תסקיר פקידת סעד

תסקיר עובדים סוציאליים לעניין סדרי דין (פקידת סעד) מהווה כלי מכריע לחלוקת זמני השהות של ההורים עם הילד והזכות של שני ההורים להגדרה הורית שווה (משמורת משותפת או אחריות הורית משותפת). יהיו מקרים בהם יוגש תסקיר גם בנושא מעבר מגורים למרחק מהותי.

אנו ממליצים לכל הורה אשר אמור להיפגש עם עוסית לסדרי דין לקרוא ולהתכונן לפגישה. ראו: פגישות עם העוסית להכנת התסקירקווים מנחים לקראת הפגישה ותקשורת כתנאי להגדרה של משמורת משותפת.

תסקיר פקידת סעד

מינוי עו"ס לסדרי דין על ידי בית המשפט

עו"ס לעניין סדרי דין (פקידת סעד) ממונה על-ידי השופט להיות איש המקצוע שייפגש אתכם, יכיר אתכם ואת ילדיכם, יאסוף נתונים מגורמים נוספים, וימליץ לבית המשפט מה מתאים לתא המשפחתי שלכם.

כמה פגישות? מספר בודד של פגישות ברוב המקרים. פגישה עם שני ההורים יחד, פגישה עם כל אחד מההורים בנפרד ופגישה עם כל הורה והילדים.

העו"ס לעניין סדרי דין שתמונה משויכת לרשות המקומית בה מתגוררים הילדים.

האם קביעתה חשובה? קריטית! התסקיר הינו חוות דעת לבית המשפט. שופטים, אם אין סיבה מהותית אחרת (ונציין שכבר ישנם מספר פסקי דין בהם השופטים המליצו על הסדר של משמורת משותפת/אחריות הורית משותפת בניגוד לעמדת עו"ס לעניין סדרי דין), מקבלים את המלצת עו"ס לעניין סדרי דין כלשונה.

אולם, בעוד הורותה של האם מתקבלת ללא עוררין, האב צריך להוכיח את יכולתו כהורה ואת רצונו האמיתי להיות הורה לילדיו. כתוצאה מכך היחס לשני ההורים, בבסיסו, שונה וההשלכות בהתאם.

התסקיר אותו תמלא פקידת הסעד לגבי שני ההורים ותגיש לבית המשפט.

מפגש להכנת תסקיר עובדים סוציאליים לעניין סדרי דין (פקידת סעד)

עקב עומס רב, יעברו מספר חודשים (2-8) מיום ההפניה של בית המשפט ועד שעו"ס לעניין סדרי דין תזמן את ההורים לפגישה ראשונה. בתקופה זו חשוב לשמר את הקשר של הילדים עם שני ההורים. עליכם לעמוד על כך שתיקבע חלוקת זמני שהות של הילדים עם שני ההורים.

במידה ויש חשש לאלימות או להתנהגות לא נאותה אחרת או קושי עצום בין ההורים יקבעו זמני ראיה במרכז קשר.

ראוי לציין שמשרד הרווחה פועל מזה מספר שנים לקדם את נושא האחריות ההורית המשותפת.

כיום, יותר ויותר עו"ס לעניין סדרי דין מכירות ומיישמות את המדיניות העדכנית של משרד הרווחה המבוססת על מחקרים פסיכולוגיים עדכניים בחקר התפתחות הילד, מבינות את חשיבותו של האב בחיי ילדיו וחלקן ממליצות על הסדר של משמורת משותפת ומעודדות את הקשר של הילד עם שני הוריו.

קווים מנחים חשובים למפגש עם העו"ס לעניין סדרי דין

להלן קווים מנחים חשובים למפגש עם העו"ס לעניין סדרי דין, וכן, למרות שהם נכונים בכל מקרה, הם מופנים בעיקר לאבות גם משום שהורותה של האם נלקחת כעובדה וכמובן מאליו בעוד שהורותו של האב נבחנת, וגם משום שעו"ס לעניין סדרי דין אמונות על סימני מצוקה "נשיים", בעוד שסימני מצוקה "גבריים" נתפסים לרוב כתוקפנות ואפילו כאלימות:

  1. השתדל לשמור על קור רוח ושיקול דעת למרות הסיטואציה המלחיצה והמאיימת. אבות מתלהמים או וכחניים יוצרים רושם של הורים לא ראויים, כי ההנחה היא שהם יתנהלו כך גם עם ילדיהם. עד כמה שההמלצה נשמעת בלתי אפשרית, חשוב לשמור על "התנהלות נאותה" הן במהלך המפגשים עם עו"ס לעניין סדרי דין והן בבית המשפט.
  2. תאר, ובהרחבה, את הקשר שלך עם ילדיך, את איכותו, את פרטיו. ספר על רצונך לקשר מיטבי עם הילדים, לאכול יחד ארוחת ערב, לקרוא סיפור לפני השינה, לעזור בשיעורים וכדומה. אפשר גם להביא תמונות שלכם עם הילדים, אין כמו מראה עיניים.
  3. שמור על דו שיח מכבד ומכובד עם האם. כפי שהוסבר לעיל, עו"ס לעניין סדרי דין והשופטים עדיין מייחסים, גם אם ללא הצדקה וללא כל סיבה מקצועית, חשיבות מכרעת לנושא התקשורת בין ההורים, יחסי האמון ושיתוף הפעולה ביניהם כגורם מכריע בהחלטה באם להמליץ על משמורת משותפת. לפיכך, מעבר לברור מאליו שעליך לשמור על יחסים טובים ונאותים עם האם, הרי שיש לכך גם השפעה על ההמלצות שתתקבלנה, ולכן עליך להתנהל בהתאם.
  4. שים לב לנוכחות הלא מילולית שלך – החל מלבוש נקי ומסודר והופעה מסודרת, דרך אופן הישיבה, הבעות פנים בתגובה לנאמר, מבט, תנועות ביטול, עצבנות או מתח, וכו'. יש לאלה השפעה עצומה על הנוכחים, לפעמים יותר מאשר למילים הנאמרות.

ולכל החוששים מהטיית דין בעקבות ההנחיות שלעיל – מהלך הדברים הוא כה תובעני, כה ממושך, עד שבלתי אפשרי להסתיר את טבעו ואת טיבו האמיתי של האדם. כל שאנו ממליצים הוא לדבוק באמת הפנימית, ולתת לה להנחות.

שימוש במונחים מפלים

כדי להימנע מיחס שונה, אנחנו ממליצים ככל האפשר להתעקש על שימוש במונחים שאינם מפלים בין ההורים, בעיקר "זמני שהות" (ולא "הסדרי ראיה" או "ביקורים"), "איסוף", "הבאה" (לא "החזרה"), להקפיד על כך ששני הבתים שווים מבחינת הילד, וכו'.

דוגמא מתוך תסקיר:תסקיר עובדים סוציאליים לעניין סדרי דין (פקידת סעד)

הבאת המלצות התסקיר לידיעת ההורים

בסעיף 8.3 ד' לתע"ס נכתב:

"על העו"ס לעניין סדרי דין לקיים שיחה ולהביא לידיעת בני הזוג את המסקנות וההמלצות בתסקיר, לפני הדיון בערכאה המשפטית".

"יתכנו מקרים בהם ישקול העו"ס לעניין סדרי דין שלא לקיים שיחה זו. במצב זה עליו לנמק את שיקוליו בתסקיר. את התסקיר יש לשלוח לצדדים במקביל לשליחתו לערכאה השיפוטית".

ועדת תסקירים

עדיין ישנן עו"ס לעניין סדרי דין רבות אשר מתקשות לקבל את השינוי החברתי ואת חשיבות שני ההורים להתפתחות תקינה של הילד, ומתוך כך נוטות להקל עם האם ולהחמיר עם האב.

לצערנו, כבר שמענו על עוסיות לסדרי דין מאוד מיושנות, אשר הצהירו שהן מעולם לא המליצו על משמורת משותפת, שלא מאפשרות לינה בבית האב גם במוצאי השבת וכו'.

במידה ובמהלך הפגישות עם עו"ס לעניין סדרי דין נתקלת ביחס לא הגון, לא הוגן או לא מקצועי ויש לך השגות על ההמלצות, תמיד ניתן לבקש ועדת תסקירים או לנסות ולהגיש תלונה להנהלת משרד הרווחה (ראו בהמשך).

ועדות התסקירים מיועדות לצורך התייעצות של עו"ס לעניין סדרי דין עם עו"ס לעניין סדרי דין מחוזית ועוד אנשי מקצוע. בועדת התסקירים יהיו נוכחים ההורים (ומותר להביא ידיד לתמיכה), עו"ס לעניין סדרי דין, עו"ס לעניין סדרי דין מחוזית ולעיתים גם עו"ס לעניין סדרי דין ראשית. במידת הצורך, יהיו נוכחים גם אנשי טיפול בילדים, נציגים מבית הספר וכד'.

לינת הילד ביום האחרון של החופשה הגדולה

מספר אבות שלחו לנו תסקירים שלהם ובהם נכתב שהילדים ישהו ביום או בימים האחרונים של חופשת הקיץ בבית האם בלבד.

נחרדנו, ולכן פנינו למשרד הרווחה. לשמחתנו הטיפול היה מהיר ויעיל. להלן תגובתה של רקפת עצמון עוסית ארצית לעניין סדרי דין מיום 19.07.2016 אשר הופצה על ידה לכל העוסיות לסדרי דין בקהילת הידע שלהן.

"לאחרונה הובאו לידיעתנו מספר המלצות של עו"ס לעניין סדרי-דין בנושא זמני השהות בתקופת החופש הגדול. בהמלצות מוצגת תוכנית הקשר לתקופת החופש ו"בתנאי שבשבוע האחרון ישהה הילד עם ההורה המשמורן על מנת להכינו לסיום החופש הגדול וחזרה לשגרה".

מדוע קשר עם הורה (הלא משמורן) עלול לפגוע בחזרה לשגרה?

מדוע יש למנוע מהילד קשר עם ההורה- כדרך לחזרה לשגרה?

האין שגרה משמעה קשר קבוע ויציב עם שני ההורים?

האין זו זכותו של הילד להתרגש ולהתכונן לחזרה למערכת החינוך יחד עם כל אחד מהוריו?

מדוע לא תינתן לשני ההורים ההזדמנות לחוות תקופה זו עם הילד?

"ובתנאי שבשבוע האחרון ישהה הילד עם ההורה המשמורן"- אינה המלצה מתאימה.

רקפת עצמון"

לינה בבית האב במוצאי השבת

אם בעבר העוסיות התקשו להמליץ על לינה בבית האב גם במוצאי השבת, כך שהילד ילון אצל האב יומיים ברציפות, הרי כיום זה כבר מובן שלינה בבית האב היא טובת הילד, בכל גיל כמובן, בדיוק כפי שהוא ישן באמצע השבוע או בחגים. אנו כמובן מתייחסים למקרים הרגילים וכמובן שיש לבדוק כל מקרה לגופו.

לצערנו ישנן עדיין עוסיות אשר מתקשות לקבל את המציאות החדשה או שחוששות מתגובת האם "ולא רוצות להרגיז אותה" (תשובה מוזרה שמקבלים חלק מהאבות) ולכן חשוב להסביר.

לינה אצל האב, בדיוק כמו אצל האם, היא טובת הילד, ואם לאמא קשה אז בהחלט צריך לתמוך בה בקושי הזה, אבל תמיכה מקצועית, לא דרך הילדים.

כמובן שהאב המגיע לתסקיר לא צריך לצאת מנקודת הנחה שהעוסית לא תאשר לינות במוצ"ש. סביר בהחלט שכן. כך שהתפקיד של האב הוא רק לחזק את ה"נכונות" הזו שלה – על ידי כך שהאב אסרטיבי בחשיבות של הלינה במוצ"ש.

לרוב המעבר בין הורה להורה לא מייטיב עם הילדים. כמובן שככל שהילדים גדלים יותר זה הופך להיות מופרך יותר. לעיתים התחושה של הילד והאב היא של "עונש".

לא פעם עצם הצורך במעבר משפיע על כל ההתנהלות בשבת ומכניס מתח מיותר של להספיק/לא להספיק. המעבר במוצ"ש קוטע את ההתנהלות הטבעית של היום. וכמובן, העובדה שהילדים צריכים לעבור לאמא במוצ"ש מורידה מערכו וממקומו של האב בחיי הילדים גם בלי שנאמרה מילה.

כל הדברים האלה יש לומר לפקידת הסעד בנעימות, ברוגע, בביטחון שזה הדבר הנכון.

ערעור על תסקיר עו"ס לסדרי דין (פקידת סעד) / פניה להנהלת משרד הרווחה:

נציין שבמידה ולעמדתכם העוסית לסדרי דין פעלה בניגוד למוטל עליה תמיד ניתן להגיש נגדה תלונה.

ניתן לפנות לרקפת עצמון, עובדת סוציאלית ארצית לעניין סדרי-דין, מפקחת ארצית מרכזי קשר, מרכזת התאום ההורי במייל RakefetA@molsa.gov.il (פקס – 02-6708357) או למחלקת פניות הציבור במשרד הרווחה Ts‏achiF@molsa.gov.il ובמקביל ללשכת שר הרווחה sar@molsa.gov.il.

חשוב לדעת שבמשרד מבקר המדינה יש עו"ס אשר אחראית רק על נושא הרווחה ובכל בעיה ניתן לפנות כמובן למשרד המבקר בתלונה וזה יגיע לטיפולה. ombudsman@mevaker.gov.il

תביעת נזיקין

במקרים חריגים ניתן להגיש תביעת נזיקין נגד העו"ס לסדרי דין והרשות בה היא עובדת. מצורפת כתבה על תביעה כזו שהתקבלה:

"ההחלטה המשפטית יוצאת הדופן נגד העובדת הסוציאלית, באה בעקבות החלטתה לצמצם משמעותית את זמני השהות של הילד אצל אביו, לאורך כמעט כל חופשת הקיץ". העוול לאב בחודשי הקיץ היה 4 שנים ולאב אין משמורת משותפת.

תביעת נזיקין – טיפול בילדה ללא הסכמת האב

אמנם לא עו"ס לסדרי דין, אך חשוב.

בית המשפט השלום קבע בפסק דין מקיף ארוך ומנומק של 80 עמודים, במסגרת תביעת נזיקין שהגיש האב שטיפול בקטינה ללא הסכמת האב מהווה רשלנות ופגיעה באוטונומיה של האב כהורה על בתו. לאב זכויות על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות כהורה על בתו וזכויות אלו נפגעו.  

בין הורים לילדה בת 4 שנים התנהל סכסוך על רקע טענות האם כי האב פגע מינית בבתו.

הסכסוך התנהל כמעט 4 שנים בבית המשפט לענייני משפחה, מחוזי ועליון כאשר בסופו של דבר נקבע שלא הוכחו מעשי אלימות בקטינה ובית המשפט הורה על זמני שהות רגילים בין האב לבתו.

בתחילת הפרשה האם ניגשה למחלקת הרווחה בעיריית גבעתיים שם הציגה בפניה עו"ס לסדרי דין רשימה של עובדות סוציאליות פרטיות ע"מ שיעניקו לילדה טיפול. האם בחרה שם מהרשימה וניגשה עם הילדה לקליניקה של אותה מטפלת, עו"ס גב' רחל הירשברג המציגה עצמה כמי שמומחית בטיפול במקרים שכאלו של נפגעי אלימות מינית.

לאחר זמן קצר האב חש שאותה מטפלת לא רק שמסרבת להיפגש עימו אלא נוקטת צד בסכסוך באופן פסול, שכן היא יוצאת מנקודת הנחה שאכן התרחשה פגיעה, מקבלת את דברי האם כראה וקדש ומתייצבת לימינה בסכסוך. כלל לא היה ברור איזה צורך יש בטיפול כאשר לא הוכח שבכלל התרחשה פגיעה.

בנסיבות אלו האב הודיע לאותה מטפלת שאינו מסכים שתטפל בבתו. למרות אינספור הודעות ופניות בעל פה ובכתב לגב' הירשברג שתפסיק את הטיפול, המטפלת לא התייחסה לפניות האב והמשיכה לטפל בילדה 11 חודשים. האב הודיע גם לעירייה שהוא מתנגד להמשך הטיפול אבל עו"ס לסדרי דין במחלקת הרווחה לא רק שלא פעלה להפסיק את הטיפול למרות שאמרה לאב שאכן יש להפסיקו לאור ההתנגדות שלו, אלא התברר שהעירייה מימנה את הטיפול לאורך כל התקופה כאשר בדיווחי העירייה לבית המשפט ולעו"ס המחוזית לא מצוין שהאב מתנגד לטיפול. רק לאחר 11 חודשים הופסק הטיפול – בגלל התנגדות האב.

פגיעה באוטונומיה של האב

בית המשפט השלום קבע שטיפול בקטינה ללא הסכמת האב מהווה רשלנות ופגיעה באוטונומיה של האב כהורה על בתו. לאב זכויות על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות כהורה על בתו וזכויות אלו נפגעו.

עוד נקבע שמתן תצהיר של עו"ס הירשברג שהוגש כחלק מראיות האם במסגרת הסכסוך שהתנהל בבית המשפט למשפחה הוא רשלנות. נקבע חד משמעית שאסור לעו"ס לטפל בקטינה ללא הסכמת שני הוריה או צו של בית המשפט ומתן טיפול נפשי בנסיבות שכאלו אינו חוקי והוא מהווה רשלנות .

באופן תקדימי שתי הנתבעות חויבו לשלם לאב פיצוי כספי משמעותי בגין הפגיעה שנגרמה לו כתוצאה מההתנהלות הרשלנית הנ"ל.

פסק הדין מבקר את התנהלות רשויות הרווחה בדיעבד במסגרת תביעת רשלנות ומציב סטנדרט התנהגות ראוי.

את האב ייצג עו"ד מיכאל וייס אשר גם כתב את התקציר.

פסק הדין של כבוד השופט יאיר דלוגין

בית המשפט העליון – האם בית המשפט למשפחה רשאי להסמיך עובדת סוציאלית לשנות זמני שהות?

פסק דין של בית המשפט העליון בע"מ 421/17 – האם בית המשפט למשפחה רשאי להסמיך עובדת סוציאלית לשנות זמני שהות? הדילמה הגיעה לבית המשפט העליון שהשיב על השאלה בחיוב, אך זאת בתנאי שמסגרת ההתערבות תהיה ברורה והסמכות תוגבל רק לשינויים קצרי טווח.

"ראוי כאמור כי החלטות המשנות את הסדרי המשמורת לטווח הארוך, ככל שאין מדובר בשינויים המקובלים על שני הצדדים כאחד, ייעשו על-ידי בית המשפט ולא על-ידי העובדת הסוציאלית, לא מתוך כוונה חלילה לפגוע במעמדה אלא בשל כוונת המחוקק לחלוקת תפקידים ראויה בין הגורם הממליץ לגורם המכריע. לא כן, כאמור, באשר להחלטות קצרות טווח הנדרשות ביומיום".

לפסק הדין המלא 421/17

תקשורת בין הורים גרושים כתנאי למשמורת משותפת

ראו כאן

מרכזי קשר הורים גרושים

ראו כאן

תע"ס הרווחה

מאחר ורובם הגדול של הפונים לבית המשפט יופנו לתסקיר עו"ס לעניין סדרי דין (בעבר פקידת סעד), להלן תקציר על הנדרש מהעו"ס, ועל התסקיר (ראו נוסח התסקיר) המוגש לבית המשפט:

הוראה 3.20 "תפקידו ודרכי עבודתו של פקיד סעד לחוק הסעד סדרי דין" שפורסמה ב- 30.12.2014:

מספר הבדלים חשובים מהתע"ס הקודם משנת 2008:

1. לבקשתנו אין יותר שימוש במונח "הסדרי ראייה" אלא רק במונח החדש "זמני שהות".

2. שונה הסעיף מתוך דף המידע להורים בו נרשמו בתע"ס משנת 2008 קריטריונים מיושנים למתן הגדרה הורית של משמורת משותפת. הקריטריונים נמחקו.

ומתוך 'מטרות ותפקידים של פקידי הסעד' – תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין

"הבטחת שלומם וטובתם של ילדים שהוריהם בהליכי פירוד וגירושין ובכל הקשר אחר: … סיוע בבנייה ושמירה על הקשר של הילד עם שני הוריו, סיוע להורים לבנות הורות משותפת תוך לקיחת אחריות משותפת על הילד."

תסקיר עו"ס לעניין סדרי דין

'נוהל עריכת תסקיר', מתוך הוראה 3.20:

"פניה להגשת תסקיר בסוגיות הקשורות לילדים ואחריות ההורית כלפיהן מגיעה מערכאה משפטית, שופט או דיין…."

"על פקיד הסעד להתחיל בעריכת התסקיר: הזמנת בני המשפחה תלווה בדף מידע להורים בהליכים משפטיים (נספח ו').

זימון ההורים ביחד ולחוד, איסוף נתונים ממוסדות החינוך, בריאות ורווחה בקהילה, פגישה עם הילדים (לחוד וביחד עם הוריהם), איסוף נתונים ממטפלים ומוסדות עמם נמצאת המשפחה בקשר וריכוז מידע מגורמים רלוונטיים. על התסקיר להגיע לערכאה המשפטית בהתאם למועד שנקבע, או לבקש דחיה מנומקת בכתב…"

"במהלך המעורבות של פקיד הסעד לסדרי דין ייערך ביקור בית אחד לפחות ובו יש לשאוף שהילדים… ישתתפו. ביקורים ומפגשים נוספים יעשו עפ"י הצורך כולל ביקורי פתע."

מידע נוסף בנושא תסקיר: