ספרי גירושין לילדים

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

ספרי גירושין לילדים

Print Friendly, PDF & Email

ספרי גירושין שההורים יכולים להקריא לילדים

ספר לילדים צעירים שהוריהם התגרשו או מתגרשים.

גיבורת הספר נוֹרי היא ילדה חביבה ועליזה שהוריה התגרשו.

דרך סיפורה עוברים מסרים חשובים שילדים שמתמודדים עם גירושי הוריהם צריכים לשמוע ובראשם המסר החשוב מכל:​

״מִשְׁפָּחָה הִיא הַרְבֵּה דְּבָרִים,

וְאַבָּא וְאִמָּא שֶׁלָּנוּ תָּמִיד וְלָנֶצַח

וּלְעוֹלְמֵי עוֹלָמִים

יִהְיוּ אַבָּא וְאִמָּא שֶׁלָּנוּ״

הספר תומך בילדים ועוזר להם לשמור על תחושת הבטחון המשפחתי גם אחרי הגירושים, להסתגל לשינוי ולהתמודד עם המצב החדש.

למה שני בתים? – ורדית נבו

הספר לָמָּה שְׁנֵי בָּתִּים? מתאר את הלבטים חסרי המנוח של ילדים שהוריהם מתגרשים. חרדתם וחוסר ההבנה את המתרחש מתבטאים לעיתים בכעס, בפחדים ובעצבות לא מוסברת. הספר הזה מדבר בשמם ונותן מענה לשאלות שהם עצמם לא יכולים לשאול, מפאת גילם הצעיר. הוא מדבר על הקושי להיפרד מאבא או מאמא, על מעבר הדירה שאחד ההורים צריך לעשות, על צורת החיים המשתנה (חיים בשני בתים בִּמקום בבית אחד, למשל), וגם על העתיד המתקרב, אשר טומן בחובו גם אור ואושר, חיים חדשים, חברים חדשים וחוויות טובות. הספר נותן מענה לרגשותיהם בהווה ונוטע בהם אמונה חיובית לגבי העתיד.

בית עגול, בית מרובע – סיני זילברמן

מתוקונת פרצה בבכי ואמרה:
“אמא, זה מאוד מבלבל.
פעם אני ישנה במיטה העגולה
ופעם אחרת במיטה המרובעת.
איך אפשר כך להירדם?
אני לא יודעת בכל פעם
לאיזו צורה עלי להתרגל.”

‘בית עגול, בית מרובע’ הוא סיפור מקסים על ילדה קטנה החוֹוה קושי חוזר ונשנה במעבר בין הבתים של הוריה הגרושים ובהסתגלות אליהם. הספר מתאר בתים בעלי צורות שונות המשקפים חוויות, ערכים וחוקים שונים שהילדה הקטנה צריכה להתאים את עצמה אליהם שוב ושוב.

סיני זילברמן, בת 39, נשואה ואם לשתי בנות.
במסע חייה בלטה סיני ביכולותיה הטיפוליות ובסקרנותה לעולם הנפש והרוח. כיום היא עוסקת בטיפול אישי וזוגי באמצעות כלים מעולם הפסיכותרפיה ההוליסטית.
את סיפרה ‘בית עגול, בית מרובע’ כתבה הן מהמקום הטיפולי והן ממסעה האישי כאם לילדה החולקת שני בתים.

הנסיכה ההפוכהנטעלי גבירץ

ההורים של הילי נותנים לה יומן כדי שתכתוב בו את הרגשות והמחשבות שלה, אבל הילי לא מתכוונת לכתוב על הגירושים שלהם. מה פתאום?! היא תעשה להם דווקא ותכתוב שם משהו אחר לגמרי: סיפור על נסיכה!

כך נבראת לוּאִיזָה אַנְדְּרוֹמֶדָה אַרְגֶּנְטִינָה מַרְגָּרִינָה קַסְטַנְיֶטָה השביעית, או בשם החיבה שלה הנסיכה ההפוכה. לואיזה יודעת לשיר את ההימנון של ממלכת פּוֹלִיפוֹנְיָה בגרעפסים, ובמקום חד קרן מחונך, כמו לשאר הנסיכות, יש לה פרה עם כתמים מלכלכים. היא נשלחת לאקדמיה למלוכה, שם ילַמדו אותה להיות נסיכה אמיתית.

לואיזה, ממש כמו הילי, מאבדת את הבית המוּכּר שלה, ועוברת מסע הרפתקאות מצחיק ומרגש כדי למצוא אותו שוב.

נטעלי גבירץ – סופרת ועיתונאית. מחברת סדרת ספרי הנוער ינשופות וספר הילדים יולנדה דה מיאו, זוכת פרס דבורה עומר לשנת 2017 .

פעם היינו משפחה – ציפי גון גרוש

זוכה פרס אקו“ם לספרות ילדים ונוער 2015
"כל השיעור חשבתי על נעמה. על שיער הדבש שלה, על העיניים שנראות כאילו אחת כחולה ואחת ירוקה. על היד שלה שנגעה בשלי לשנייה כשהגשנו למורה למתמטיקה את המבחן בדיוק באותה דקה. המון שאלות התרוצצו לי בראש: אולי עכשיו, כשהמשפחה שלי התפרקה, אני שווה פחות בעיניה? ואם נעמה בכל זאת תסכים להיות חברה שלי, לאיזה בית אזמין אותה — לבית שלי או לבית של אבא? יותר נכון — לבית של אמא או לבית של אבא?”
אבא ואמא החליטו להיפרד. אלון ומיתי, אחותו הקטנה, מופתעים, כועסים, מנסים לפענח את הסיבה ומתביישים לספר לחבריהם. הם חולמים שיצליחו לחבר בין ההורים מחדש; בולשים אחרי אבא ומתמודדים עם המתח של אמא. אבא מנסה לפצות אותם ומביא כלב לביתו החדש, אבל אלון מתקשה להסתגל. הוא דואג ומרגיש שהעולם המוּכּר שלו התערער ונשבר.
סיפור אמין וכן, המשקף את הרגשות המורכבים והכואבים שעוברים ילדים שהוריהם מחליטים להיפרד ולהתגרש.
הספר זכה בפרס אקו“ם לספרות ילדים ונוער 2015.
מנימוקי השופטות: “הספר הכתוב באמינות ובכנות מזווית ראייתו של מתבגר, מתאר את השפעת הפרידה של ההורים על ילדים ועל הורים ובוחן את האפשרות לשמור על לכידוּת המשפחה, למרות הקושי."

אמא ואבא רוצים לספר לכם משהו – בני דון-יחייא

איך מספרים לילדים שההורים מתגרשים?
אף פעם לא קל לפרק משפחה – ותמיד טוב שיש במי ובמה להיעזר. הספר אמא ואבא רוצים לספר לכם משהו מתאר בדרך כנה, רגישה ומתובלת בהומור את ההתמודדות של ההורים שעומדים להתגרש עם הסוגיות המורכבות העולות בכל תהליך של פרידה:
– השאלות של הילדים על הגירושין
– הדאגה שהילדים ירגישו אשמים
– חששות הילדים מתגובות חבריהם
– הכעס על ההורים ועוד…
המשפחה בסיפור מצליחה אט אט להתגבר על הקשיים, בעזרת שיתוף פעולה, רגישות, סבלנות והרבה הומור.

"ההורים של דנה כבר לא מסתדרים" – אגמית גלב

ספר ילדים מקסים ונוגע ללב המתאר את תהליך הפרידה של ההורים של דנה, מעודד שיח בין ההורים לילדים על נושא מורכב זה, ויכול לסייע לכל משפחה שמתמודדת עם הסיטואציה.

 "גירושים זה לא סוף העולם" – עו"ד לענייני משפחה תיקי פרטר.

חוברת אינטראקטיבית המסייעת לילדים להתמודד עם הפרידה של ההורים

נמצאים בהליך גירושים? מתלבטים כיצד לבשר לילדים על הגירושים בצורה הנכונה ומה עליכם לעשות כדי למזער למינימום את הנזקים והכאב שיגרום ההליך לילדים?

לראשונה יוצאת לאור חוברת פעילות אינטראקטיבית, המיועדת לילדים שהוריהם מתגרשים. החוברת יכולה לשמש כיומן אישי של הילד, ולסייע להורים להבין כיצד הילד מרגיש בעיצומו של התהליך ובמה אפשר לעזור לו כדי  להכיל טוב יותר את הסיטואציה המורכבת.

חוברת הפעילות משמשת כלי עזר אידיאלי להורים בהעברת המסר ש"גירושים זה לא סוף העולם". החוברת מלווה את הילדים במסע הרגשי המורכב שהם עוברים, ומאפשרת להם להבין טוב יותר שהם לא לבד במחשבות, בחששות ובפחדים. החוברת מציעה כלים ופתרונות המותאמים במיוחד עבור ילדים, שיסייעו להם בהתמודדות היומיומית.

אַבָּא בּוֹא אַבָּא פֹּה – חנן – יה ישראל בוהדנה

את המשמעות העצומה שבספר הילדים, "אבא בוא אבא פה" יבינו באחת כל אב גרוש במדינת ישראל וכל ילד וילדה שלהם. הסיפור מסופר מנקודת מבטה של ילדה להורים שדרכיהן נפרדו. הילדה בסיפור מבטאת את רחשי ליבה, את הצורך הבסיסי והטבעי שלה בדמות הכי משמעותית בחייה. באבא שלה. הילדה מוצאת את דרכיה להסביר ולבטא את הקשר שלה עם אביה בכל מרחב שעומד לרשותה.

".אִמָּא, בּוֹאִי… אַבָּא פֹּה אִמָּא, תִּרְאִי, דְּבָרִים רַבִּים אֲנִי רוֹצָה, גַּם לִרְקֹד וְגַם לַשִּׁיר וְגַם לִהְיוֹת מְרֻצָּה. לִגְלֹשׁ בִּמְפֻתָל וּלְהִתְרַגֵּשׁ כְּשֶׁאַבָּא שָׁר, כְּשֶׁהִרְגַּשְׁתִּי לֹא טוֹב, כָּךְ אַבָּא עָזַר. הוּא אַבָּא שֶׁלִּי וְלִי הוּא לֹא זָר! הִנֵּה, תִּרְאִי כַּמָּה טוֹב לִי שֶׁאַבָּא חָזַר."

אמא ואבא מדברים – עפרה בריל

סיפור ילדים העוסק בילדי גירושין פרי עטה של עו"ד עפרה בריל: "אמא ואבא מדברים"…

"אמא ואבא מדברים"… הוא סיפור אמיתי המטיב לתאר את מצבם של ילדים בגילאים שונים ודרך התמודדותם עם נושא הגירושין.

הספר מביא באופן אמיתי, מוחשי ואופטימי את ההתמודדות היומיומית של ילדים אלה.

למרות הפירוד, חלומו האמיתי של כל ילד גירושין, בכל גיל, הוא לראות את הוריו שוב יחד, ביום מן הימים.

עורכת הדין והמגשרת, עפרה בריל, הטיבה להיכנס לראשה ולמחשבותיה של בתה, ילדה בת שלוש, ולתאר מנקודת מבטה את החיים בבית.

קריאה בספר זה, הינה כלי יעיל ושימושי לאנשי מקצוע וכן למשפחות המתמודדות עם פרידה או גירושין.

תוכנו של הספר והמסר שבו מאפשרים לילד להזדהות עם גיבוריו ובכך לעבד ולהתמודד טוב יותר בתקופה קשה זו של חייו.

גיא רוה: "ספר מאוד מומלץ המסביר בצורה יפה ומתאימה לזמננו את נושא הגירושין לילד".
ספרי גירושין לילדים

הבית של ליאו הצב – עליזה הרשקוביץ

ליאו הוא צב קטן, שמח ומאושר, המתגורר עם הוריו, ויותר מכול אוהב כשכל המשפחה מבלה יחדיו. יום אחד מספרים לו הוריו שלמרות אהבתם הגדולה אליו, הם אינם שמחים עוד זו עם זה, ולכן החליטו להיפרד. הבית של ליאו הצב מסיע בידי הילדים בהתמודדות עם החששות הטבעיים הצפים ועולים עם פרדת ההורים, ומחזק ומעודד אותם לקראת המשך הדרך והעתיד לבוא.

עליזה הרשקוביץ היא בוגרת לימודי הוראה לגיל הרך, בוגרת הפקולטה למדעי הרוח והחברה במכללת בית ברל, וסבתא לנכדים שגילו הזדהות עם ליאו הצב בתהליך גירושי הוריהם.

"לנגה ולדורי יש שני בתים" מאת גילי גולן, איורים של אלירן ביכמן.

סיפורם של ילדים להורים גרושים.

נגַהּ וְדוֹרִי בִּכְפַר סָבָא גָּרִים. וּרְאוּ זֶה פֶּלֶא, קֶסֶם קְסָמִים, כּה מַפְתִּיעַ – נגַהּ וְדוֹרִי גָּרִים גַּם בְּהֶרְצְלִיָּה! הָכֵיצַד יִתָּכֵן, שֶׁבִּשְׁתֵּי עָרִים יֵשׁ לָהֶם שְׁנֵי בָּתִּים? למרות שהם ילדים להורים גרושים, נגה ודורי מחייכים אלינו מבין הדפים, מכל דבר יש להם שניים, והם נהנים כפל כפליים. כל ילד שיקרא את סיפורם, יראה ויבין שגירושים אינם סוף העולם.

"שני בתים לאוהד" מאת עדי קוליק. ספר אודות ילד להורים גרושים המתגורר לסירוגין בשני בתים.

אוהד הוא ילד שמח ומיוחד, אין לו רק בית אחד – יש לו שניים. וגם שתי גיטרות ושני זוגות אופניים. בוקר אחד בגן הילדים, כשבנה אוהד מגדל עם חבריו, שאל אותו גל: למה אבא ואימא שלך גרים בנפרד? איך זה שיש לך שני בתים ולא רק אחד? והאם להיות ילד שונה זה עצוב במיוחד?
שני בתים לאוהד הוא ספר פיוטי, מלא דמיון והומור על ילד מיוחד ושמח, על אהבה ועל חשיבות המשפחה. גם אם זו משפחה קצת שונה או אחרת, בטוח שזו משפחה נהדרת!

בית עם אמא, בית עם אבא – רונן פרידמן.

הספר הוא אסופה של סיפורים קצרים, מינימליסטיים, על הילד תָּר ועל סביבת החיים המיוחדת שלו. הסיפורים כתובים מנקודת מבטו של הילד, והם מאפשרים לקורא הצעיר להתבונן באורח החיים המיוחד של תָּר; יש בהם מידע על המשפחה המיוחדת, על חיים בשני בתים שונים, לצד אפיזודות קצרות המוכרות לכל ילד. שלא כמו בחלק מן הספרים העוסקים במשפחות שאינן קונבנציונאליות, אין בספר זה עמדות מובלעות על טוב ורע, על עוזב ונעזב או על נוכח ונעדר, אלא עובדות נינוחות המתארות מצב רצוי שהוא טבעי לתָּר ולמשפחתו.

הספר שקט מאוד. האיורים מאופיינים בקו נקי נאיבי-ריאליסטי וכמו הטקסט הם יוצרים תחושת רוגע. מתאים לבני שלוש עד שבע.

אבא כחול אמא סגולה – רוית בקיש שירן

הוצאת סער.

כשארנובצ´יק היה קטן, הוריו החליטו שהם נפרדים. יום אחד, כשנסע עם אמא ארנובה לגן, הבין הקטן. ´´את יודעת למה את ואבא לא גרים כבר בבית אחד?" הפתיע ארנובצ´יק את ארנובה אמו. ´´כי אבא רצה דברים כאלה, ואת רצית דברים אחרים´´. ארנובה כתבה עם ארנובצ´יק סיפור על פרידה שיש בו אהבה גדולה. ´´כל אחד והצבע שלו, ´´ אמר ארנובצ´יק לפני שנרדם.

אבא ואמא של טל נפרדים – שולה מודן.

אבא ואמא של טל נפרדים, ואבא של טל לא יודע איך לספר לו. מסתבר של"גדולים" הפרידה קשה, כואבת וגורמת לפיק ברכים לא פחות מאשר לקטנים. טל לא יודע: האם זה בגללו? האם לא יראה עוד את אבא? איף הם יחיו עם זה בעתיד? אבא ואמא של טל ניפרדים הוא ספר רגיש המציג בעדינות וללא שיפוט, פרידה בין הורים דרך הקשר בין אבא לבנו.

נמרוד גם וגם – איציק יושע , תמיר להב

לנמרוד יש שני בתים: בית של אמא ובית של אבא. יש לו גם שתי מיטות ושני דובונים, אבל כלב אחד שהוא של אבא וסוס עץ שהוא של אמא. לנמרוד יש גם חבר שמקנא בו על כך שיש לו הרבה דברים פעמיים. נמרוד מנחם אותו ואומר שיש לשניהם דבר אחד משותף – אבא ואמא שאוהבים אותם מאוד. ללמדך, אבא ואמא שגרים בנפרד לא שונים באהבתם לילדיהם מאלה שגרים יחד. לילדים בגיל הגן.

כל אחד והמשפחה שלו – יהודה אטלס ויעל משעלי.

עלילה מחורזת שמספרת על סוגים שונים של משפחות. גיבור העלילה גלעד, מתקשה להירדם בלילה שלפני יום ההולדת שלו. בכיתה שלו יש בכל יום הולדת מסורת שחתן יום ההולדת מספר סיפור על משפחתו. גלעד מרגיש יוצא דופן: רק לו יש משפחה "רגילה": אבא, אמא וכלב. לכל הילדים האחרים יש משפחות "מיוחדות": משפחה מאמצת, עם שתי אמהות, עם שני אבות, עם אבא מלח, הורים מתאילנד והפיליפינים, הורים פרודים, משפחות חד הוריות ועוד ועוד.

על המשפחה החד הורית שאבא עומד בראשה כותבים בסיפור: "אבל כמו שאמא אומרת, אלה החיים. / עדיף גירושים טובים על נישואים רעים / מוטב שני הורים לחוד שקטים ומרוצים / משני הורים ביחד עם המון פיצוצים".

ספר מלא הומור וחן שמשרטט את מפת המשפחות בעידן המודרני ומעביר את המסר שכל משפחה המתוארת בעלילה היא לגיטימית ואין משפחה טובה יותר או פחות. ספר שגננות רבות מסרבות להקריא בפני הילדים. מתאים לילדים מגיל שלוש וחצי.

לאמא יש חבר חדש – אורה מורג.

תום עבר כבר את המשבר הגדול של פירוק המשפחה שלו. הוריו כבר גרושים ואבא שלו התחתן עם רותי. תום מתקשה לקבל את העובדה שלאמא יש חבר. החבר הראשון שלה עזב והוא היה עצוב מאוד. לא בגללו, בגלל אמא שנראתה כל כך עצובה. יהושוע, החבר השני, הכעיס אותו בהתחלה, כי בגללו נשאר תום לבד בלילה כשאמא יצאה לבלות.

אבל בהדרגה, מתרגל תום ליהושוע והם מבלים יחד: משחקים כדורגל, הולכים לסרט ומשחקים במשחקים שונים. פתאום, בוקר אחד, מגלה תום את יהושוע יושב במטבח וקורא עיתון. ואחר כך הוא מופיע בעוד בוקר, עד שעובדת היותו חלק מיושבי הבית הופך לעובדה מוגמרת. אבל בלי משבר קטן אי אפשר ותום כועס כשיהושוע מבקש ממנו לסדר את החדר ולהכין שיעורים: "אני חשבתי שזה מאוד לא בסדר. אמרתי לו שהוא לא אבא שלי ושבכלל לא יגיד לי מה לעשות. אבל בלילה לפני השנה חשבתי על זה וקצת הצטערתי. בבוקר, אחרי שהתעוררתי, נגשתי ליהושוע ונתתי לו נשיקה".

הסוף כמובן טוב ואמא מתחתנת עם יהושוע שנכנס לרשימת הטלפונים המשפחתית. כתוב בפשטות ומשקף רגשות של ילדים במצב דומה. מתאים לילדים מגיל ארבע.

כולם כבר יודעים, אורית רז, איורים: גיל-לי-קוריאל, כתר, 1990.

גיבור העלילה הוא ילד גדול בכיתות הגבוהות של בית הספר היסודי וקוראים לו רוני. כבר בעמוד הראשון בסיפור מגיעה הבשורה הקשה: "אבא עוזב את הבית… לניסיון". "תפסתי את הראש בשתי הידיים. הוא היה כבד פתאום".

רוני המום ומרגיש שנפלו עליו השמיים. אבל, כמתבגר טיפוסי הוא מכוון את פחדיו למעמדו החברתי בסביבתו הקרובה. "גירושין! במשפחה שלי! הרי זה כמו להודות לפני החברים והשכנים והמורים שמשהו אצלנו בבית פשוט דפוק!" ושוב, כיאה לבן טיפש עשרה טיפוסי הוא מרוכז בעצמו ושואל איך מעוללים לו הוריו דבר כזה. כאילו הוא מתגרש ולא אבא ואמא.

גם כאן מופיע רגש האשמה הטיפוסי לילדים שמשפחתם התפרקה: "הם החליטו להתגרש כדי שלא נסבול מהמריבות שלהם. אלוהים אדירים, הרי הכל באשמתי. הכל. הרי הם פשוט שמעו בקולי: הם התגרשו בשביל שלא אשמע יותר את המריבות שלהם. אני אשם! אני". גיבורת המישנה בסיפור, גילי האחות הקטנה, מרגישה שהיא כבר לא ילדה כמו כולם: "ילדה בלי אבא היא לא ילדה כמו כולם". סיפור עצוב ומציאותי. מתאים לילדים שקוראים היטב.

ספרי גירושין לילדים נוספים בנושא

  • הזברה זברוני בתוך הספר – "בתוך הבחוץ", עודד בורלא.
  • לא לגרש את נני, נורית זרחי.
  • וולפיניאה מומי בלום, נורית זרחי.
  • אימשל, דורית זילברמן.
  • אבא גר בקומה אחרת, בועז זך.
  • שני הבתים של יוני, מיכל ברקאי.
  • זה אני דן מנאות ירק, עמי גדליה.
  • דן ואבא משפחה, עמי גדליה.
  • חברה לדן, חברה לאבא, עמי גדליה.
  • היום הראשון הכי קשה, לאה נאור.

גירושים מהספרים: סדרת ספרי הילדים העוסקים בגירושים מתרחבת.

ספרי גירושין לילדים נוספים.

ספרי גירושין לילדים

ספרי ילדים מומלצים על ידי משרד הרווחה – שנת 2010.

ספרי גירושין לילדים

מכירים עוד ספרי ילדים הקשורים להורים גרושים? נשמח אם תעדכנו אותנו באמצעות המייל.

לספרי עיון ראו כאן

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!