ספרי עיון גירושין

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

ספרי עיון גירושין

Print Friendly, PDF & Email

ספרי עיון גירושין:

שותפות חדשה – נדב נישרי

שותפות חדשה המדריך השימושי להורה המתגרש בשלום שותפות חדשה, ספרו השני של המגשר נדב נישרי, מחבר הספר “להתגרש בשלום- המדריך המלא לגישור בהליכי גירושין”, הוא המדריך המקיף ביותר שיצא לאור בישראל, בנוגע לגירושין שנעשים בצורה טובה ובשיתוף פעולה בין ההורים. בתוך הספר תמצאו ידע רב שיעזור לכם לעבור את המשבר בשלום וכלים מעשיים שילוו אתכם בכל סיטואציה בה תתקלו בשלבים הראשונים שלפני ההחלטה להתגרש, במהלך תהליך הגירושין ואף לאחריו. הספר הוא ספר חובה לכל הורה העומד בפני גירושין או שכבר התגרש ורוצה לוודא שלא רק שהוא וילדיו לא יפגעו מהגירושין אלא שהם יתעצמו ויתחזקו כתוצאה ממנו.

על המחבר: נדב נישרי, בעל תואר שני ביישוב סכסוכים (אוניברסיטת בר אילן) ותואר ראשון במשפטים (הקריה האקדמית אונו) הינו מגשר ותיק בתחום הגישור בגירושין בישראל. במהלך השנים גיבש נדב תפיסת עולם ייחודית הרואה במשבר הגירושין הזדמנות לצמיחה לכל בני המשפחה והזדמנות ליצירת שותפות חדשה בין ההורים בכל הקשור לגידול ילדיהם ולמען המשך הקשר המשפחתי גם אחרי הפרידה. בעזרת תפיסתו הייחודית, עזר נדב לאלפי משפחות ישראליות, לעבור את תהליך הגירושין בשלום ולמנוע פגיעה בילדיהם. בספר זה תקבלו ממקור ראשון את ניסיונו הרב של נדב ותוכלו ליישם בעצמכם את הכלים שצבר במהלך השנים למענכם ולמען ילדיכם..

להתגרש בשלום – מגשר נדב נישרי

מטבעם, הליכי גירושין גורמים לקשיים רבים, הן מהבחינה הרגשית והן מהבחינה המעשית. במסגרת גישור גירושין עולים על שולחן הגישור כל הנושאים, על כל מורכבותם, בדיאלוג פתוח וחיובי. בספר הדרכה זה, הראשון מסוגו בישראל, נדב נישרי מעניק לקורא את הידע ואת הכלים שיעזרו לו לעבור את הליך הגירושין בצורה מיטבית. המדריך מיועד לכל מי שנמצא לפני, במהלך ואחרי הליכי גירושין, ורוצה להגיע להסכם הטוב ביותר, עבורו ועבור ילדיו. גם מגשרים פעילים ובעלי מקצועות דומים ימצאו במדריך מידע וכלים שיעזרו להם בעבודת הקודש של עזרה לזוגות מתגרשים.

להתגרש חכם / אלישבע זהר-רייך

בספר זה מציגה ד"ר אלישבע זהר-רייך מניפה רחבה של זוגות מתגרשים וילדיהם, בסבך הגירושים תוך התבוננות על המציאות החברתית התחוקתית והפסיכולוגית של המעורבים ועל הבעיות, התלאות והקשיים במסע זה. כל פרקי הספר מלווים בסיכומים המעדכנים את החידושים המשפטיים והשינויים החברתיים שהתרחשו בעשור האחרון.

גירושים רוחניים / דבי פורד

גירושים הם תהליך ממושך וכואב, בהם צפים ועולים רגשות מרעילים ומכלי כוחות. היאחזות ברעל הרגשי תמשיך לייצר את אותו כאב. נדרש תהליך של שחרור  וסליחה כדי שהנוגעים בדבר יוכלו לחיות שוב חיים מלאים ומהנים. בעזרת התבוננות ומודעות הגירושים יכולים להפוך למנוף רב עוצמה להתפתחות ולהגשמה עצמית.

דבי פורד, תלמידתו של דיפאק צ'ופרה, מספקת בספר זה תמיכה רוחנית ותרגילים לחיזוק העצמי הפגוע, ויצירת אני חדש וחמשוחרר, תוך מתן דוגמאות מגרושיה שלה.

"הספר הזה הוא נס. הוא מביא תובנה ותקווה למקום שלעתים קרובות שורים בו עיוורון וייאוש. כשאנו פגועים איננו יכולים לראות ואיננו יכולים לשיר ולרקוד את ריקוד החיים המאושר. הספר הזה עוסק בריפוי הפגיעה הגדולה ביותר שהחיים יכולים לפגוע: קצו של חלום, אובדן האהבה. הוא עוסק בידיעה שאהבה לעולם אינה אובדת. החלומות שלנו יכולים להתגשם אך ורק כשאנחנו ערים."

ניל דונלד וולש, מחבר שיחות עם אלוהים, מתוך ההקדמה לספר.

"אני ממליץ על הספר הזה לכל לקוחותי המתגרשים. הייתי רוצה לראות עותקים ממנו בחדרי המתנה של כל עורך דין לדיני משפחה. אני מקווה שיום אחד יהפוך גירושים רוחניים לספר חובה כחלק מייעוץ טרום-נישואין".

ג'ון ו. מקשיין עורך דין לעינייני גירושין, מתוך המבוא לספר.

ילדים גרושים – מיכל דגן

ילדים גרושים מיכל דגן סיפורים קצרים המבוססים שעל חוויות אמיתיות של ילדים גרושים. מיכל דגן היא מעצבת גרפית, בוגרת המחלקה לעיצוב תקשורת חזותית באסכולה לעיצוב תל אביב. נולדה ב-1975, גרה בתל אביב, ילדה גרושה. מלצ'ט.

איך לדבר כך שהילדים יקשיבו ולהקשיב כך שהילדים ידברו פייבר/מייזליש

סדנאות ההורות המצליחות מיסודן של המומחיות המובילות אדל פייבר ואליין מייזליש, המבוססות על עבודתו של פסיכולוג הילדים המנוח ד"ר חיים גינות ז"ל, זכו בהכרה מצד אימהות, אבות ומחנכים מקצועיים מהסיבה הפשוטה שהן השיגו תוצאות! פייבר ומייזליש מציעות מיומנויות המבוססות על תובנות פסיכולוגיות חדשות, על נסיונן-הן כאימהות, והן ממה שלמדו מההורים הרבים שלמדו בסדנאותיהן.

הורות ללא מסכות. מה שלא מספרים לנו על גידול ילדים.  מאת: ד"ר דריה מעוז ודבש ניב

"ספר מרשים זה מלמד מה שרובנו נוטים לשכוח: עם כל הברכה והנחת שבו, גידול ילדים הוא מרוץ מרתון רצוף מהמורות. הורות ללא מסכות הוא ספר פוקח עיניים, החושף את צדדיה הפחות נוחים של ההורות, ומדגים את המושג אמביוולנטיות, החביב על פסיכולוגים ומאפיין כל כך יחסים במשפחה. "ילדים זו ברכה?" נראה שכן, אבל לא בכל מצב ובכל תנאי. פעמים רבות הם גורמים לאושר ולעתים הם מקור לצער, אבל בכל מקרה, הם גורם המעניק משמעות אדירה לחיים. "

מעמקים, דורון אספיר.

אודות הספר: – הספר "מעמקים – צל ואור מהם לבחור" שוזר בשקיפות כבדולח מסע תובנות והתנסויות המזמינות את הקורא  לצלול עם פנס קטן למעמקים עד אשר אור הפנס דועך ומשם להמשיך את דרכו שלו ובחירת עמדתו והתנהגותו בסוגיות ודילמות כה אנושיות. כתביו של המחבר מוגשים בצורה פיוטית תוך כדי אנלוגיות מגוונות והקבלות מתחומי מדע מגוונים בהם מתימתיקה, אלקטרוניקה, תורת המשחקים, כלכלה, מדעי החברה ואחרים. כך למשל נבחנת משמעותה של "אמת" ונשקפת הסתכלות על "אהבה" ומהותה הכה מסתורית.

מוצגים דילמות אנושיות שאף הדילמות המפורסמות מתורת המשחקים (דילמת האסיר ודילמת השפן) מחווירות לעומתן. השאלות והסוגיות המגוונות בכתבים כגון "אמון", "תקשורת", "אידאולוגיה" ואחרים נוגעות בכולנו.  הפרדוקסים המוצגים כגון  "הורות" ואחרים מזמינים את הקורא באשר הוא למעורבות ישירה בהתפחותינו המוסרית חברתית.

הספר "מעמקים – צל ואור מהם לבחור" נכתב במרוצת 3 שנים ומלווה (נכתב בזמן אמת) את הפאנים השונים בהתמודדות במשבר הגירושים ובכללם הפאן הכלכלי, ההורות, המשפטי, הצדק החברתי, תקשורת בין אנשים, אהבה, ידידות, יחסים חדשים, שפת הגוף ועוד רבים. כל נושא כתוב כשיר ובצורה מאוד פיוטית ויחודית – מדובר בשירים עמוקי תובנות בתקווה שכל הקשורים לנושא הגירושים (וזה כמעט כל משפחה) יחשבו יעמיקו ויפעלו בהוגנות בעניין כה מורכב זה.

ילדים להורים מתגרשים/בטלר, סקנלן, רובינסון, דאגלס, מורץ'

כיצד חווים ילדים את גירושי הוריהם.

בהסתמך על מחקר רב-תחומי בנושא ילדים להורים גרושים, מציגים החוקרים אנשי אקדמיה מובילים בתחומם, מדריך חיוני להבנת החוויה של ילדים המתנסים בפרידה של הורים. ספר זה מספק דיווח מעמיק על המעורבות הפעילה של ילדים בתהליך הגירושים וכיצד הם מעצבים את החוויה הזאת. הנושאים כוללים את שאלת עצם הגילוי שההורים נפרדים: כיצד ילדים מספרים לאנשים אחרים על מה שקורה להם ולמשפחתם: כיצד יחס הורה – ילד עוברים שינוי אחרי הפרידה: דרכים בהן הילדים מסתגלים ומתמודדים במשך תהליך הפרידה ומיד אחריו.

המחברים מגדירים מהם צורכי הילדים כאשר תהליך הגירושים נגלה וכיצד אנשי מקצוע יכולים להגיב על מנת לעזור להם להבין את הנסיבות המשתנות ולהסתגל אליהן. הספר מציע דרכים לשיפור המיומנויות והידע של כל אנשי המקצוע העובדים עם ילדים במהלך תקופה קשה זו בחיי הילדים.

שני בתים וילד סיפורן של משפחות משולבות בישראל. נעמה צבר בן -יהושע וגליה צבר.

שני בתים וילד עוסק ב"משפחות משולבות": נשים וגברים, עם או בלי ילדים משלהם, אשר נכנסו לקשר משפחתי עם בן זוג שיש לו ילדים מקשר קודם. ההורים – צעירים ומבוגרים, דתיים וחילוניים, אשר הגיעו לקשר כשהיו רווקים, גרושים או אלמנים – מתארים את הקשיים, האתגרים והסיפוק שחוו בגידול ילדים של בני זוגם, במקביל לגידול ילדיהם.

הספר כולל ראיונות עומק עם הורים וילדים החיים במשפחות משולבות, ומציג את תובנותיהם על גורמי ההצלחה, ולעתים הכישלון, בחיי המשפחה. מחברות הספר מנתחות את הראיונות ודנות בפרשנויות העולות מהם. להשלמת התמונה מובאים פרק משפטי המציג את חובותיהם וזכויותיהם של ההורים ופרק פסיכולוגי המציג טיפול משפחתי של משפחה כזאת. בימינו כמחצית מהמשפחות הישראליות הן "משפחות חדשות".

הערכת יכולות הוריות / אביגיל גולומב, גבריאל וייל, רות סיטון

הספר "הערכת יכולות הוריות – מדריך למומחים בבית המשפט" מתאר בצורה שיטתית ובלוויית דוגמאות רבות את תהליך העריכה של חוות דעת של מומחים הממונים על ידי בתי המשפט. מוצגים ומנותחים בו הכלים המקצועיים, צורת העבודה והעקרונות המנחים אותה. מובאים החוקים שעל פיהם מתבקשת חוות הדעת. מוקדש בו פרק לסקירת השירותים הסוציאליים ובעלי התפקידים בשירותים אלו הפועלים בתחום דיני משפחה. התייחסות לסוגיות אתיות ולדילמות שכיחות שהמומחים מתלבטים בהן נידונות בספר בהרחבה.

הגירושין החדשים-שינוי חיובי בתקופת המעבר ואחריה/פרופסור קלייר רבין

תקופת המעבר לאחר גירושין היא תקופה קשה, שמשפיעה עמוקות ונחרצות על המשפחה כמכלול ועל כל אחד מבני המשפחה לחוד. למעשה, אין היבט בחיים שאינו מושפע מגירושין. אבל פעמים רבות מדי השפעת הגירושין על המשפחה ועל בני המשפחה היא מזיקה. טלטלה רגשית, תסמינים גופניים ורגשיים, פגיעה בתפקוד, ואפילו נזק ארוך טווח לילדים ולמבוגרים – אינם נדירים.

תקופת המעבר לאחר הגירושין, ותקופת ההסתגלות שלאחריה, אינן מחייבות להיות הרסניות. רוב ההשפעות השליליות של הגירושין קשורות בהעדר הכנה למיומנויות ולידע הדרושים על מנת להתנהל ברכבת ההרים של השינוי הזה באופן חיובי. החברה אינה עוזרת, שכן היא מתעלמת מהצורך של המשפחה המתגרשת התמיכה ובהדרכה. יתרעה מזאת, החברה יוצרת סטיגמה על המשפחה הגרושה, על ידי יצירת הקשרים השליליים הקשורים בגירושין על פי המסורת : מושגים כמו "משפחה הרוסה", "נישואים שכשלו", או "ילד של גירושין" , כולם מעוררים אסיטואציות ותגובות שליליות. תוצאת הבורות הזו היא תחושת בושה , אשמה , כישלון ובידוד, שחוברים יחדיו ועושים את הגירושין לקשים הרבה יותר משעליהם להיות.

ספר זה מדגים איך ניתן וצריך למנוע את השפעותיהם השליליות הפוטנציאליות של הגירושין. כיוון שיש בינינו כלים ליצור גירושין חיוביים , לבני הזוג המתגרשים ישנה אחריות כלפי ילדיהם, כלפי עצמם וכלפי משפחתם המורחבת, ללמוד את הכלים ואת המיומנויות שיעשו את את תקופת המעבר לתקופה בונה. כמו כל שינוי בחיים (גיוס לצבא, נישואין, לידת ילד ראשון, התרוקנות מהקן), הכנה , ידע ומיומנות הם גורמים מכריעיםבהתמודדות מוצלחת. ספר זה אינו נוקט עמדה בעד או נגד גירושין. הוא בוחן את הגירושין כעובדת חיים , ומראה שגירושין היו תמיד חלק מחיי המשפחה, הרבה יותר מן הידוע. ההבדל האמיתי היחידי בין ההווה הוא שהודות למחקרים בנושא , קיימים היום ידע ומיומנויות , שיכולים להפוך את הגירושין לחוויית צמיחה.

בשם טובת הילד – מילי מאסס

בשם טובת הילד אובדן וסבל בהליכי האימוץ מאת מילי מאסס בהוצאת רסלינג, 285 עמודים.

בספרה בשם טובת הילד מתארת מילי מאסס את השתלשלותם של דיונים משפטיים בבקשת המדינה להכריז על ילדים בני אימוץ, מאחר שלטענת מערכת האימוץ הוריהם לא מסוגלים לגדלם.

במוקד תיאור ההליכים המשפטיים מוצב עימות בין שתי תפיסות מוסר: האחת רואה בקשר הטבעי שבין הילד להוריו זכות של ההורים, אולם כשבמעשיהם או במחדליהם הם מקפחים אותה עומדת לילד זכות למשפחה חלופית; התפיסה האחרת רואה בזיקתו של הילד להוריו-מולידיו קשר ייחודי שאינו ניתן להמרה, ולפיכך, נושאת היעלמות הוריו מחייו משמעות של אובדן.

במהלך הדיון המשפטי בעניינם נמצאים הילדים במקום חסוי כשחומת סודיות סוגרת עליהם והקשר שלהם עם הוריהם ממושטר על ידי פקידות האימוץ, אשר מעוניינות בניתוקו ומתכחשות לאובדן שגלום בכך.

כשמונתה מילי מאסס על ידי בית המשפט לשמש עדה מומחית, כדי להעריך את יכולתם של ההורים לגדל את ילדיהם, היא נחשפה לתגובותיהם של הילדים שהעידו על הסבל שגרם להם ניתוקם מהוריהם ועל הדרכים שבהן ניסו להתמודד מול איום האובדן. בד בבד נחשפו גם מקרים של העלמת עדויות אלה והכחשתן על ידי מערכת האימוץ. וכך, עוד בטרם נעלמו ההורים מחיי הילדים, נאלמה עדותם.

העוול הגלום באי מניעת האובדן והפגיעה הקשה שבהשתקתו מוצגים בספר זה בארבעה סיפורים מרכזיים אשר בהם משולב דיון בסוגיות יסוד, כגון: הדרכים להערכת יכולתם של הורים לגדל את ילדם, שאלת ההשתייכות וההמשכיות בחייו של הילד, משמעות המונח "טובת הילד" הלכה למעשה ובחינת תפיסת התפקיד של פקידות האימוץ. סיפורים אלה הותרו לפרסום לאחר הליך משפטי ממושך, המתואר גם הוא בספר, תוך כדי דיון בהבחנה בין סודיות לבין צנעת הפרט.

ד"ר מילי מאסס היא עובדת סוציאלית; תחום עיסוקה והתמחותה הוא רווחת הילד מההיבטים התיאורטיים, הקליניים והמשפטיים. במשך שנים רבות לימדה בבית הספר ע"ש פאול ברוואלד באוניברסיטה העברית.

בשם הילדים, מאת: דורית אלדר-אבידן

גירושין מטים את מסלול החיים של ילדים, והם מוצאים את עצמם מתמודדים שנים ארוכות עם השלכותיהם. אלא שלא כל הילדים להורים גרושים מפרשים אירוע מכונן זה כשלילי בלבד. רבים מהם מזהים בבגרותם את הגירושין כמקור לחוסן וכבסיס ליכולות וכישורי חיים; אחרים מתארים את עצמם כבעלי תפקוד תקין, גם אם נלווה אליו צער הפרידה; ויש הרואים בגירושין את האירוע שממנו נובעים כל קשייהם גם בבגרותם. הורים שתפקודם ההורי עקבי ותקין, הורים המגלים מעורבות גם אם ילדיהם אינם חיים בביתם בקביעות, והורים המצליחים לשתף פעולה גם לאחר הגירושין, תורמים באופן מהותי לחוסן של ילדיהם. הם מאפשרים להם לגדול ולהיות לצעירים אופטימיים, עצמאים ואחראים.

אינטליגנציה אבהית, מאת: ד"ר עלי כ"ץ

הספר אינטליגנציה אבהית בוחן את מורכבות תפקידו של האב בתא המשפחתי.  בעולם המודרני והקצבי שבו אנו חיים, עולם של מסרים סותרים, עולות מחדש שאלות בנוגע לזהות הגברית והאבהית. מיהו "האב החדש"? האם הוא בן דמותו של הצייד הקדמון, או שמא השתנה תפקידו המסורתי? האם הוא פועל בהתאם לרגשותיו? האם הוא אב פעיל או אב סמכותי? ומהן בכלל הציפיות שלו מעצמו, מילדיו ומבת הזוג שלו?

רשימת ספרי עיון בהמלצת משרד הרווחה משנת 2010

ספרי עיון

מכירים עוד ספרי עיון גירושין? נשמח אם תעדכנו אותנו באמצעות המייל.

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!