תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין (פקידת סעד)

  תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין (בעבר: פקידת סעד) מהווה כלי מכריע לחלוקת זמני השהות של ההורים עם הילד והזכות של שני ההורים להגדרה הורית שווה (משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת). יהיו מקרים בהם יוגש תסקיר גם בנושא מעבר מגורים. 

  אנו ממליצים לכל הורה אשר אמור להיפגש עם העו"ס לעניין סדרי דין לקרוא ולהתכונן לפגישה כמפורט בהמשך. 

  תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין (פקידת סעד)

  מינוי עו"ס לסדרי דין על ידי בית המשפט

  עו"ס לעניין סדרי דין (פקידת סעד) ממונה על-ידי השופט להיות איש המקצוע שייפגש אתכם, יכיר אתכם ואת ילדיכם, יאסוף נתונים מגורמים נוספים, וימליץ לבית המשפט מה מתאים לתא המשפחתי שלכם. לעיתים יקבע בית המשפט, לרוב לבקשת ההורים, שהם יופנו לאיש מקצוע חיצוני. פרטי.

  כמה פגישות? מספר בודד של פגישות ברוב המקרים. פגישה עם שני ההורים יחד, פגישה עם כל אחד מההורים בנפרד ופגישה עם כל הורה והילדים. העו"ס לסדרי דין שתמונה משויכת לרשות המקומית בה מתגוררים הילדים.

  האם קביעתה חשובה? קריטית! תסקיר עו"ס לסדרי דין הינו חוות דעת לבית המשפט. שופטים, אם אין סיבה מהותית אחרת (ונציין שישנם מספר פסקי דין רבים בהם השופטים המליצו על הסדר של משמורת משותפת/אחריות הורית משותפת בניגוד לעמדת העו"ס), מקבלים את המלצתה כלשונה.

  אולם, בעוד הורותה של האם מתקבלת ללא עוררין, האב צריך במפגשים להוכיח את יכולתו כהורה ואת רצונו האמיתי להיות הורה לילדיו. כתוצאה מכך היחס לשני ההורים, בבסיסו, שונה וההשלכות בהתאם.

  התסקיר אותו תמלא פקידת הסעד לגבי שני ההורים ותגיש לבית המשפט.

  מועד הכנת תסקיר פקידת הסעד

  עקב עומס רב, יעברו מספר חודשים (2-8) מיום ההפניה של בית המשפט ועד שעו"ס לעניין סדרי דין תזמן את ההורים לפגישה ראשונה. בתקופה זו חשוב לשמר את הקשר של הילדים עם שני ההורים. עליכם לעמוד על כך שתיקבע חלוקת זמני שהות של הילדים עם שני ההורים.

  במידה ויש חשש לאלימות או להתנהגות לא נאותה אחרת או קושי עצום בין ההורים יקבעו מפגשים במרכז קשר.

  ראוי לציין שמשרד הרווחה פועל מזה מספר שנים לקדם את נושא האחריות ההורית המשותפת. כיום, יותר ויותר עו"ס לעניין סדרי דין מכירות ומיישמות את המדיניות העדכנית של משרד הרווחה המבוססת על מחקרים פסיכולוגיים עדכניים בחקר התפתחות הילד, מבינות את חשיבותו של האב בחיי ילדיו ורובן ממליצות על הסדר של משמורת משותפת לצד זמני שהות רחבים ומעודדות את הקשר של הילד עם שני הוריו. וכן, בשטח, יש שינוי מרשים. אך עדיין לא מספק.

  קווים חשובים למפגש עם העו"ס לעניין סדרי דין.

  להלן קווים מנחים חשובים למפגש עם העו"ס לעניין סדרי דין, וכן, למרות שהם נכונים בכל מקרה, הם מופנים בעיקר לאבות גם משום שהורותה של האם נלקחת כעובדה וכמובן מאליו, בעוד שהורותו של האב נבחנת, וגם משום שעו"ס לעניין סדרי דין אמונות על סימני מצוקה "נשיים", בעוד שסימני מצוקה "גבריים" נתפסים לרוב כתוקפנות ואפילו כאלימות:

  1. השתדל לשמור על קור רוח ושיקול דעת למרות הסיטואציה המלחיצה והמאיימת. אבות מתלהמים או וכחניים יוצרים רושם של הורים לא ראויים, כי ההנחה היא שהם יתנהלו כך גם עם ילדיהם. עד כמה שההמלצה נשמעת בלתי אפשרית, חשוב לשמור על "התנהלות נאותה" הן במהלך המפגשים עם עו"ס לעניין סדרי דין והן בבית המשפט. ועדיין, כאשר צריך להסביר או לעמוד על שלך, למשל בנושא הגדרה הורית שווה או לינה במוצאי השבת, חשוב  מאוד לעשות כך. רק בנימוס.
  2. תאר, ובהרחבה, את הקשר שלך עם ילדיך, את איכותו, את פרטיו. ספר על רצונך לקשר מיטבי עם הילדים (אם זהו רצונך כמובן), לאכול יחד ארוחת ערב, לקרוא סיפור לפני השינה, לעזור בשיעורים וכדומה. אפשר גם להביא תמונות שלכם עם הילדים, אין כמו מראה עיניים.
  3. שמור על דו שיח מכבד ומכובד עם האם. חלק מעו"ס לסדרי דין והשופטים עדיין מייחסים, גם אם ללא הצדקה וללא כל סיבה מקצועית, חשיבות רבה לנושא התקשורת בין ההורים, יחסי האמון ושיתוף הפעולה ביניהם כגורם מכריע בהחלטה באם להמליץ על משמורת משותפת. לפיכך, מעבר לברור מאליו שעליך לשמור על יחסים טובים ונאותים עם האם, הרי שיש לכך גם השפעה על ההמלצות שתתקבלנה, ולכן עליך להתנהל בהתאם.
  4. שים לב לנוכחות הלא מילולית שלך – החל מלבוש נקי ומסודר והופעה מסודרת, דרך אופן הישיבה, הבעות פנים בתגובה לנאמר, מבט, תנועות ביטול, עצבנות או מתח, וכו'. יש לאלה השפעה עצומה על הנוכחים, לפעמים יותר מאשר למילים הנאמרות.
  5. אחד הנושאים החשובים אשר יעלו בשיחות הוא מתן הגדרה הורית שווה (משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת). אנו ממליצים לקרוא על הנושא כך שתוכלו להסביר מדוע ההגדרה השווה חשובה לכם. ראו כאן.

  ולכל החוששים מהטיית דין בעקבות ההנחיות שלעיל – מהלך הדברים הוא כה תובעני, כה ממושך, עד שבלתי אפשרי להסתיר את טבעו ואת טיבו האמיתי של האדם. כל שאנו ממליצים הוא לדבוק באמת הפנימית, ולתת לה להנחות.

  ביקור בית

  המטרה של הביקור היא לראות שיש תנאים בסיסיים לילדים. למשל שיש להם חדר, מיטות, משחקים, ספרים ובגדים בארון (ולא, זה לא זמן מתאים להתלונן על הגרושה שלא מעבירה בגדים). כאשר מדובר על תינוקות, לעיתים האבות ישאלו האם הם יודעים לחתל, להכין אוכל וכו'. אצל האם זה ברור, האב צריך להוכיח.

  תקשורת מול העו"ס לעניין סדרי דין

  במקרים רבים, יעבור זמן רב מיום הפגישה הראשונה של ההורים עם העו"ס לעניין סדרי דין עד להגשת התסקיר לבית המשפט. בזמן זה ייתכן וההורים או אחד מהם יעבירו לעוסית מסרים במסרונים או במייל. צריך להיות מודעים לנושא, לשמור על פניות מכבדות ומנומסות. בקיצור, לשלוח רק אחרי שחושבים ורגועים, ואם מדובר על דברים שליליים לחשוב היטב. יש מקרים שזה חובה, ויש מקרים שמיותר.

  שימוש במונחים מפלים בתסקיר העו"ס לעניין סדרי דין

  כדי להימנע מיחס שונה, אנחנו ממליצים ככל האפשר להתעקש על שימוש במונחים שאינם מפלים בין ההורים, בעיקר "זמני שהות" (ולא "הסדרי ראיה" או "ביקורים"), "איסוף", "הבאה" (לא "החזרה"), להקפיד על כך ששני הבתים שווים מבחינת הילד, וכו'.

  דוגמא מתוך תסקיר:תסקיר עובדים סוציאליים לעניין סדרי דין (פקידת סעד)

  דרך רישום חלוקת זמני השהות בתסקיר

  בעבר היה מקובל לרשום רק את זמני השהות של הילדים אצל האב. הנחת הבסיס בדרך רישום זו היא שברירת המחדל היא שהילד אמור להיות אצל אמו 100% מהזמן, כשלאב מוענקים זמני שהות כחלק ועל חשבון הזמן של הילדים עם האם. צורת רישום זו צורמת ואינה ראויה! 

  כיום, ההנחיה היא לרשום את זמני השהות אצל כל אחד מההורים. דרך רישום זו מכבדת ומעניקה יחס שווה לשני הורי הילד ונותנת חשיבות זהה למקומם בחיי הילד.

  מצורף מכתב תשובה שקיבלנו בנושא באוגוסט 2019. ויש גם תוצאות בשטח! בחודש מאי 2020 פורסם פורמט חדש לתסקיר, ובו, בהתאם לבקשתנו, יש הטמעה של הנושא. העוסיות לסדרי דין מתבקשות לכתוב את זמני השהות של הקטין עם שני ההורים, לציין את זמן האיסוף, מקום ובאחריות מי. אמצע השבוע, סופי שבוע וחגים. כמובן שזה ימנע המון ויכוחים קטנים ומיותרים בין ההורים. אנו תקווה שגם עורכי דין ומגשרים יאמצו דרך רישום זו. כל הכבוד למשרד הרווחה. לעתיד, אנו מקווים שירד נושא החלופות שלטעמנו מיותר.

  הערה אחת בכל זאת: נראה שהעוסיות לסדרי דין צריכות לשכפל את הטבלה לשבוע השני. חבל שזה לא מובנה בתסקיר. גם היה עוזר, וגם מונע לשכוח.

  תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין (פקידת סעד)

  וזאת הטבלה שלנו לנושא (כאפשרות רישום ב' – מתוך הסכם הגירושין באתר):

   

  פורמט תסקיר חדש

  לינה בבית האב במוצאי השבת

  אחד הנושאים המרגיזים. הכאובים. ראו כאן

  תקשורת בין הורים גרושים כתנאי למשמורת משותפת

  בעבר הנושא היה קריטי. כיום כבר לא. ראו כאן

  ועדת תסקירים

  עדיין ישנן עו"ס לעניין סדרי דין רבות אשר מתקשות לקבל את השינוי החברתי ואת חשיבות שני ההורים להתפתחות תקינה של הילד, ומתוך כך נוטות להקל עם האם ולהחמיר עם האב. לצערנו, כבר שמענו על עוסיות לסדרי דין מאוד מיושנות, אשר הצהירו שהן מעולם לא המליצו על משמורת משותפת, שלא מאפשרות לינה בבית האב גם במוצאי השבת וכו'.

  במידה ובמהלך הפגישות עם עו"ס לעניין סדרי דין נתקלת ביחס לא הגון, לא הוגן או לא מקצועי ויש לך השגות על ההמלצות, תמיד ניתן לבקש ועדת תסקירים או לנסות ולהגיש תלונה להנהלת משרד הרווחה (ראו בהמשך). ועדות התסקירים מיועדות לצורך התייעצות של עו"ס לעניין סדרי דין עם עו"ס לעניין סדרי דין מחוזית ועוד אנשי מקצוע. בועדת התסקירים יהיו נוכחים ההורים (ומותר להביא ידיד לתמיכה), עו"ס לעניין סדרי דין, עו"ס לעניין סדרי דין מחוזית ולעיתים גם עו"ס לעניין סדרי דין ראשית. במידת הצורך, יהיו נוכחים גם אנשי טיפול בילדים, נציגים מבית הספר וכד'.

  הבאת המלצות תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין לידיעת ההורים

  בסעיף 8.3 ד' לתע"ס נכתב:

  "על העו"ס לעניין סדרי דין לקיים שיחה ולהביא לידיעת בני הזוג את המסקנות וההמלצות בתסקיר, לפני הדיון בערכאה המשפטית".

  "יתכנו מקרים בהם ישקול העו"ס לעניין סדרי דין שלא לקיים שיחה זו. במצב זה עליו לנמק את שיקוליו בתסקיר. את התסקיר יש לשלוח לצדדים במקביל לשליחתו לערכאה השיפוטית".

  חשוב – ברוב המקרים העוסית תמלא את חובתה, תציג לכל אחד מההורים את האפשרויות שהיא מתכוונת להמליץ בתסקיר, ותבקש את עמדת ההורים. חלק מהעוסיות עדיין לא עושות הפרדה בין ההגדרה ההורית לנושא חלוקת זמני השהות, ובהתאם לכך ממליצות על משמורת משותפת רק כאשר ההמלצה היא גם על זמני שהות שווים. מיושן, לא נכון, ולכן תפקידכם – בהתאם למוסבר בדף משמורת משותפת ובהתאם לנייר העמדה שהוצאנו לנושא חזקת הגיל הרך – להסביר לה את הנושא. בנימוס.

  ערעור על תסקיר עו"ס לסדרי דין (פקידת סעד) / פניה להנהלת משרד הרווחה:

  נציין שבמידה ולעמדתכם העוסית לסדרי דין פעלה בניגוד למוטל עליה תמיד ניתן להגיש נגדה תלונה.

  ניתן לפנות לעובדת סוציאלית ארצית לעניין סדרי-דין, מפקחת ארצית מרכזי קשר, מרכזת התאום ההורי בפקס – 02-6708357 או למחלקת פניות הציבור במשרד הרווחה EfratB@molsa.gov.il ובמקביל ללשכת שר הרווחה sar@molsa.gov.il

  חשוב לדעת שבמשרד מבקר המדינה יש עו"ס אשר אחראית רק על נושא הרווחה ובכל בעיה ניתן לפנות כמובן למשרד המבקר בתלונה וזה יגיע לטיפולה. ombudsman@mevaker.gov.il

  לינת הילד ביום האחרון של החופשה הגדולה

  מספר אבות שלחו לנו תסקירים שלהם ובהם נכתב שהילדים ישהו ביום או בימים האחרונים של חופשת הקיץ בבית האם בלבד.

  נחרדנו, ולכן פנינו למשרד הרווחה. לשמחתנו הטיפול היה מהיר ויעיל. להלן תגובתה של רקפת עצמון עוסית ארצית לעניין סדרי דין מיום 19.07.2016 אשר הופצה על ידה לכל העוסיות לסדרי דין בקהילת הידע שלהן.

  "לאחרונה הובאו לידיעתנו מספר המלצות של עו"ס לעניין סדרי-דין בנושא זמני השהות בתקופת החופש הגדול. בהמלצות מוצגת תוכנית הקשר לתקופת החופש ו"בתנאי שבשבוע האחרון ישהה הילד עם ההורה המשמורן על מנת להכינו לסיום החופש הגדול וחזרה לשגרה".

  מדוע קשר עם הורה (הלא משמורן) עלול לפגוע בחזרה לשגרה?

  מדוע יש למנוע מהילד קשר עם ההורה- כדרך לחזרה לשגרה?

  האין שגרה משמעה קשר קבוע ויציב עם שני ההורים?

  האין זו זכותו של הילד להתרגש ולהתכונן לחזרה למערכת החינוך יחד עם כל אחד מהוריו?

  מדוע לא תינתן לשני ההורים ההזדמנות לחוות תקופה זו עם הילד?

  "ובתנאי שבשבוע האחרון ישהה הילד עם ההורה המשמורן"- אינה המלצה מתאימה.

  רקפת עצמון"

  תביעת נזיקין

  במקרים חריגים ניתן להגיש תביעת נזיקין נגד העו"ס לסדרי דין והרשות בה היא עובדת. מצורפת כתבה על תביעה כזו שהתקבלה:

  "ההחלטה המשפטית יוצאת הדופן נגד העובדת הסוציאלית, באה בעקבות החלטתה לצמצם משמעותית את זמני השהות של הילד אצל אביו, לאורך כמעט כל חופשת הקיץ". העוול לאב בחודשי הקיץ היה 4 שנים ולאב אין משמורת משותפת.

  בית המשפט העליון – האם בית המשפט למשפחה רשאי להסמיך עובדת סוציאלית לשנות זמני שהות?

  פסק דין של בית המשפט העליון בע"מ 421/17 – האם בית המשפט למשפחה רשאי להסמיך עובדת סוציאלית לשנות זמני שהות? הדילמה הגיעה לבית המשפט העליון שהשיב על השאלה בחיוב, אך זאת בתנאי שמסגרת ההתערבות תהיה ברורה והסמכות תוגבל רק לשינויים קצרי טווח.

  "ראוי כאמור כי החלטות המשנות את הסדרי המשמורת לטווח הארוך, ככל שאין מדובר בשינויים המקובלים על שני הצדדים כאחד, ייעשו על-ידי בית המשפט ולא על-ידי העובדת הסוציאלית, לא מתוך כוונה חלילה לפגוע במעמדה אלא בשל כוונת המחוקק לחלוקת תפקידים ראויה בין הגורם הממליץ לגורם המכריע. לא כן, כאמור, באשר להחלטות קצרות טווח הנדרשות ביומיום".

  לפסק הדין המלא 421/17

  מרכזי קשר הורים גרושים

  ראו כאן

  תע"ס הרווחה

  מאחר ורובם הגדול של הפונים לבית המשפט יופנו לתסקיר עו"ס לעניין סדרי דין (בעבר פקידת סעד), להלן תקציר על הנדרש מהעו"ס, ועל התסקיר (ראו נוסח התסקיר) המוגש לבית המשפט:

  הוראה 3.20 "תפקידו ודרכי עבודתו של פקיד סעד לחוק הסעד סדרי דין" שפורסמה ב- 30.12.2014:

  מספר הבדלים חשובים מהתע"ס הקודם משנת 2008:

  1. לבקשתנו אין יותר שימוש במונח "הסדרי ראייה" אלא רק במונח החדש "זמני שהות".

  2. שונה הסעיף מתוך דף המידע להורים בו נרשמו בתע"ס משנת 2008 קריטריונים מיושנים למתן הגדרה הורית של משמורת משותפת. הקריטריונים נמחקו.

  ומתוך 'מטרות ותפקידים של פקידי הסעד' – תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין

  "הבטחת שלומם וטובתם של ילדים שהוריהם בהליכי פירוד וגירושין ובכל הקשר אחר: … סיוע בבנייה ושמירה על הקשר של הילד עם שני הוריו, סיוע להורים לבנות הורות משותפת תוך לקיחת אחריות משותפת על הילד."

  תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין

  'נוהל עריכת תסקיר', מתוך הוראה 3.20:

  "פניה להגשת תסקיר בסוגיות הקשורות לילדים ואחריות ההורית כלפיהן מגיעה מערכאה משפטית, שופט או דיין…."

  "על פקיד הסעד להתחיל בעריכת התסקיר: הזמנת בני המשפחה תלווה בדף מידע להורים בהליכים משפטיים (נספח ו').

  זימון ההורים ביחד ולחוד, איסוף נתונים ממוסדות החינוך, בריאות ורווחה בקהילה, פגישה עם הילדים (לחוד וביחד עם הוריהם), איסוף נתונים ממטפלים ומוסדות עמם נמצאת המשפחה בקשר וריכוז מידע מגורמים רלוונטיים. על התסקיר להגיע לערכאה המשפטית בהתאם למועד שנקבע, או לבקש דחיה מנומקת בכתב…"

  "במהלך המעורבות של פקיד הסעד לסדרי דין ייערך ביקור בית אחד לפחות ובו יש לשאוף שהילדים… ישתתפו. ביקורים ומפגשים נוספים יעשו עפ"י הצורך כולל ביקורי פתע."

  מידע נוסף בנושא תסקיר:

   

  הירשמו לעידכונים

  במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
  במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com