ניכור הורי

ניכור הורי – תסמונת הניכור ההורי (באנגלית "Parental Alienation Syndrome") היא תופעה בה ילד מתנכר לאחד מהוריו, כאשר אין צידוק לכך, ועל רקע של גירושים בין בני זוג.

ניכור הורי

ניכור הורי העסיק אנשי מקצוע בעשורים האחרונים אך רק ב-1985 נטבע המונח 'סינדרום הניכור ההורי' על ידי ריצ'ארד גרדנר, אשר ראה אותו כתת סוג של התעללות רגשית של ההורה בילד.

הניכור יתבטא בדרכים שונות אשר נוגעות הן להורה אליו מתנכר הילד והן להורה ה"אהוב": הילד המתנכר יצהיר באינטנסיביות על פחדיו או סלידתו מההורה שהיה אהוב קודם לכן ויפגין נאמנות מוחלטת להורה השני, ה"מושלם".

ניכור הורי – ניתוק הילד מהוריו

במקרים רבים הילד יתעקש כי הנתק מההורה נעשה מיוזמתו בלבד, אך יצדיק את הנתק באמצעות טיעונים אשר ברור שצוטטו מדברי ההורה השני (לדוגמא, ילד בן שמונה הטוען כי אמו "אינפנטילית ולא בשלה"). לחלופין, עשוי הילד להצדיק את הנתק באמצעות טיעונים בלתי רציונליים- "אני שונא אותו כי הוא מבשל מגעיל".

כמו כן, הילד יפגין אדישות לרגשותיו של ההורה הדחוי ("זאת בעיה שלה") ולנסיונותיו לחדש עמו את הקשר, ובמקרים רבים ינתק את הקשר גם עם משפחתו המורחבת של ההורה הדחוי. (מאתר "בטיפולנט").

ניכור הורי טיפול:

מדובר על אחד הנושאים הקשים והכאובים בקרב הורים גרושים ועדיין ישנם אנשי מקצוע רבים שזהו תחום עיסוקם, יש להם ניסיון עם מקרים דומים ומומלץ מאוד לנסות להיעזר באיש מקצוע. ניתן לחפש איש מקצוע בקבוצות הפייסבוק השונות, בגוגל וכו'. ייתכן וגם פקידת הסעד שלכם תוכל להמליץ על מישהו שהיא מכירה.

חשוב מאוד לנסות ולפתור את הבעיה מוקדם ככל הניתן. ככל שהזמן עובר המציאות מתקבעת ומקשה על הגעה לפתרון, למרות שיש גם מקרים בהם הניכור ההורי נפסק עם הזמן, אם עקב שינוי בהתנהלות ההורה המנכר ואם עקב רצונו של הילד.

כמובן שבמקביל ניתן לפנות לבית המשפט מתוך מטרה להטיל קנסות כספיים על ההורה המנכר על אי אפשרות לקיים את זמני השהות בגלל ניכור הורי או בקשה להפחתת/ביטול המזונות עקב ניכור הורי.

מאמרים ופסקי דין בנושא ניכור הורי

כבוד השופט אסף זגורי, תמ"ש 4487-01-15, ניכור הורי כלפי האם וקביעת סנקציות כספיות מיום 15.01.2017. 

כבוד השופט נפתלי שילה, תמ"ש 3970-06-15, האם תשלם לאב סך של 36,000 ש"ח ועוד 6,000 ש"ח הוצאות, מיום 26.08.2016.

עו״ד טלי ברמן טל: דעה: מהו ניכור הורי ומה יכול בית המשפט לעשות?

 

 

כבוד השופטים שוחט, ענבר ושבח, עמ"ש 60592-03-15, דחיית ערעור (תמ"ש 44417-01-14) על העברת משמורת לאבא עקב ניכור הורי מצד האם, מתאריך 08.06.2015.

The American Journal of Family: Parental Alienation Syndromevs. Parental Alienation WhichDiagnosis Should Evaluators Use inChild-Custody Disputes Richard A. Gardner Published online: 30 Nov 2010

The American Journal of Family Therapy Denial of the Parental Alienation Syndrome Also Harms Women Richard A. Gardner Published online: 30 Nov 2010.

תמ"ש 56724-11-13 כבוד השופטת איריס ארבל-אסל, קנס לאם על מניעת מפגש בין האב לילד (ניכור הורי). מאי 2014.

רונית סמדר דרור, עו"ס קלינית ומטפלת פרטנית וזוגית: ניכור הורי- תסמונת או לאו- הינה הרסנית לכול המערכת המשפחתית.

איריס ברנט: שינויים חברתיים, תסמונת "ההורה המנכר" ותהליכי קבלת החלטות בנושא משמורת. פורסם ב"פסיכואקטואליה" גיליון אפריל 2013.

תמש006680/02, כב' השופטת ע. מילר, בפני תביעת אב להעברת המשמורת בבנו א.א. אליו וקביעת המשמורת הקבועה של הקטין א.א. אצלו.

פסק דין של כבוד השופטת שפרה גליק, תמ"ש 41972-07-13.

Parents Who Have Successfully Fought Parental Alienation Syndrome by Jayne A. Major, Ph.D.

תמ"ש 14850-04 הסתה ילדים משמורת ניכור הורי כבוד השופט וייצמן

משמורת אם בשל הסתה מצד האב, כבוד השופטת בן שחר, תמ"ש 37671-08

תסמונת הניכור ההורי, ד"ר דניאל גוטליב

מחשבה נוספת תסמונת הניכור ההורי מנקודת המבט של התפתחות הילד, יעל לסר משרד הרווחה.

ספר הניקור ההורי, נכתב על ידי אחד האבות בעמותה