסות למצוא פתרון מול המורה. לדברים יום יומיים יש פתרונות רבים, וצריך לזכור שמולם עומד הקשר היום יומי עם שני ההורים.

חלוקת זמני שהות ולינה:

לרוב, עקב הקושי של חלוקה שווה, מאחר ובמהלך השבוע מספר אי זוגי של ימים, חלוקת זמני שהות ולינה המקובלת כיום היא 8/6. שתי לינות אצל האב ושלוש לינות אצל האם במהלך השבוע, וסוף שבוע מתחלף, כשהאיסוף הוא מהמוסד החינוכי ועד למחרת, למוסד החינוכי. כמובן שיש מקרים בהם זמני השהות הם 7/7 ומקרים של זמני שהות 'נמוכים' מ 8/6.

אנו תקווה שבעתיד הבדיקה תעשה רק לפי טובת הילד, ללא הטיות מגדריות, כך שלצד מקרים בהם בזמני השהות של 8/6 בהם הילד נמצא 8 ימים אצל אמו נראה גם, במקרים המתאימים, הסדר שכזה בו הילד נמצא 8 ימים אצל אביו והרי לא הגיוני שאין אף מקרה מתאים לכך, כך שהמצב כיום נובע רק מחשיבה מיושנת.

כמובן שכל מקרה צריך שיבחן לגופו, כך שישנם מקרים בהם חלוקת זמני השהות תהיה שווה לחלוטין ויש מקרים בהם היא תהיה פחותה מהמתואר לעיל. עו"ס לסדרי דין ממליצות על לינה בבית האב כבר מגיל שנה, לעיתים אף קודם לכן. בכל מקרה, גם אם בזמן כתיבת ההסכם אין לינה בבית האב, חשוב לעגן בהסכם הגירושין ממתי יחלו הסדרי לינה, באילו ימים, תנאי איסוף, וכו'.

לעיתים העו"סיות ימליצו שלא תהיה לינה בבית האב במוצאי השבת. לרוב מיושן וצורם, וצריך להתכונן ולהסביר. ראו כאן

חלוקה נכונה של זמני שהות ולינה?

אין חלוקה אחת נכונה של זמני השהות. החלוקה מאד סובייקטיבית ותלויה במשתנים רבים כגון עזרה ממשפחה, חוגים, התארגנות בבוקר לעבודה, הסעות, עבודה במשמרות, מרחק מגורים מהמוסד החינוכי ועוד. כל משפחה היא עולם ומלואו, ויש להתאים את זמני השהות לפרמטרים הייחודיים של אותו תא משפחתי.

חלוקת זמני השהות, כשהיא נעשית בהסכמה בין ההורים, יכולה ללבוש מספר פנים וצורות. החל ממעבר יום יומי, דרך הקבצות ימים כאלה או אחרות (ראו טבלת אפשרויות לחלוקת ימים), ולפעמים כשההורים אינם גרים זה בקרבתו של זה, יתכן והילדים יהיו יותר סופי שבוע אצל ההורה שאינו נמצא בקרבה למרכז חייהם (האזור בו נמצאים מוסדות החינוך שלהם) במקום במהלך השבוע. כאמור, אין המלצה אחת לחלוקת זמני שהות נכונה. תפקיד ההורים הוא להגיע לחלוקת זמני השהות המתאימה לתא המשפחתי שלהם.

להלן מספר דוגמאות לחלוקת זמני שהות ולינה, כשהילד שוהה, במחזוריות של שבועיים, מספר שווה של ימים אצל כל אחד מההורים:חלוקת זמני שהות 
להלן מספר דוגמאות לחלוקת זמני שהות ולינה של 8/6 הנפוצה כיום:

חלוקת זמני שהות 

אצל הורים חילונים יש מקרים בהם ההורים מחלקים את סוף השבוע לשניים, למשל שישי באופן קבוע אצל האמא ושבת באופן קבוע אצל האבא, או פעם שישי אצל האב, ושבת אצל האם ובשבוע העוקב שישי אצל האם ושבת אצל האב.

כאשר אחד ההורים עובד בעבודה המחייבת אותו בנסיעות לחו"ל יש לנסות להתאים את חלוקת זמני השהות לכך.

מעבר לכך יש והורים, מפאת לימודים, עבודה, או כל סיבה אחרת, אינם זמינים בימים מסוימים. במקרים שכאלה חלוקת זמני השהות תיקבע בהתאם לתנאים המגבילים של אותה משפחה.

דוגמאות אלו ממחישות שגם במקרים "שונים מהרגיל" אפשר ורצוי להתאים את זמני השהות והלינה לטובת הילדים ולמייחד את המשפחה הספציפית.

ככל שניתן, רצוי לדבוק בחלוקה שנקבעה, אבל תמיד יהיו מקרים חריגים, כמו אירועים משפחתיים אליהם גם הילדים מוזמנים, מחלה של הילד או של ההורה או נסיעה של אחד ההורים לחו"ל – במקרים שכאלה מתבקשת גמישות וההורים יכולים להחליף ביניהם ימים ככל שעולה הצורך. חשוב ללמוד לכבד את הדינאמיות ובמידת האפשר לסייע להורה האחר לעמוד במחויבויות. במהלך הזמן שני ההורים יזדקקו מידי פעם להחלפת ימים, לסיוע, ולכן חשוב לשתף פעולה, לבוא זה לקראת זו, ולפעול יחדיו לטובת הילד המשותף.

חלוקת זמני שהות בחגים + טבלה להורים

לרוב, גם בהמלצות הרווחה בתסקיר וגם בבתי המשפט, קובעים שבחגים חלוקת זמני השהות תהיה שווה, וכל שנה הם יתחלפו. אם השנה הילדים היו אצל האב בראש השנה, בשנה הבאה הם יהיו אצל האם. כמובן שההורים יכולים להחליט על חלוקה שונה או לקבוע שבחג מסוים הילדים יהיו אצל אחד מההורים.

מקובל שימי החג הם הימים בהם יש חופשה מהמוסד החינוכי ושחג גובר על שבת. את ימי החופשה ניתן למצוא באתר משרד החינוך.

חלוקת החגים, בעיקר בתחילת הדרך, יוצרת ויכוחים רבים בין ההורים. פתאום המעברים הם לא מהמוסד החינוכי, צריך לקבוע שעת מעבר, לעיתים צריך לקחת חופש (ולא, זה רק תפקיד האם להישאר עם הילדים בימי החג שההורים עובדים), והעובדה שמספר ימי החג יוצא לעיתים שונה משנה לשנה, וחלק מימי החגים עולה על שבתות.

בישראל יש שני מקבצי חגים בשנה. חגי חודש תשרי וחגי אביב. אנו ממליצים להורים, בעיקר בשנים הראשונות לאחר הפרידה, להכין לפני כל מקבצי חגים טבלת חגים. כך, מראש, ההורים יוכלו לארגן את חלוקת זמני השהות בחגים, ובשנה הבאה יפעלו באופן הופכי. קל ונוח, ובעיקר מונע ויכוחים מיותרים. ראו דוגמא לטבלה שכזו.

שינוי בחלוקת זמני השהות

לעיתים ההורים קובעים חלוקת זמני שהות, אך לאחר מספר שנים יש רצון מצד אחד ההורים להרחיב את זמני השהות שלו על הילד. לעיתים יש רצון, למשל עקב מעבר מגורים, לצמצם את זמני השהות. מה ניתן לעשות?

שלב ראשון, לנסות לקיים שיחה עם ההורה האחר ולהגיע להסכמות. זאת כמובן דרך המלך. במקרה הצורך ההורים יכולים ללכת למגשר/איש מקצוע אחר על מנת לקבל יעוץ לנושא ולנסות להגיע אצלו להסכמות. במקרה ודרכים אלו לא הצליחו, תמיד ניתן לפנות לבית המשפט. השלב הראשון הוא פגישות מהות, וכל הורה יכול להגיש בעצמו בקשה ליישוב סכסוך. ראו כאן.

מאמר דעה של כבוד הרב הדיין אוריאל אליהו

"יחסי הורים וילדים – הסדרי שהות בזמן גירושין. טובת הילד או טובת ההורים או טובת שניהם".

פסקי דין חלוקת זמני שהות

כבוד השופטת, סגנית הנשיא רותם קודלר עיאש, תלה"מ 51360-03-22, החלטה בדבר זמני שהות של האב עם הילדה, מיום 15.06.2022.

תיק המזכיר לי את המאמר הנהדר של איה כורם "אבא לא פגום"

לא ברור מדוע רק האב "יאסוף" ורק האב "יחזיר", אך לפחות עכשיו נותנים לו ולמשפחתו לראות את הבת הקטנה. כרגע באופן מצומצם.

החלטה בתיק תלה"מ 51360-03-22

כבוד השופט נפתלי שילה, מחוזי תל אביב, רמ"ש 22674-05-22, קבלת ערעור האב וחידוש הקשר עם התינוק לאלתר, מיום 26.05.2022.

פסק דין חשוב בו מוסבר:

  1. ניתוק ילד מהורה, בטח אחרי נוהל הנשיאה לחידוש קשר, הוא לא סיבה "מספקת" לאי בחינת הנושא – הוא הסיבה החשובה ביותר שיש!! 
  1. בדיוק כפי שקבעו כבוד השופטים ברינגר ושני, לצד שופטים אחרים, השופטים כיום מבינים שתסקיר לוקח המון זמן, ולא ניתן להמשיך עם מצב בו עד להגשת התסקיר יהיה נתק בין הורה לילדו!

בתלה"מ 51272-10-19, כב' השופט ליאור ברינגר, לאחר שהובהר לבית המשפט שתסקיר יוגש במקרה הטוב רק בעוד שישה חודשים (תל אביב), נקבעו זמני שהות של 8/6 כמקובל היום. הילד בן 6. על החלטה זו הוגש ערעור למחוזי אשר נדחה על ידי כבוד השופט שוחט. החלטה של בית המשפט המחוזי הינה החלטה מנחה לבתי המשפט למשפחה וניתן להשתמש בהחלטה זו, בטח לקביעת חלוקת זמני שהות זמנייםפסק הדין ברמ"ש 27434-12-19. 

המשיב אינו זר לו וגם אם בילה עמו זמן איכות באופן נמוך משמעותית מהמבקשת – מדובר בבילוי שנעשה מדי יום ביומו, דבר שאינו מתאפשר עוד משהצדדים הפרידו מגוריהם. מבחינת בית משפט זה, כל עוד לא הוכח אחרת, שני ההורים במקרה דנן נורמטיביים ובעלי מסוגלות הורית טובה לגידול הקטין. בענייננו טרם הוכח אחרת ונראה שאותה מסוגלות הורית טובה הוכיחה את עצמה עד היום שהרי הקטין גדל לתפארת. 

ראו גם פסקי דין ישנים יותר של כבוד השופט שני. י"ס 43369-04-17 מהי ברירת המחדל כשאין תסקיר ותמ"ש 31915-07-16.

פסק הדין ברמ"ש 22674-05-22

כבוד השופט נפתלי שילה, מחוזי תל אביב, רמ"ש 3127-04-22, זמני שהות אצל זוג נשים שנפרדו, מיום 23.05.2022.

מעניין לקרוא את הדומה והשונה בהמלצות הרווחה ובהחלטות בית המשפט כאשר מדובר בזוג נשים. החשוב הוא שפסקו בראייה של טובת הילדים. גם הורה לא ביולוגי הוא הורה. בלי קשר אם זה רשמי כרגע או לא.

על נושא ההתקשרות ניתן לקרוא במאמרם של פרופסור אבי שגיא שְורץ וד"ר תרצה יואלס "אימא, אבא, ומה איתי, אני זקוק לשניכם".

מדוע המלצת הרווחה היא שבשלב ראשון לא תהיה לינה גם במוצאי השבת? עד מתי ימשיכו ברווחה עם ההמלצות האלו? אם האם "כשירה" להלין את הילדים 2 ימים באמצע השבוע, מדוע היא לא כשירה להלין גם בשבת פעם בשבועיים? טוב שהשופט לא קיבל את המלצה זו!

פסק הדין ברמ"ש 3127-04-22

כבוד השופטת מאיה לוי, תלה"מ 60751-11-20, הרחבת זמני השהות של הילד עם האב לפי בקשתו של הילד, מיום 06.04.2022.

פסק דין יפה הדואג באופן מהיר לטובת הילד ורצונו להרחבת זמני השהות עם האב. חבל שבסעיף 1 יש טעות כה בסיסית, אך היא אינה קשורה למהות ההחלטה.

  1. מונחת בפניי בקשתה הדחופה של האפוטרופא  לדין מיום 3.2022 לשמיעת קולו של הקטין בן ה-**, ש' ט', הלומד בבית הספר ***-** ב****,  והעברתו לאחריותו ההורית של האב המתגורר ב**** *******  לא! לא מדובר כלל על העברת הילד לאחריות הורית של האב! מדובר בתיק בו יש בקשה לשינוי חלוקת זמני השהות בה מרבית הזמן הילד יהיה עם האב. זהו. אין כזה דבר להעביר אחריות הורית מהורה להורה, אלא אם שוללים לאחד ההורים את האפוטרופסות., תוך קביעת זמני שהות עם האם המתגוררת ב****.

פסק הדין בתלה"מ 60751-11-20

כבוד השופטת יפעת שקדי שץ, תלה"מ 61540-12-19, פסק דין בנושא חלוקת זמני השהות בין ההורים, מיום 07.02.2022.

לאב טענות רבות כנגד האם. הכל נבדק ונמצא שאין שום בעיה בתפקוד האם עם הילד (בן 7). לכן, זמני השהות נשארו בחלוקה שווה כהמלצת העו"סית.

פסק הדין בתלה"מ 61540-12-19

כב' השופט הבכיר, אסף זגורי, י"ס 71706-11-21, צו להשבת קטין לצפון כדי שתוכל להיווצר התקשרות לאור גילו של הילד (5 חודשים), 15.01.2022. פחות חלוקת זמני שהות אך חשוב מאוד!

כבוד השופט זגורי בפסק דין תקדימי וכה חשוב! ההסתכלות היא "לא רק בהעתקת מקום מגורים אלא גם בקביעת מקום מגורים"

 

"בשבועות הראשונים לחיי הילד, תינוקות מגיבים לגירויים באופן שיעלה את הסבירות למגע וקשר מתמשך עם בני אדם ללא הבחנה בין מטפלים. במהלך השלב הזה נדרשת אינטראקציה פיזית דחופה על מנת להמשיך את תהליך ההתקשרות. כתוצאה מכך הורים עלולים להיחשב במהירות כזרים לתינוקות שלהם אם הקשר והטיפול הרגילים אינם מתאפשרים. לכן הגירה של תינוק בשלב זה הרחק מאחד ההורים תהפוך את ההורה המרוחק לאדם זר לחלוטין ביחס לתינוק. כתוצאה מכך אותו הורה לא יהיה דמות התקשרות לילד ולכן הגירה בשלב זה אינה מומלצת מנקודת המבט של תיאוריית ההתקשרות".

בנוסף

כבוד השופט זגורי מציין: "בכל הנוגע לשיקולי "חזקת הגיל הרך" ודיון במשקפי מושגי "משמורת" עליהם השלום"  כבוד השופט זגורי מחליף אותי 🙂 אני ציינתי משמורת ז"ל, כבודו מעדיף "עליהם השלום". כולי תקווה ששופטי בתי המשפט למשפחה אכן ימנעו מההתחלה את המירוץ אחר התואר משמורן. לא מגישים תביעות למשמורת, לא דנים בו, לא מבקשים לגביו תסקיר מהרווחה.

פסק הדין בי"ס 71706-11-21

 

כב' השופט ארז שני, תלה"מ 1243-11-20, הוספת לינה במוצאי השבת + יום חמישי פעם בשבועיים בבית האב ואמירות מאוד חשובות בנושא, מיום 29.09.2021.

פסק דין חשוב מאוד של כבוד השופט שני. אמירות היוצאות נגד מוסכמות מיושנות המקובלות ברווחה והגיע הזמן לשנות אותן.

בשנים האחרונות לא נפל דבר, אלא "נפלו דברים" בדין הישראלי.

אם תרצה, תאמר שהדין הישראלי פונה יותר ויותר לכיוון של שוויון הורי גם במטלות וגם בזכויות.

לא עוד תאמר כי אישה שהיא הורה הינה "ברירת מחדל" בהשגחה על הילדים, בעשיית כביסה, בהחלפת חיתולים, הכנת מזון או שטיפת כלים.

 

אם אין הסבר ברור מדוע טובת הילדים מחייבת את שלילת אותו יום חמישי, צריך אני לפנות לשאלה מה אומר הדין. לטעמי הדין אומר, בוודאי במשמורת משותפת, כי שני ההורים הינם בבחינת שווי זכויות בכל, גם בזמני השהות.

 

זמני השהות אינם שאלה של מגדר וזה החפץ להקטין ממעמדו של ההורה האחר, מוטב שייתן לכך טעם כבד משקל, אך טעם כבד משקל כזה לא מצאתי.

פסק הדין בתלה"מ 1243-11-20

כב' השופטת  הדס גולדקורן, תלה"מ 56458-01-20, קביעת חלוקת זמני השהות במצב בו לאב אין בית משלו והוא חזר בתשובה, מיום 25.06.2021.

האם מעוניינת שהמפגשים בין האב לילדים יהיו במרכז קשר. העו"ס מתנגדת כי אין לכך כל סיבה. בפסק הדין ציטוטים מדוע מרכז הקשר הוא כלי של אין ברירה.

 פסק הדין בתיק תלה"מ 56458-01-20

כבוד השופט אריאל ממן, תלה"מ 9918-05-20, זמני שהות כאשר האם דתיה והאב חזר בשאלה + מרחק מגורים, מיום 10.08.2021.

פסק הדין עוסק באכיפת הסכם גירושין, בעיקר בעניין התחייבות לשמור על אורח חיים דתי גם לאחר הגירושין, כאשר אחד ההורים חדל לשמור על אורח חיים זה, בראי טובת הקטינים והאיזון בין הצורך לשמור על היציבות בחייהם אל מול הצורך לשמור על קשר מיטיב ורחב עם אביהם.

בית המשפט לא מצא לקבל, בעת הזאת, את עתירת התובעת להשית על הנתבע סנקציה כספית, באם חלילה יסטה מהוראות ההסכם בעתיד, שכן חזקה על הנתבע כי יפעל בהתאם להסכמות הצדדים ובהתאם למצופה מהורה סביר, הרואה את טובת ילדיו לנגד עיניו.

פסק הדין בתלה"מ 9918-05-20

עמ"ש 30516-10-18, כבוד השופטים שרה דברת, כבוד השופט הבכיר אריאל ואגו וכבוד השופטת  גאולה לוין, מחוזי באר שבע, הרחבת זמני השהות של הילדים עם האב, מיום 02.06.2019.

מתוך פסק הדין:

הסיכון היחיד שנשקף לקטינות, על פי התסקיר, הוא מהימשכות ההליכים המשפטיים.

 

במקרה דנן, כל הגורמים המקצועיים שנדרשו לעניינה של המשפחה, החל משנת 2016 ואילך, המליצו על זמני שהות משמעותיים של הקטינות אצל האב, כולל לינה באמצע השבוע. זמני השהות שנקבעו בהסכם אכן הורחבו ועודכנו מעת לעת, במהלך ההליך המשפטי בבית המשפט לענייני משפחה.

 

לא מצאתי יסוד לסטות מנקודת המוצא של הורות שוויונית ומאוזנת

 

לא קיימת עדיפות להורה אחד על פני השני, ואין הצדקה כי אחד מהם יהיה "מטפל עיקרי" והשני "מטפל משני".

 

נעצר משלא חלה רגיעה במערכת ההורית, הקונפליקט התעצם ושיאו בהגשת בקשה לצו הגנה נגד האב.

 

נוכח כל האמור, לא ברור על מה מבוססת קביעת בית המשפט לענייני משפחה, בפסק הדין נשוא הערעור, כי הבנות חשו שלא בנוח כשהורחבו זמני השהות וכי האב התקשה להכיל את בנותיו.

 

באשר לקונפליקט החריף וחוסר התקשורת בין ההורים, בנסיבות המקרה, גם אלה אינם מצדיקים חוסר שוויון בזמני השהות, כאשר הקונפליקט וחוסר התקשורת לא נעוצים באב בלבד.

 

תוספת הלינה נעוצה בעיקר בכך שאין הצדקה במקרה דנן להעדיף הורה אחד על פני השני כ"מטפל עיקרי".

פסק הדין המלא של בית המשפט המחוזי באר שבע עמ"ש 30516-10-18

כבוד השופט עובד אליאסתלה"מ 19268-06-20, הרחבת זמני השהות של הילדים (בני 3 ו 2) עם האב וקביעת מזונות הילדים עד גיל 6 ומעל גיל 6, מיום 22.04.2021.

לצד הגישה הראויה בה נדחו טענות האם שלא ניתן להרחיב את זמני השהות של האב עם הילדים כי הוא נותן להם שוקולד וגלידה במקום ארוחה מזינה, מלביש להם בגדים לא מתאימים ועוד, בנושא מזונות הילדים יש לטעמנו מספר טעויות, וחבל.

הסברנו את עמדתנו לפסק הדין בקובץ עצמו.

תלה"מ 19268-06-20

כב' השופטת  נלי רוסמן גליס, תלה"מ 22195-07-19, הרחבת זמני השהות לחלוקה שווה של 7/7 וקביעת הגדרה הורית שווה של משמורת משותפת עקב רצון הילדה (14), מיום 09.03.2021.

חבל שכבודה פורשת. תמיד ראתה לנגד עיניה את טובת הילד.

תלה"מ 22195-07-19

שינוי בחלוקת זמני השהות ולינה בעקבות שינוי בגיל הילד והאפשרות לשמוע את דעתו

24680-05-16כבוד השופטים ורדה פלאוט, צבי ויצמן וחנה קיציס, בית המשפט המחוזי מרכז, מיום 30.03.2017. שינוי חלוקת זמני השהות של הילד עם ההורים לאור זאת שבהסכם הראשון הילד, אז בן 3 ולא יכול להביע את עמדתו, ואילו כיום הוא בן 6, דעתו נשמעה ונפסק על שינוי בזמני השהות בהתאם לרצון הילד וטובתו.

הכלל הוא כי קביעות המשמורת נתונות לשינוי בכל עת, על פי הנסיבות ובהתאם לטובת הילד.

 

נחה דעתנו כי הנסיבות אכן השתנו באופן המצדיק את שינוי ההסכמה שהיתה בין הצדדים בעבר, באופן שיורחבו הסדרי השהות בינו לבין המשיב עד להחלת שוויון בזמני השהות אצל כל אחד מההורים בבחינת משמורת משותפת. שוכנענו כי הדבר עולה בקנה אחד עם טובת הקטין הספציפי שעניינו נדון כאן.

 

גילו של הקטין לכשעצמו מהווה שינוי בנסיבות דנן, ונבהיר – בעוד שבעת אישור ההסכם היה הקטין בגיל בו לא יכל להביע את רצונו, הרי שכיום הוא יכול לעשות כן, עשה כן והביע את דעתו כי רצונו להרחיב את שהייתו בבית המשיב. מהתסקיר עולה כי רצונו של הקטין תואם את טובתו. דומה כי די בכך.

פסק דין (תלהמ 58976-12-16) של כבוד השופט פפרני להרחבת זמני השהות עם האב למרות התנגדות האם.

כבוד השופט חננאל שרעבי, מחוזי חיפה, רמ"ש 22320-03-20, קבלת ערעור האב על כך שהילדה תישן בבית האב ביום שישי, מיום 14.04.2020.

מדובר על תיק בו האב הגיש בקשת ערעור על פסק דינו של כבוד השופט ניר זיתוני. החשיבות בפסק הדין הן האמירות החד משמעיות לגבי חשיבות הלינה גם בבית האב, על מנת לחזק את הקשר בינו לבין הילדה. המחוזי בעצם מעביר ביקורת קשה על בית המשפט למשפחה. ובצדק.

שאלה חשובה נוספת עולה מקריאת פסק הדין: האם הגדרה הורית שווה (אחריות הורית משותפת או משמורת משותפת – ללא קשר לחלוקת זמני השהות) היתה מביאה להפחתת המתח והסכסוך בין ההורים, ואת האם להבין שאסור לה מלנסות למנוע את הקשר בין הילדה לאב? כמובן שאין תשובה חד משמעית לנושא, בטח לא בתיק כה מורכב, אך גם אם נניח שהסיכוי לכך נמוך מאוד, למה לא בעצם? לפגוע באם זה לא פוגע (וכיום גם לא משפיע על נושא המזונות) ובטח שלא פוגע בילדה. ונניח שרק בחלק מהמקרים האלו הגדרה הורית שווה תמנע מאחד ההורים לחשוב שהילד הוא שלו, רכושו, והוא יכול לעשות איתו כרצונו, הרי עשינו את שלנו. 

המומחה, רפי בילר, הדגיש כי יש חשיבות להרחבת זמני השהות בין הקטינה לאב כבר בשלב הזה, אותו הגדיר השופט קמא כ"שלב קריטי", שאם לא כן עלול להיגרם נזק לקטינה.

מעל הכל – שוכנעתי כי המשך הרחבת הקשר בין הקטינה לאב, הכוללים לינה בבית האב, פועל לטובת הקטינה בחיזוק הקשר עם האב.

 

בסיטואציות אלו מופעל על הילד לחץ נפשי עז הקורא לו לנאמנות להורה אחד ומשמעות נאמנות זו היא קשר הדוק באופן שאינו מותאם עם אחד ההורים וקשר רופף או ניתוקו מההורה השני. הדרך להביא לשינוי בקונפליקט הנאמנות של הילד היא לא צמצום סדרי השהיה המקבעים את הדפוס המוכר והלא מותאם להתפתחותו של הילד אלא הרחבתו. השארת המצב על כנו אינה מעניקה מספיק זמן לאב ולבת במקרה זה לבנות מערכת רחבה של קשר הורי. ככל שיש לילדים פחות זמן 'הורה' הם מסתגרים ואינם מתאוששים מאחר והם אינם נדרשים להסתגלות והתאמה. כשזמן ההורה-ילד ממושך ועקבי הם נאלצים להסתגל לזה ואכן עושים זאת (טמפלר 2017).

 

כל מפגש בין הבת לאב מחזק את החוסן של … (הקטינה דנן – ח"ש) בקשר בינה לבין אביה. אז, יש הנכחה של דמות התקשרות הורית שמשמעותית מאוד לגבי הבת והתפתחותה הנוכחית והעתידית. רוב חייה של [הקטינה] עוברים עליה באזור שלא רק אינו תומך בקשר הדוק ומותאם בינה לבין האב אלא אף מחבל בו בדרכים סמויות רבות. לכן חשוב שמשך הזמן שלה עם האב יגדל. התקשרות אינה קשורה רק לאיכות אלא גם למשך הזמן של ההתקשרות. נוכחות הורית מתמשכת, נרחבת ופעילה, יוצרת יצוגים מופנמים בקרב הילד שמשמשים אותו לאורך כל חייו. אציין שבמקרה זה, האב כמה לקשר נרחב עם בתו ואינו מוותר על קשר זה, למרות כל הקשיים והמכשולים שניצבים בפניו לאורך השנים…

 

לסיכום: המלצותי…נשארות כבעבר, הרחבת סדרי השהיה כך שיכללו לינה בסופי שבוע לסירוגין, מחצית מחגים וחופשות….

 

היינו העיתוי בהרחבת וביסוס הקשר בין ההורה לקטין חשובה, וככל שיהיה בגיל צעיר יותר של הקטין כך ייטב. לכן לא רצוי היה להמתין בנקיטת הליך ערעורי על ההחלטה קמא עד למתן פסק דין בתיק קמא, שסופו מי ישורנו, ואפילו לא נקבע מועד להוכחות למרות הקשיים הבולטים בהתנהלות ו/או בתקשורת בין הצדדים

פסק הדין בתיק רמ"ש 22320-03-20

לינה בבית האב במוצאי השבת: ראו כאן

אי עמידה בזמני השהות: ראו כאן.

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!