חשבון משותף להוצאות הילדים

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

חשבון משותף להוצאות הילדים

Print Friendly, PDF & Email

חשבון משותף להוצאות הילדים: בפסק הדין של בית המשפט העליון, בע"מ 919/15, אשר קבע הלכה חדשה לדרך קביעת סכום המזונות לילדים בגיל 6-18, מוזכרת האופציה של פתיחת חשבון בנק משותף. 

מזונות ילדים מורכבים מהוצאות קבועות (במידה ואכן יש צורך בהן) לצד הוצאות משתנות שתמיד קיימות. דף זה מתייחס לפתיחת חשבון משותף לתשלום הוצאות משתנות/חריגות.

אמנם גם עד לפרסום פסק דין זה היו הורים אשר בחרו בדרך זו, אך לאחר אזכור הרעיון בפסק דין חשוב זה הנושא תפס תאוצה. יותר ויותר עורכי דין ומגשרים ימליצו (במקרים המתאימים) להורים על פתיחת חשבון משותף בראייה שזאת דרך יעילה ונכונה אשר פועלת לטובת ילדם המשותף.

חשבון משותף להוצאות הילדים

איזה סכום יעביר לחשבון המשותף כל אחד מההורים?

כל אחד מההורים יעביר בכל תחילת חודש את חלקו בכלכלת הילד לנושא ההוצאות המשתנות, כאשר הסכום יקבע בהסכם הגירושין, בהתאם להכנסתו של כל אחד מההורים.

החשבון המשותף ישמש לכל הוצאות הילדים שאינן תלויות שהות, כגון: ביטוח בריאות חובה, ביגוד, הנעלה, חוגים ושיעורי עזר, טלפון, תספורות, רב קו, הוצאות חריגות למיניהן כמו משקפיים, טיפולי שיניים, מתנות ימי הולדת לחברים, קייטנה, צהרון וכו' (כמובן שההורים יכולים לבחור אילו הוצאות ישולמו מהחשבון המשותף ואילו הוצאות לא).

לחשבון זה יופקדו גם קצבת הילד ומענק הלימודים (במידה ומתקבל – וחשוב לדעת שכיום ניתן להעביר את המענק מהורה אחד להורה האחר). 

רצוי לסכם שככל שתהיה יתרה בחשבון המשותף היא תשמש בעתיד להוצאת לרישיון נהיגה/מסע לפולין או כחסכון שיינתן לילד לטובת לימודים גבוהים. כל זוג יבחר איזה שימוש יעשה ביתרה הכספית, אך המטרה היא למנוע מצב בו כשמצטברים כספים ואחד הצדדים לא מעביר כי לדעתו יש מספיק. כמובן שבמקרים בהם הצטברה בחשבון יתרה גדולה ההורים יכולים להחליט במשותף שלתקופה מסוימת שני ההורים לא יעבירו כסף לחשבון.

מה חשוב להחליט בפתיחת חשבון משותף להוצאות הילדים?

החשבון יהיה ללא מסגרת או אפשרות ליתרת חובה, וללא אפשרות ללקיחת הלוואות.

במקרה של הוצאה חריגה חד פעמית מוסכמת, שני ההורים ישלימו את החסר באותו יחס בו הם מפקידים את הכספים בשוטף.

מעת לעת יבחנו ההורים את צרכי הילדים ויתאימו, במידת הצורך, את הסכומים המופקדים לחשבון המשותף.

כל הוצאה מעל ל- ________ ש"ח, צריך שתהיה בידיעת ובהסכמת שני ההורים, לפני הוצאתה. הכל בהתאם ליחסי ההורים.

היתרונות בחשבון משותף להוצאות הילדים הם:

שקיפות, השתתפות הדדית, ידיעה שהכספים אכן משמשים את צרכי הילדים, יכולת מיידית להתאמה על פי צורך חד פעמי או עקבי ומתמשך עקב שינוי בצרכים של הילדים, אין צורך בהתחשבנות מיוחדת ביחס ל"מחציות", לא מתקיים יותר הצורך לשלוח את הילד להורה מסוים כדי לבצע קניה כלשהי.

שקיפות

מאחר והחשבון על שם שני ההורים, ניתן לקבוע שכל ההוצאות ממנו יהיו באמצעות כרטיס אשראי או צ'קים, כך ששני ההורים יכולים לעקוב אחר ההוצאות. לגבי תשלומים שחייבים להתבצע במזומן, לאור זאת שבכל מקרה הוצאה שכזו צריך שתהיה הסכמה של שני ההורים, וכלולה בהסכמה זו הידיעה שלעיתים התשלום הוא במזומן, הרי שגם מטרת משיכת המזומנים ידועה לשני הצדדים.

חשוב לציין שבעזרת הטכנולוגיה הקיימת היום ניתן לבצע מעקב די קבוע על הכספים (במקרים בהם אין אמון), אפשר לבקש בבנק בפתיחת החשבון שלכל הוצאה מעל סכום מסוים תידרש חתימת שני ההורים וכן לבקש מחברת כרטיסי האשראי להעביר הודעה על כל הוצאה מעל 500 ש"ח ובכל סכום במט"ח (לטובת הזמנות מחו"ל). הכל לבחירת ההורים.

השתתפות הדדית

מאחר והחשבון משותף, שני ההורים מפקידים את חלקם היחסי לחשבון. ההשתתפות של שני ההורים ברורה וידועה.

התאמות ואיזונים

מידי פעם עולה צורך חד פעמי בסכום גבוה יותר – לקראת תחילת שנת הלימודים, חילופי עונות וצורך בקניית מלתחה חדשה לילד שצמח לגובה, מתנות בר/בת מצווה לחברים בכיתה בשנים מסוימות, וכו'. ולפעמים הוצאות הילדים פשוט עולות – אם בגלל יוקר המחיה, אם בגלל התעניינות מיוחדת של הילד בחוג יקר, אם בגלל טיפול אורתודנטי ארוך טווח, וכו'. בכל מקרה, המצב ברור לשני ההורים, כך ששניהם יכניסו לחשבון המשותף סכום יחסי נוסף מתאים לצרכי הילדים, על פי היחס שנקבע.

מענה לצרכי הילד

כשהחשבון משותף ובהסכמה הדדית, כל אחד מההורים יכול לתת מענה כלכלי לצורך כזה או אחר של הילד או לבקשה שלו.

ומה לגבי מצבים שההורים לא מסתדרים ביניהם, וכל קניה קטנה הופכת להיות ויכוח על גבו של הילד?

ניתן לקבוע רק הורה אחד, שיכול לעשות פעולות בחשבון. להורה זה בלבד יונפקו כרטיס אשראי ופנקסי צ'קים ותהיה אפשרות למשיכת כספים. ואם הדבר עדיין גורם למרבות בין ההורים אפשר לוותר. זאת לא חובה.

הנה כי כן – חשבון משותף להוצאות הילדים אכן נותן מענה לרובם המכריע של המקרים, ומקרי קיצון בלבד ידרשו העברה של כספים מיד ליד. 

חשבון משותף להוצאות הילדים

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!