חלוקת זמני שהות

  חלוקת זמני שהות והלינה הוא אחד הנושאים החשובים בהכנת הסכם גירושין. ללינה חשיבות רבה בבניית קשר הורה-ילד, משום שהיא יוצרת את ההבדל שבין ביקור אצל מישהו, גם אם מוכר ואהוב, לבית. שינה היא כל מה שמסביב לה. דווקא בגילאים הצעירים, כאשר הילדים עדיין פחות עצמאיים, יש חשיבות מרובה לזמן האיכות שנוצר כמו מאליו לקראת השינה: מקלחת, הקראת סיפורים, חיבוק, נשיקת לילה טוב. כך גם הקימה בבוקר שאחרי. שינה סוגרת את היום ופותחת יום חדש והיא חלק חשוב ואינטגרלי לשגרת היום ולקשר עם הילדים.

  חשוב מאוד שהילד ילון בשני בתי הוריו. ככל שהילד צעיר יותר יש חשיבות גבוהה יותר לתכיפות המפגשים עם שני ההורים, לכן גם אם מדובר בתינוק שעדיין יונק, ובחרתם לדחות את הלינות עד גיל חצי שנה או שנה, רצוי שהתינוק יראה את שני הוריו מידי יום כדי ליצור התקשרות מבוססת ובטוחה עם שניהם, התקשרות שחשובה במיוחד להתפתחותו של הילד.

  מתוך כך, האחריות על זמני השהות (אשר בעבר נקראו "הסדרי ראיה") חלה במלואה על שני ההורים יחד וכל אחד מכם בנפרד – לאפשר, לעמוד בקפדנות בלוחות זמנים, ובעיקר להבין שזמני השהות הם עבור הילד ולטובתו.

  חלוקת זמני השהות עד לאישור הסכם

  האם הילד יהיה עם האם בלבד? כמובן שלא. בעבר, במקרים רבים ועקב תפיסות חברתיות מיושנות, החשיבה היתה שהילדים, לכאורה, "שייכים" לאמא, הם אצלה והיא זאת "המעניקה" זמני שהות לאב. מבחינת החוק שני ההורים אפוטרופסים על הילד, וכל עוד אין החלטה שיפוטית, לכל אחד מההורים זכות זהה ושווה להיות איתם.

  מצב זה נובע ממספר סיבות עיקריות: שני ההורים לא מודעים לזכויות האב, הם נמצאים במשבר אישי עקב היציאה מהבית וחווים קשיי התמודדות, ויש אבות החוששים לעמוד על שלהם שמא האם תפנה למשטרה (שלרוב לא נכנסת לעובי הקורה ובוחרת בפתרון הקל של גיבוי האם) וכו'. זהו מצב עגום של נורמות חברתיות מיושנות.

  לעיתים, עם הפרידה, לרוב עקב מעבר מגורים של האם לבית הוריה או למקום מגורים אחר, נוצר מצב בו לא נקבעים זמני שהות ולינה, והאב והילדים לא מתראים זמן רב, ימים עד שבועות! נתק שכזה, במיוחד עם הטלטלה של פרידת ההורים, מהווה פגיעה חמורה בילד. חשוב מאוד ששני ההורים יבינו שטובת הילד היא לשמור על קשר רציף ועקבי עם שני הוריו ובלית ברירה לממש את זכותם דרך בית המשפט על ידי הגשת בקשה דחופה לקביעת חלוקת זמני שהות מיידית. נכון להיום בקשה לקביעת זמני שהות היא מאותן בקשות שעוקפות את הצורך בפגישות יח"ס, כלומר בית המשפט מבין את חשיבות הקשר של הילד עם שני הוריו.

  האם עד לאישור ההסכם על ידי בית המשפט יש זמני שהות מקובלים? לא, למרות שהנורמה כיום, במיוחד לילדים מעל גיל שנה-שנתיים היא יומיים בשבוע עם לינה + סוף שבוע מלא מידי שבועיים. זמני השהות צריכים להתאים ליכולות ולצרכים של התא המשפחתי הנדון, אך רצוי ומומלץ שהילד ישהה ואף ילון בשני בתי ההורים. חשוב מאוד שהילד לא יחווה את היציאה של אחד ההורים את הבית, לרוב האב, כנטישה. לכן, בראייה של טובת הילד, חשוב לשים את המשקעים, במידה וישנם, בצד, ולדאוג לטובת הילד.

  כבוד השופט שאול שוחט, רמ"ש 27434-12-19, דחיית ערעור האם על קביעת זמני שהות לאב והילד ללא קבלת תסקיר עו"ס, מיום 24.12.2019.

  מדובר על מקרה רגיל בו ההורים בסכסוך בעצימות גבוהה. כך זה במקרים רבים בעיקר בתחילת הדרך, עד להפרדת הבתים. לרוב דברים נרגעים לאחר סיום ההליך המשפטי הארוך.

  למרות שלרוב ההמלצה לאב היא לא לעזוב את הבית עד לקביעת חלוקת זמני שהות, מחשש שלא יראה את הילד למשך זמן ממושך, הרי במקרה זה האב בחר לעזוב את הבית לאור זאת שמגורי הצדדים יחד באותה דירה הפכו להיות בלתי נסבלים.

  לאחר שהובהר לבית המשפט שתסקיר יוגש במקרה הטוב רק בעוד שישה חודשים (תל אביב), נקבעו זמני שהות של 8/6 כמקובל היום, ועל זה הערעור שנדחה על ידי כבוד השופט שוחט שציין כה יפה:

  "עזיבת המשיב את הדירה אינה יכולה להצטייר כצעד שלילי שאינו לטובת הקטין.

  התרפקות המבקשת על העבר המשותף ועל אותו "סטאטוס קוו" שהתקיים לטענתה עד לפירוד מששימשה היא כמטפלת העיקרית בקטין אינה משנה יותר מדי משאת המצב שהיה קיים עובר לפירוד לא ניתן להשיב. עובר לפירוד לא התקיימו לינות של הקטין עם המשיב בלבד מהטעם הפשוט שהמשפחה התגוררה תחת אותה קורת גג. גם אם זמן האיכות שבילה המשיב בפועל עם הקטין היה קטן יותר מהסדרי השהות הזמניים שנקבעו – מדובר היה בהתנהלות המשפחה וסדרי העדיפויות של הצדדים. אלו השתנו עם הפירוד. לא מדובר בתינוק יונק אלא בקטין בן 6.5 שנים.

  המשיב אינו זר לו וגם אם בילה עמו זמן איכות באופן נמוך משמעותית מהמבקשת – מדובר בבילוי שנעשה מדי יום ביומו, דבר שאינו מתאפשר עוד משהצדדים הפרידו מגוריהם. מבחינת בית משפט זה, כל עוד לא הוכח אחרת, שני ההורים במקרה דנן נורמטיביים ובעלי מסוגלות הורית טובה לגידול הקטין. בענייננו טרם הוכח אחרת ונראה שאותה מסוגלות הורית טובה הוכיחה את עצמה עד היום שהרי הקטין גדל לתפארת".

  פסק הדין ברמ"ש 27434-12-19

  דרך נכונה לרישום חלוקת זמני השהות:

  חשוב: בפסקי הדין, בהסכמים אצל מגשרים, בתסקירים של הרווחה, רבים רושמים כיום רק את זמני השהות של הילדים עם האב. כלומר הנחת הבסיס היא שהילד אצל האמא 100% מהזמן, ולאחר שבדקנו מה "ניתן לתת לאב" רושמים רק את זמני השהות של הילדים עם האב. רישום שכזה השתרש מתקופות רחוקות ולצערנו נשאר. צורת רישום זו צורמת ואינה ראויה! 

  לטעמנו רצוי מאוד לשנות את צורת הכתיבה: לרשום את הימים בהם הילד שוהה עם/בבית האם, והימים בהם הילד שוהה עם/בבית האב, כך ששני ההורים יזכו ליחס שווה. כאשר זמני השהות עם אחד מההורים מועטים ביותר, לרוב עם האב, ייתכן ורישום שכזה מיותר. אך במקרים "הרגילים" יש לרישום שכזה חשיבות.

  נציין שבתסקירים של הרווחה כך אמור להיות, יש הנחיה לנושא, אך חלק מהעוסיות עדיין לא מקפידות ולכן חשוב לבקש. ראו כאן.

  הדרך הנוחה ביותר, בעיקר כשחלוקת הימים היא רחבה היא כזו (דוגמא כמובן):

  בימים ב' ו ד' וכל סוף שבוע שני הילדים יהיו עם/בבית האב.

  בימים א', ג' ו ה' וכל סוף שבוע שני הילדים יהיו עם/בבית האם.

  • במידה ובחלק מהימים אין לינה פשוט לציין זאת בסוגריים.

  דרך נוספת היא פשוט בטבלה פשוטה כפי שיש בהמשך הדף.

  האם לינה בשני בתי ההורים קשה לילד?

  לחלק מהילדים הנושא קל, לחלקם פחות. השוני נובע מגיל הילד, מגיל הילד בזמן פרידת ההורים וכו'. צריך לזכור שגירושין הם לא סיטואציה אידיאלית עבור הילד. בתנאים החדשים שנוצרו אנחנו מבקשים את הטוב ביותר האפשרי עבור הילד.

  במבט כולל, ומבלי להתעלם מאי הנוחות האפשרית במעברים תכופים, אין תחליף ללינה בשני בתי ההורים לשמירת קשר רציף ואמיתי בין הילד לשני הוריו. ( הנושא מגובה גם במחקרים פסיכולוגיים עדכניים בחקר התפתחות הילד).

  יש לציין שאיסוף הילד ממוסד הלימודים והבאתו לשם בבוקר מקל מאד על הילד את המעבר שהופך לחלק משגרת היום – סיום בית הספר, הליכה הביתה, בילוי אחר צהרים, ערב, לילה, קימה בבוקר וחזרה לבית הספר. זאת לעומת מעבר מבית לבית שהופך את הפרידה מהורה ומעבר להורה האחר למשהו מאד מודע, ולפעמים כאוב.

  ככלל, עדיף שכל המעברים יהיו ממוסד חינוך ואליו. מעבר מבית הורה לבית ההורה האחר, יוצר פתח לחיכוך ומריבות בין הורים, אם מעצם המפגש שאוצר בחובו לא מעט מתח, ואם בגלל איחור או הקדמה, אי מילוי ציפיות רחצה, האכלה, הלבשה, וכד'. כך נחסכים מהילדים סיטואציות קשות (ולחלוטין מיותרות) של מפגשים בין הוריהם.

  השיגרה שנוצרת היא שיגרה בטוחה ומגוננת, וכמו שלעיתים קשה לילד לקום כל בוקר בשעה מוקדמת בכדי ללכת לגן או לבית הספר ועדיין, זוהי השגרה ואנחנו דבקים בה, כך גם לגבי המעברים מבית לבית, הם הופכים להיות חלק משגרת חייהם של הילדים, כמו הליכה לגן בבוקר או לחוג אחר הצהרים.

  החלטה נחמדה בנושא מבית הדין הרבני בחיפה:

  חלוקת זמני שהות 

  מחקרים בנושא חשיבות לינה בשני בתי ההורים וחשיבות הקשר של הילד עם שני הוריו:

  לינת לילה גם אצל אבות – לטובת כולם – פרופסור וויליאם פבריציוס

  פרופ' ריצ'רד וורשאק: לינה בשני בתי ההורים אחרי פרידה או גירושין

  פרופ' אבי שגיא-שְורץ וד"ר תרצה יואלס: אימא, אבא, ומה איתי, אני זקוק לשניכם

  ילדים כן מגלים קושי, במיוחד בגילאים הצעירים יותר, כאשר המעברים נעשים מהורה להורה לעומת מעבר טבעי יותר דרך המוסד החינוכי. מעברים שכאלו גורמים למתחים מיותרים אצל הילד מאחר והם חוזרים ומזכירים לו שההורים לא חיים ביחד. מעבר שכזה אף עלול ליצור קונפליקט נאמנויות במקום שאחרת לא היה מתעורר.

  כמובן שמידי פעם חובה שהמעבר יעשה בין ההורים – למשל בחופשות או בזמן מחלה, אך חשוב שאלה יהיו המקרים החריגים. מהניסיון שלנו הנושא העיקרי שעולה מצד ההורים בעקבות המעברים התכופים הוא כובד התיק שהילד סוחב מכיוון שהוא צריך לקחת חומר לימוד רב יותר או החשש שהילד ישכח חומר לימודי בבית אחד ההורים. כמובן שברוב בתי הספר, בעיקר בחטיבות, יש לוקרים, אפשר לנסות למצוא פתרון מול המורה, ובכל מקרה זהו קושי שולי יחסית לשמירת הקשר עם שני ההורים. מצד הילדים, בעיקר כשהם גדלים, הוא מעבר בגדים ונעליים מבית לבית. לדברים יום יומיים יש פתרונות רבים, וצריך לזכור שמולם עומד הקשר היום יומי עם שני ההורים.

  חלוקת זמני שהות ולינה:

  לרוב, עקב הקושי של חלוקה שווה, מאחר ובמהלך השבוע מספר אי זוגי של ימים, חלוקת זמני שהות ולינה המקובלת כיום היא 8/6. שתי לינות אצל האב ושלוש לינות אצל האם במהלך השבוע וסוף שבוע מתחלף, כשהאיסוף הוא מהמוסד החינוכי ועד למחרת, למוסד החינוכי. כיום יש כבר מקרים בהם רואים זמני שהות של 7/7. אנו תקווה שבעתיד הבדיקה תעשה לפי טובת הילד בלבד, ללא הטיות מגדריות, כך שלצד מקרים בהם בזמני השהות של 8/6 בהם הילד נמצא 8 ימים אצל אמו נראה גם, במקרים המתאימים, הסדר שכזה בו הילד נמצא 8 ימים אצל אביו והרי לא הגיוני שאין אף מקרה מתאים לכך, כך שהמצב כיום נובע רק מחשיבה מיושנת.

  כמובן שכל מקרה צריך שיבחן לגופו, כך שישנם מקרים בהם חלוקת זמני השהות תהיה שווה לחלוטין ויש מקרים בהם היא תהיה פחותה מהמתואר לעיל. עו"ס לסדרי דין ממליצות על לינה בבית האב כבר מגיל שנה, לעיתים אף קודם לכן. בכל מקרה, גם אם בזמן כתיבת ההסכם אין לינה בבית האב, חשוב לעגן בהסכם הגירושין ממתי יחלו הסדרי לינה, באילו ימים, תנאי איסוף, וכו'.

  חלוקה נכונה של זמני שהות ולינה?

  אין חלוקה אחת נכונה של זמני השהות. החלוקה מאד סובייקטיבית ותלויה במשתנים רבים כגון עזרה ממשפחה, חוגים, התארגנות בבוקר לעבודה, הסעות, עבודה במשמרות, מרחק מגורים מהמוסד החינוכי ועוד. כל משפחה היא עולם ומלואו ויש להתאים את זמני השהות לפרמטרים הייחודיים של אותו תא משפחתי.

  חלוקת זמני השהות, כשהיא נעשית בהסכמה בין ההורים, יכולה ללבוש מספר פנים וצורות. החל ממעבר יום יומי, דרך הקבצות ימים כאלה או אחרות (ראו טבלת אפשרויות לחלוקת ימים בהמשך), ולפעמים כשההורים אינם גרים זה בקרבתו של זה, יתכן והילדים יהיו יותר סופי שבוע אצל ההורה שאינו נמצא בקרבה למרכז חייהם (האיזור בו נמצאים מוסדות החינוך שלהם) במקום במהלך השבוע. כאמור, אין המלצה אחת לחלוקת זמני שהות נכונה. תפקיד ההורים הוא להגיע לחלוקת זמני השהות המתאימה לתא המשפחתי שלהם.

  להלן מספר דוגמאות לחלוקת זמני שהות ולינה, כשהילד שוהה, במחזוריות של שבועיים, מספר שווה של ימים אצל כל אחד מההורים:חלוקת זמני שהות 
  להלן מספר דוגמאות לחלוקת זמני שהות ולינה של 8/6 הנפוצה כיום:

  חלוקת זמני שהות 

  אצל הורים חילונים יש מקרים בהם ההורים מחלקים את סוף השבוע לשניים, למשל שישי באופן קבוע אצל האמא ושבת באופן קבוע אצל האבא, או פעם שישי אצל האב ושבת אצל האם ובשבוע העוקב שישי אצל האם ושבת אצל האב.

  כאשר אחד ההורים עובד בעבודה המחייבת אותו בנסיעות לחו"ל: בפסק דין של הרבני בו להורים 3 ילדים, משמורת משותפת וזמני שהות שווים, כשבמסגרת העבודה האב צריך לטוס לחו"ל 1-3 פעמים בחודש, כל פעם למספר ימים. הדיינים קבעו שזאת חובתם של שני ההורים להגיע להסדר מתחלף כל פעם, בהתאם לנסיעות, כדי לקיים את זמני השהות של האב עם הילדים.

  דוגמאות אלו ממחישות שגם במקרים "שונים מהרגיל" אפשר ורצוי להתאים את זמני השהות והלינה לטובת הילדים ולמייחד את המשפחה הספציפית.

  ככל שניתן, רצוי לדבוק בחלוקה שנקבעה, אבל תמיד יהיו מקרים חריגים, כמו אירועים משפחתיים אליהם גם הילדים מוזמנים, מחלה של הילד או של ההורה או נסיעה של אחד ההורים לחו"ל – במקרים שכאלה מתבקשת גמישות וההורים יכולים להחליף ביניהם ימים ככל שעולה הצורך. חשוב ללמוד לכבד את הדינאמיות ובמידת האפשר לסייע להורה האחר לעמוד במחויבויות. במהלך הזמן שני ההורים יזדקקו מידי פעם לסיוע, ולכן חשוב לשתף פעולה, לבוא זה לקראת זו, ולפעול יחדיו לטובת הילד המשותף.

  מעבר לכך יש והורים, מפאת לימודים, עבודה, או כל סיבה אחרת, אינם זמינים בימים מסוימים. במקרים שכאלה חלוקת זמני השהות תיקבע בהתאם לתנאים המגבילים של אותה משפחה.

  שינוי בחלוקת זמני השהות

  לעיתים ההורים קובעים חלוקת זמני שהות, אך לאחר מספר שנים יש רצון מצד אחד ההורים להרחיב את זמני השהות שלו על הילד. לעיתים יש רצון, למשל עקב מעבר מגורים, לצמצם את זמני השהות. מה ניתן לעשות?

  שלב ראשון, לנסות לקיים שיחה עם ההורה האחר ולהגיע להסכמות. זאת כמובן דרך המלך.

  במקרה הצורך ההורים יכולים ללכת למגשר/איש מקצוע אחר על מנת לקבל יעוץ לנושא ולנסות להגיע אצלו להסכמות.

  במקרה ודרכים אלו לא הצליחו, תמיד ניתן לפנות לבית המשפט. השלב הראשון הוא פגישות מהות וכל הורה יכול להגיש בעצמו בקשה ליישוב סכסוך. ראו כאן.

  עמ"ש 30516-10-18, כבוד השופטים שרה דברת, כבוד השופט הבכיר אריאל ואגו וכבוד השופטת  גאולה לוין, מחוזי באר שבע, הרחבת זמני השהות של הילדים עם האב, מיום 02.06.2019.

  מתוך פסק הדין:

  הסיכון היחיד שנשקף לקטינות, על פי התסקיר, הוא מהימשכות ההליכים המשפטיים.

  במקרה דנן, כל הגורמים המקצועיים שנדרשו לעניינה של המשפחה, החל משנת 2016 ואילך, המליצו על זמני שהות משמעותיים של הקטינות אצל האב, כולל לינה באמצע השבוע. זמני השהות שנקבעו בהסכם אכן הורחבו ועודכנו מעת לעת, במהלך ההליך המשפטי בבית המשפט לענייני משפחה.

  לא מצאתי יסוד לסטות מנקודת המוצא של הורות שוויונית ומאוזנת

  לא קיימת עדיפות להורה אחד על פני השני, ואין הצדקה כי אחד מהם יהיה "מטפל עיקרי" והשני "מטפל משני".

  נעצר משלא חלה רגיעה במערכת ההורית, הקונפליקט התעצם ושיאו בהגשת בקשה לצו הגנה נגד האב.

  נוכח כל האמור, לא ברור על מה מבוססת קביעת בית המשפט לענייני משפחה, בפסק הדין נשוא הערעור, כי הבנות חשו שלא בנוח כשהורחבו זמני השהות וכי האב התקשה להכיל את בנותיו.

  באשר לקונפליקט החריף וחוסר התקשורת בין ההורים, בנסיבות המקרה, גם אלה אינם מצדיקים חוסר שוויון בזמני השהות, כאשר הקונפליקט וחוסר התקשורת לא נעוצים באב בלבד.

  תוספת הלינה נעוצה בעיקר בכך שאין הצדקה במקרה דנן להעדיף הורה אחד על פני השני כ"מטפל עיקרי".

  פסק הדין המלא של בית המשפט המחוזי באר שבע עמ"ש 30516-10-18

  שינוי בחלוקת זמני השהות ולינה בעקבות שינוי בגיל הילד והאפשרות לשמוע את דעתו

  24680-05-16, כבוד השופטים ורדה פלאוט, צבי ויצמן וחנה קיציס, בית המשפט המחוזי מרכז, מיום 30.03.2017. שינוי חלוקת זמני השהות של הילד עם ההורים לאור זאת שבהסכם הראשון הילד, אז בן 3 ולא יכול להביע את עמדתו, ואילו כיום הוא בן 6, דעתו נשמעה ונפסק על שינוי בזמני השהות בהתאם לרצון הילד וטובתו.

  "הכלל הוא כי קביעות המשמורת נתונות לשינוי בכל עת, על פי הנסיבות ובהתאם לטובת הילד".

  "נחה דעתנו כי הנסיבות אכן השתנו באופן המצדיק את שינוי ההסכמה שהיתה בין הצדדים בעבר, באופן שיורחבו הסדרי השהות בינו לבין המשיב עד להחלת שוויון בזמני השהות אצל כל אחד מההורים בבחינת משמורת משותפת. שוכנענו כי הדבר עולה בקנה אחד עם טובת הקטין הספציפי שעניינו נדון כאן."

  "גילו של הקטין לכשעצמו מהווה שינוי בנסיבות דנן, ונבהיר – בעוד שבעת אישור ההסכם היה הקטין בגיל בו לא יכל להביע את רצונו, הרי שכיום הוא יכול לעשות כן, עשה כן והביע את דעתו כי רצונו להרחיב את שהייתו בבית המשיב. מהתסקיר עולה כי רצונו של הקטין תואם את טובתו. דומה כי די בכך."

  פסק דין (תלהמ 58976-12-16) של כבוד השופט פפרני להרחבת זמני השהות עם האב למרות התנגדות האם.

  כבוד השופט חננאל שרעבי, מחוזי חיפה, רמ"ש 22320-03-20, קבלת ערעור האב על כך שהילדה תישן בבית האב ביום שישי, מיום 14.04.2020.

  מדובר על תיק בו האב הגיש בקשת ערעור על פסק דינו של כבוד השופט ניר זיתוני. החשיבות בפסק הדין הן האמירות החד משמעיות לגבי חשיבות הלינה גם בבית האב, על מנת לחזק את הקשר בינו לבין הילדה. המחוזי בעצם מעביר ביקורת קשה על בית המשפט למשפחה. ובצדק.

  שאלה חשובה נוספת עולה מקריאת פסק הדין: האם הגדרה הורית שווה (אחריות הורית משותפת או משמורת משותפת – ללא קשר לחלוקת זמני השהות) היתה מביאה להפחתת המתח והסכסוך בין ההורים, ואת האם להבין שאסור לה מלנסות למנוע את הקשר בין הילדה לאב? כמובן שאין תשובה חד משמעית לנושא, בטח לא בתיק כה מורכב, אך גם אם נניח שהסיכוי לכך נמוך מאוד, למה לא בעצם? לפגוע באם זה לא פוגע (וכיום גם לא משפיע על נושא המזונות) ובטח שלא פוגע בילדה. ונניח שרק בחלק מהמקרים האלו הגדרה הורית שווה תמנע מאחד ההורים לחשוב שהילד הוא שלו, רכושו, והוא יכול לעשות איתו כרצונו, הרי עשינו את שלנו. 

  המומחה, רפי בילר, הדגיש כי יש חשיבות להרחבת זמני השהות בין הקטינה לאב כבר בשלב הזה, אותו הגדיר השופט קמא כ"שלב קריטי", שאם לא כן עלול להיגרם נזק לקטינה.

  "מעל הכל – שוכנעתי כי המשך הרחבת הקשר בין הקטינה לאב, הכוללים לינה בבית האב, פועל לטובת הקטינה בחיזוק הקשר עם האב".

  "בסיטואציות אלו מופעל על הילד לחץ נפשי עז הקורא לו לנאמנות להורה אחד ומשמעות נאמנות זו היא קשר הדוק באופן שאינו מותאם עם אחד ההורים וקשר רופף או ניתוקו מההורה השני. הדרך להביא לשינוי בקונפליקט הנאמנות של הילד היא לא צמצום סדרי השהיה המקבעים את הדפוס המוכר והלא מותאם להתפתחותו של הילד אלא הרחבתו. השארת המצב על כנו אינה מעניקה מספיק זמן לאב ולבת במקרה זה לבנות מערכת רחבה של קשר הורי. ככל שיש לילדים פחות זמן 'הורה' הם מסתגרים ואינם מתאוששים מאחר והם אינם נדרשים להסתגלות והתאמה. כשזמן ההורה-ילד ממושך ועקבי הם נאלצים להסתגל לזה ואכן עושים זאת (טמפלר 2017).

  כל מפגש בין הבת לאב מחזק את החוסן של … (הקטינה דנן – ח"ש) בקשר בינה לבין אביה. אז, יש הנכחה של דמות התקשרות הורית שמשמעותית מאוד לגבי הבת והתפתחותה הנוכחית והעתידית. רוב חייה של [הקטינה] עוברים עליה באזור שלא רק אינו תומך בקשר הדוק ומותאם בינה לבין האב אלא אף מחבל בו בדרכים סמויות רבות. לכן חשוב שמשך הזמן שלה עם האב יגדל. התקשרות אינה קשורה רק לאיכות אלא גם למשך הזמן של ההתקשרות. נוכחות הורית מתמשכת, נרחבת ופעילה, יוצרת יצוגים מופנמים בקרב הילד שמשמשים אותו לאורך כל חייו. אציין שבמקרה זה, האב כמה לקשר נרחב עם בתו ואינו מוותר על קשר זה, למרות כל הקשיים והמכשולים שניצבים בפניו לאורך השנים…

  לסיכום: המלצותי…נשארות כבעבר, הרחבת סדרי השהיה כך שיכללו לינה בסופי שבוע לסירוגין, מחצית מחגים וחופשות…".

  היינו העיתוי בהרחבת וביסוס הקשר בין ההורה לקטין חשובה, וככל שיהיה בגיל צעיר יותר של הקטין כך ייטב. לכן לא רצוי היה להמתין בנקיטת הליך ערעורי על ההחלטה קמא עד למתן פסק דין בתיק קמא, שסופו מי ישורנו, ואפילו לא נקבע מועד להוכחות למרות הקשיים הבולטים בהתנהלות ו/או בתקשורת בין הצדדים"

  פסק הדין בתיק רמ"ש 22320-03-20

  לינה בבית האב במוצאי השבת

  ראו כאן

  אי עמידה בזמני השהות:

  ראו כאן.

  הירשמו לעידכונים

  במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
  במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com