ניכור הורי

  ניכור הורי – תסמונת הניכור ההורי (באנגלית "Parental Alienation Syndrome") היא תופעה בה ילד מתנכר לאחד מהוריו, כאשר אין צידוק לכך, ועל רקע של גירושים בין בני זוג.

  ניכור הורי העסיק אנשי מקצוע בעשורים האחרונים אך רק ב-1985 נטבע המונח 'סינדרום הניכור ההורי' על ידי ריצ'ארד גרדנר, אשר ראה אותו כתת סוג של התעללות רגשית של ההורה בילד.

  הניכור יתבטא בדרכים שונות אשר נוגעות הן להורה אליו מתנכר הילד והן להורה ה"אהוב": הילד המתנכר יצהיר באינטנסיביות על פחדיו או סלידתו מההורה שהיה אהוב קודם לכן ויפגין נאמנות מוחלטת להורה השני, ה"מושלם".

  ניכור הורי – ניתוק הילד מהוריו

  במקרים רבים הילד יתעקש כי הנתק מההורה נעשה מיוזמתו בלבד, אך יצדיק את הנתק באמצעות טיעונים אשר ברור שצוטטו מדברי ההורה השני (לדוגמא, ילד בן שמונה הטוען כי אמו "אינפנטילית ולא בשלה"). לחלופין, עשוי הילד להצדיק את הנתק באמצעות טיעונים בלתי רציונליים- "אני שונא אותו כי הוא מבשל מגעיל".

  כמו כן, הילד יפגין אדישות לרגשותיו של ההורה הדחוי ("זאת בעיה שלה") ולנסיונותיו לחדש עמו את הקשר, ובמקרים רבים ינתק את הקשר גם עם משפחתו המורחבת של ההורה הדחוי. (מאתר "בטיפולנט").

  אנו ממליצים לקרוא על נושא הניכור ההורי: עובד סוציאלי, מטפל ומדריך מוסמך בטיפול זוגי ומשפחתי אמתי מגד: שמונה שלבים ביצירה של ניכור הורי.

  ומתוך תסקיר שקראנו:

  ניכור הורי טיפול:

  מדובר על אחד הנושאים הקשים והכאובים בקרב הורים גרושים ועדיין ישנם אנשי מקצוע רבים שזהו תחום עיסוקם, יש להם ניסיון עם מקרים דומים ומומלץ מאוד לנסות להיעזר באיש מקצוע. ניתן לחפש איש מקצוע בקבוצות הפייסבוק השונות, בגוגל וכו'. ייתכן וגם פקידת הסעד שלכם תוכל להמליץ על מישהו שהיא מכירה.

  חשוב מאוד לנסות ולפתור את הבעיה מוקדם ככל הניתן. ככל שהזמן עובר המציאות מתקבעת ומקשה על הגעה לפתרון, למרות שיש גם מקרים בהם הניכור ההורי נפסק עם הזמן, אם עקב שינוי בהתנהלות ההורה המנכר ואם עקב רצונו של הילד.

  כמובן שבמקביל ניתן לפנות לבית המשפט מתוך מטרה להטיל קנסות כספיים על ההורה המנכר על אי אפשרות לקיים את זמני השהות בגלל ניכור הורי או בקשה להפחתת/ביטול המזונות עקב ניכור הורי.

  התוכנית של צופית גרנט בנושא ניכור הורי

  בסוף שנת 2018 העלתה צופית גרנט בתוכנית "קשר השתיקה" 3 פרקים בנושא ניכור הורי. לשמחתנו התוכנית הסבירה בצורה מעולה את הנושא הכה כאוב והצליחה להעיר את הציבור ובעיקר את שופטי המשפחה.

  בעקבות התוכנית השופטים החלו להבין שמחובתם לנסות ולטפל בבעיה. ראו בנושא זה את הפרויקט שמתחיל בבתי המשפט למשפחה בתל אביב ו 3 פסקי דין שפורסמו לאחרונה, אשר ניכר בהם שהתוכנית של צופית גרנט הצליחה להביא לתחילתו של שינוי. עכשיו נקווה שרק ימשיך.

  בכנס עורכי הדין באילת בחודש דצמבר ציינה כבוד השופטת מירה דהן שהחל מינואר הקרוב (2019) יערך בבית המשפט למשפחה בתל אביב פרויקט בנושא. לעמדתה, הדבר החשוב ביותר הוא קיצור תהליך הזיהוי והטיפול. כיום, עד שתיק מגיע לשופט שיזהה את תופעת הניכור ההורי עוברים 8 חודשים! זה המון זמן כמובן, ומצב זה לא יכול לההימשך כי מדובר על זמן קריטי בחיי ילד!

  כיום במידה ויחידת הסיוע מזהה שייתכן ומדובר על מקרה של ניכור הורי, היא מציינת זאת בטופס לפי סעיף 3א. במסגרת הפרויקט בתל אביב, מעכשיו טפסים אלו של טיפול מיידי יגיעו לשופט מוקד אשר תפקידו יהיה לזמן דיון דחוף תוך 14 יום לבחינת הטענה. במידה ויש עילה לטענה הוא ישלח את ההורים לאיש מקצוע מתוך מאגר אנשי טיפול שכבר הוכן. לאחר ששופט המוקד יקבל את עמדת איש המקצוע, ובמידת הצורך, התיק יועבר מיידית לשופט המטפל. התקוווה היא, שקיצור הזמן, שהוא כאמור החשוב והקריטי, יביא את השינוי. כמובן שבמקרים המתאימים גם יוטלו סנקציות בהתאם לתיק, כולל העברת משמורת במקרי קיצון.

  פסקי דין בנושא ניכור הורי

  כבוד השופט נחשון פישר, תלה"מ 38796-11-18, החלטה שעוד היום (מועד הדיון) תעבור הקטינה ממשמורת האם למשמורת האב עקב ניכור הורי, אשר בעקבותיה, בדיון עצמו, הסכימו הצדדים על זמני שהות מורחבים, מיום 24.12.2018.

  אחרי ניכור של חודשים ארוכים בהם האבא לא רואה את הילדה (בת 4), כבוד השופט פישר קבע את העברת משמורת מהאם לאב באופן מיידי, יחד עם בקשה מהרווחה לקביעת מפגשים בין האם לקטינה במרכז הקשר – וראה זה פלא, בו במקום הצדדים הגיעו להסכמות ביניהם עם זמני שהות מסודרים של 8/6. כבודו מציין שהחלטת הצדדים פועלת בצורה המיטבית לטובתה של הקטינה ולכן נותן לה תוקף של של פסק דין

  את האב ייצגה עו"ד מגי הלפרין

  פסק דינו של כבוד השופט פישר

  כבוד השופט ארז שני, תלה"מ 11686-08-18, מיום 10.12.2018.

  התייחסות בית המשפט לניכור הורי : החלטה בגדרה נדרש ביהמ"ש לצורך בטיפול מיידיי של ביהמ"ש בנסיבות של ניכור הורי או בחשד כבד מאוד לניכור הורי. בין היתר מציין ביהמ"ש את עמדתו כי ניכור הורי פעיל אינו מעשה שהוא עוולה אזרחית בלבד, אלא נכנס הוא לתוך תחומי העבירה הפלילית ובוודאי שאין הוא עולה בקנה אחד עם החובה שבחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות לנהוג כהורה מסור. עוד לעמדתו, עצם קיומו של ניכור הורי נוגד את טובתו של קטין.

  ביהמ"ש לענייני משפחה פסק: ספק אם יש צורך בנסיבות באמירה של מומחה על-מנת לקבוע כי מדובר בענייננו בניכור הורי ומהדרג הנחשב כחמור ביותר מכולם, לאמור סרבנות ללא צידוק קיים של קטין לראות את אמו ולפגוש בה.

  לעמדת השופט ארז שני, ניכור הורי פעיל אינו מעשה שהוא עוולה אזרחית בלבד, אלא נכנס הוא לתוך תחומי העבירה הפלילית ובוודאי שאין הוא עולה בקנה אחד עם החובה שבחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות לנהוג כהורה מסור. עוד לעמדתו, עצם קיומו של ניכור הורי נוגד את טובתו של קטין, שהרי לניכור הורי אין סיבה אובייקטיבית לניכור. וגם אם יש האומרים שהניכור ההורי הוא לטובת קטין, נסוג עקרון העל ה"מלאכותי" של טובת הקטין מפני אי החוקיות שבניכור ההורי.

  במקרה דנא, עד שלא יימצא טעם אובייקטיבי ראוי בסרבנותו הגסה של הקטין לראות את אמו, על הכוחנות ותחושת כל-היכולת המאפיינת ניכור הורי, ביהמ"ש יראה באב בבחינת הורה מנכר ובאם בבחינת הורה מנוכר.

  בנסיבות של ניכור הורי אין מקום לסברה שאומרת "אל לנו ללחוץ על קטין, הבה ניתן לו להגיע לתובנות בזמנו החופשי", גם מפני שבמקרים רבים תופעת הניכור ההורי אינה פרי רצונו החופשי של קטין. למעשה, מבטא הקטין כלפי חוץ דברים המצופים ממנו מן ההורה המנכר.

  כ"כ, בנסיבות של ניכור הורי או בחשד כבד מאוד לניכור הורי, שליחת הסוגיה לבדיקה בת חודשים, כמוה כאי עשיה.

  לאור האמור ביהמ"ש מורה ללשכה לסיוע המשפטי למנות לקטין אפוטרופוס לדין, לאלתר. כ"כ, בנסיבות בהן הופסק ע"י האב הטיפול הפסיכיאטרי שקיבל הקטין בשל עמדת האב כי הטיפול אינו מתאים לצרכיו של הקטין, קיים אף צורך במינוי אפוטרופוס לגוף לקטין.

  כ"כ, במצבים של ניכור הורי זקוק ביהמ"ש לחוות דעת מיידית ודחופה בשאלה האם קיים ניכור הורי אם לאו ולעצם הבדיקה מסכימים שני הצדדים. הואיל וכך, ביהמ"ש ממנה בשלב זה עו"ס למתן חוו"ד תוך 15 ימים, בשאלה האם קיים ניכור הורי ומה ניתן לעשות לאלתר להכחדת התופעה.

  סופה של הבקשה היא כפיית ביקור כולל לינת לילה, יום בשבוע באמצעות סנקציה כספית שתוטל על האב. לסיום נאמר כי התביעה העיקרית היא תביעתו של האב לקבל משמורת בקטין. אין כל סיכוי שבעולם שביהמ"ש ייתן להורה מנכה משמורת בקטין. עצם היותו של הורה מנכר הופכת אותו לבלתי כשיר למשמורת, בוודאי בנסיבות המקרה דנא.

  פסק דינו של כבוד השופט שני ראו גם: כבוד השופט ארז שניתמ"ש 27250-12-18

  בית הדין הרבני, כבוד הדיין שטסמן, ביטול הסכם המזונות עקב ניכור הורי מיום 16.05.2018. את האב ייצג עו"ד אברהם קורחוב.

  ביהמש לענייני משפחה נצרת, ש' אסף זגורי ניכור כלפי הורה משמורן והתניי של שינוי משמורת בתנאים מתלים (תמש 5075-04-15)

  כבוד הדיינים הרב מיכאל עמוס, הרב שניאור פרדס, הרב חיים ו' וידאל, בית הדין הרבני נתניה, תיק 292687/2, מיום 01.06.2017

  התיק שלפנינו הוא מורכב, קשה ונדיר, והוא המקרה החמור ביותר שראה וחזה בית דיננו במשך שנים רבות של סרבנות קשר והסתה של אם בממדים מזעזעים אשר גרמה בהתנהלותה כ"אם בישראל" להרס ופגיעה נפשית בילדיה כאשר חיבלה במזיד ובלב אטום ביחסי ילדיה עם אביהם עד כדי הצורך בטיפולים פסיכיאטריים.

  בית הדין מבהיר באר היטב לכל החפץ בבריאות נפש ילדיו לראות בפסק דין זה אות אזהרה והתראה ולימוד השכל עד היכן יכול סכסוך בין הורים לדרדר ילדים שהם נפשות רכות ואומללות הנרמסות ברגל גסה בלב אטום המונחה ע"י אינטרס צר, קטן ונקמני כאשר הילדים הופכים לנשק בידי מי מההורים במלחמתו העקובה מדם בהורה השני.

  בסיכום חיובי ההוצאות והקנסות: האם מחויבת לשלם לאב סך 25,750 ש"ח וכן סך 29,500 ש"ח לאוצר המדינה. סך הכול 55,250 ש"ח.

  כבוד הדיינים הרב מיכאל עמוס, הרב שניאור פרדס, הרב חיים ו' וידאל, בית הדין הרבני נתניה, תיק 292687/2, מיום 01.06.2017

  כבוד השופט אסף זגורי, תמ"ש 4487-01-15, ניכור הורי כלפי האם וקביעת סנקציות כספיות מיום 15.01.2017. 

  כבוד השופט נפתלי שילה, תמ"ש 3970-06-15, האם תשלם לאב סך של 36,000 ש"ח ועוד 6,000 ש"ח הוצאות, מיום 26.08.2016.

  כבוד השופטים שוחט, ענבר ושבח, עמ"ש 60592-03-15, דחיית ערעור (תמ"ש 44417-01-14) על העברת משמורת לאבא עקב ניכור הורי מצד האם, מתאריך 08.06.2015.

  תמ"ש 56724-11-13 כבוד השופטת איריס ארבל-אסל, קנס לאם על מניעת מפגש בין האב לילד (ניכור הורי). מאי 2014.

  תמ"ש 14850-04 הסתה ילדים משמורת ניכור הורי כבוד השופט וייצמן

  משמורת אם בשל הסתה מצד האב, כבוד השופטת בן שחר, תמ"ש 37671-08

  תמש006680/02, כב' השופטת ע. מילר, בפני תביעת אב להעברת המשמורת בבנו א.א. אליו וקביעת המשמורת הקבועה של הקטין א.א. אצלו.

  פסק דין של כבוד השופטת שפרה גליק, תמ"ש 41972-07-13.

  מאמרים ומצגות בנושא ניכור הורי

  ניכור הורי וסרבנות קשר: עדויות מהמחקר. ד"ר חניתה קושר, בית הספר לעבודה סוציאלית ולרווחה חברתית, האוניברסיטה העברית בירושלים.

  ניכור הורי – רקע, מושגים והגדרת התופעה – מחלקת "מעברים" סדרי דין עיריית ירושלים

  עו״ד טלי ברמן טל: דעה: מהו ניכור הורי ומה יכול בית המשפט לעשות?

  The American Journal of Family Therapy Denial of the Parental Alienation Syndrome Also Harms Women Richard A. Gardner Published online: 30 Nov 2010.

  רונית סמדר דרור, עו"ס קלינית ומטפלת פרטנית וזוגית: ניכור הורי- תסמונת או לאו- הינה הרסנית לכול המערכת המשפחתית.

  איריס ברנט: שינויים חברתיים, תסמונת "ההורה המנכר" ותהליכי קבלת החלטות בנושא משמורת. פורסם ב"פסיכואקטואליה" גיליון אפריל 2013.

  Parents Who Have Successfully Fought Parental Alienation Syndrome by Jayne A. Major, Ph.D.

  תסמונת הניכור ההורי, ד"ר דניאל גוטליב

  מחשבה נוספת תסמונת הניכור ההורי מנקודת המבט של התפתחות הילד, יעל לסר משרד הרווחה.

  ספר הניקור ההורי, נכתב על ידי אחד האבות בעמותה

   

  ניכור הורי