חשבון משותף להוצאות הילדים

  חשבון משותף להוצאות הילדים: בפסק הדין של בית המשפט העליון אשר קבע הלכה חדשה לדרך קביעת סכום המזונות לילדים בגיל 6-18, מוזכרת האופציה של פתיחת חשבון בנק משותף כאופציה מומלצת.

  אמנם גם עד לפרסום פסק הדין היו הורים אשר בחרו בדרך זו, אך לאחר אזכור הרעיון בפסק דין חשוב זה הנושא תפס תאוצה. יותר ויותר עורכי דין ומגשרים ימליצו (במקרים המתאימים) להורים על פתיחת חשבון משותף בראייה שזאת דרך יעילה ונכונה אשר פועלת לטובת ילדם המשותף.

  מניסיוננו, אחת התחושות הקשות בנושא תשלום מזונות הילדים היא אי הידיעה מה נעשה עם הכסף ולמה הוא משמש. כדי להקל ולתת מענה (ומתוך כך להבטיח שיתוף פעולה) האפשרות של פתיחת חשבון בנק משותף להוצאות הילדים מהווה פתרון "בריא יותר" לתשלום מזונות מהאב לאם. לחשבון זה יעביר כל אחד מההורים מידי חודש את חלקו היחסי בכלכלת הילדים, וממנו ישולמו ההוצאות השוטפות והחריגות של הילדים, מביגוד והנעלה, ועד טיפולים רפואיים או שיעורי נהיגה.

  לחשבון זה יופקדו גם קצבת הילד ומענק הלימודים (במידה ומתקבל). 

  איזה סכום יעביר לחשבון המשותף כל אחד מההורים?

  כל אחד מההורים יעביר בכל תחילת חודש את חלקו בכלכלת הילד, כאשר הסכום יקבע בהסכם הגירושין ופתיחת החשבון, בהתאם לשני פרמטרים: הכנסתו של כל אחד מההורים לצד חלוקת זמני השהות של הילד אצל כל אחד מהם. במקרי קיצון בהם שכר ההורים שווה וגם זמני השהות שווים כל הורה יכניס לחשבון המשותף סכום זהה, בכל שאר המקרים יקבעו ההורים את הסכום אותו יפקיד כל הורה בהתאם לשני פרמטרים אלו.

  רצוי לסכם שככל שתהיה יתרה בחשבון המשותף היא תשמש בעתיד להוצאת לרישיון נהיגה/מסע לפולין או כחסכון שיינתן לילד לטובת לימודים גבוהים. כל זוג יבחר איזה שימוש יעשה ביתרה הכספית, אך המטרה היא למנוע מצב בו כשמצטברים כספים ואחד הצדדים לא מעביר כי לדעתו יש מספיק. כמובן שבמקרים בהם הצטברה בחשבון יתרה גדולה ההורים יכולים להחליט במשותף שלתקופה מסוימת שני ההורים לא יעבירו כסף לחשבון.

  רצוי שהחשבון יהיה ללא מסגרת, וללא אפשרות ליתרת חובה

  היתרונות בחשבון משותף הם:

  שקיפות, השתתפות הדדית, ידיעה שהכספים אכן משמשים את צרכי הילדים, יכולת מיידית להתאמה על פי צורך חד פעמי או עקבי ומתמשך עקב שינוי בצרכים של הילדים, אין צורך בהתחשבנות מיוחדת ביחס ל"מחציות" או מענק הלימודים, לא מתקיים יותר הצורך לשלוח את הילד להורה מסוים כדי לבצע קניה כלשהי.

  שקיפות

  מאחר והחשבון על שם שני ההורים, ניתן לקבוע שכל ההוצאות ממנו יהיו באמצעות כרטיס אשראי או צ'קים, כך ששני ההורים יכולים לעקוב אחר ההוצאות. לגבי תשלומים שחייבים להתבצע במזומן, לאור זאת שבכל מקרה הוצאה שכזו צריך שתהיה הסכמה של שני ההורים, וכלולה בהסכמה זו הידיעה שלעיתים התשלום הוא במזומן, כך שגם מטרת משיכת המזומנים ידועה לשני הצדדים.

  חשוב לציין שבעזרת הטכנולוגיה הקיימת היום ניתן לבצע מעקב די קבוע על הכספים (במקרים בהם אין אמון), אפשר לבקש בבנק בפתיחת החשבון שלכל הוצאה מעל סכום מסוים תידרש חתימת שני ההורים וכן לבקש מחברת כרטיסי האשראי להעביר הודעה על כל הוצאה מעל 500 ש"ח ובכל סכום במט"ח (לטובת הזמנות מחו"ל). הכל לבחירת ההורים.

  השתתפות הדדית

  מאחר והחשבון משותף, שני ההורים מפקידים את חלקם היחסי לחשבון. ההשתתפות של שני ההורים ברורה וידועה.

  הכסף מיועד לילדים

  אחת ההתנגדויות החזקות ביותר שמעורר מנגנון תשלום המזונות מאב לאם היא חוסר הידיעה למה באמת משמש הכסף. האמנם כולו מוצא על הילדים, או שמא הרוב הגדול של הכספים משמש את צרכי האם?

  התאמות ואיזונים

  מידי פעם עולה צורך חד פעמי בסכום גבוה יותר – לקראת תחילת שנת הלימודים, חילופי עונות וצורך בקניית מלתחה חדשה לילד שצמח לגובה, מתנות בר/בת מצווה לחברים בכיתה בשנים מסוימות, וכו'. ולפעמים הוצאות הילדים פשוט עולות – אם בגלל יוקר המחיה, אם בגלל התעניינות מיוחדת של הילד בחוג יקר, אם בגלל טיפול אורתודנטי ארוך טווח, וכו'. בכל מקרה, המצב ברור לשני ההורים, כך ששניהם יכניסו לחשבון המשותף סכום יחסי נוסף מתאים לצרכי הילדים, על פי היחס שנקבע.

  הוצאות חריגות/מענק/קצבאות

  מאחר והחשבון משותף, הערכה של הוצאות החריגות כמו מעון, צהרון, טיפול שיניים, טיפול רפואי או פסיכולוגי, וכו' תעשה מראש, והסכומים יוכנסו לחשבון בשוטף, ומאליו מתייתרת התחשבנות שוטפת על כל הוצאה חריגה. כך גם לגבי מענק הלימודים של הביטוח הלאומי שיופקד ישירות לחשבון המשותף ומאליו ישמש את צרכי הילדים. גם הקיצבה החודשית יכולה להיכנס לחשבון המשותף להוצאות השוטפות או מופנית לחיסכון בהסכמת שני ההורים.

  מענה לצרכי הילד

  כשהחשבון משותף ובהסכמה הדדית, כל אחד מההורים יכול לתת מענה כלכלי לצורך כזה או אחר של הילד או לבקשה שלו.

  ומה לגבי מצבים שההורים לא מסתדרים ביניהם, וכל קניה קטנה הופכת להיות ויכוח על גבו של הילד?

  גם אז חשבון משותף להוצאות הילדים הוא הפתרון הנכון – עדיין הוא מאפשר שקיפות והדדיות, אולם יקבע רק הורה אחד, שיכול לעשות פעולות בחשבון. להורה זה בלבד יונפקו כרטיס אשראי ופנקסי צ'קים ותהיה אפשרות למשיכת כספים.

  הנה כי כן – חשבון משותף להוצאות הילדים אכן נותן מענה לרובם המכריע של המקרים, ומקרי קיצון בלבד ידרשו העברה של כספים מיד ליד. לכן זהו הפתרון המומלץ אותו צריך לדרוש בהקשר של כלכלת הילד.

  חשבון משותף להוצאות הילדים

  הירשמו לעידכונים