אי עמידה בזמני השהות: ישנן סיבות רבות לאי עמידה בזמני השהות שנקבעו, לרוב על ידי האב, ולא ניתן להצביע על סיבה אחת ויחידה לכל המקרים, אך אין ספק שמדובר על מצב לא תקין ויש לשאוף לחלוקת זמנים קבועה ויציבה בראייה של טובת הילדים.

  המדינה עדיין רואה חשיבות מדרגה ראשונה שהאבות הגרושים ישלמו מזונות עבור ילדם, אך להורותם לילד מתייחסת כשולית.

  בנוסף, יש סיבות רבות נוספות כגון: מרחק מגורים, שעות עבודה, הקמת משפחה חדשה, רצון לנקום באם, פחד אישי עקב אי ניסיון להיות עם הילדים שעות כה רבות לבדו (בעיקר כשהם קטנים) ועוד.

  אי עמידה בזמני השהות – מצב עגום

  חלק מהאבות מרגישים נוח שלא לעמוד בהסכמות לגבי חלוקת זמני השהות כלשונן, ומקיימים קשר לא סדיר עם ילדיהם, מאחרים להגיע לקחת את הילדים, או אף מבטלים ברגע האחרון את המפגש. בכך הם גם פוגעים בילדים וגם דוחקים את האם לפינה, מחייבים אותה לשנות תוכניות, להישאר עם הילדים או לארגן בייבי סיטר, וכמובן להתמודד עם שברון הלב של הילדים.

  כאב, עליך לעמוד בזמני השהות שנקבעו. עליך לקחת חלק בחיי ילדיך, להיות אחראי כלפיהם ולשאת בעול גידולם.

  במקביל, אמהות לעיתים מתייחסות לזמני השהות של האב עם הילדים כ'רשות' או 'זכות' – ולעיתים מונעות מפגשים מסיבות שונות. שוב אנו רוצים לחזור ולהדגיש את חשיבות הקשר שבין הילד לשני הוריו, ומתוך כך את חשיבותם של המפגשים שבין האב לילדיו.

  אז מה יכולה/צריכה לעשות אמא גרושה? 

  אמא גרושה שחשובה לה טובת הילדים ומבינה כמה חשוב שהילדים ילונו גם אצל האבא, ו/או פשוט רוצה גם זמן לעצמה ולא חושבת שהיא צריכה להיות ביבי סיטר חינם לאבא, צריכה לפעול לשם כך במידה ובתא המשפחתי שלה האב לא מקיים את זמני השהות כסדרם.

  שלב ראשון אנחנו ממליצים לנסות להבין מדוע האבא אינו מקיים את זמני השהות שלו. הבנת הבעיה יכולה להביא לפתרון קל ומהיר. אולי האבא חושש וצריך עזרה התחלתית כאשר מדובר על ילדים קטנים ובחיי הנישואין האב לא היה הורה פעיל בכל התחומים? אולי נוצרה בעיה של מרחק מגורים? שינוי בשעות העבודה? האב עובד יותר שעות על מנת לעמוד בתשלומי המזונות הגבוהים המקובלים כיום? אנו ממליצים לנסות ולהבין את הסיבות ואז לנסות בשיחה ישירה (אפשר גם במייל) או אצל מגשר לנסות ולהגיע להבנות. 

  פניה לעוסית לסדרי דין

  במקרים רבים פוסקים השופטים בפסק הדין שלעוסית לסדרי דין יהיו סמכויות בתיק למשך שנה כך שהיא תוכל לפשר בין ההורים במקרי הצורך. במידה ולא עבר מועד הסמכויות שלה ניתן כמובן לפנות אליה.

  פניה למשטרה

  אמנם כבר שמענו על מקרים בהם פניה למשטרה פתרה אי עמידה בזמני השהות באופן נקודתי, אך לרוב זה לא פותר את הבעיה מהשורש ולשוטרים אין כוח או רצון לפתור מקרים. לעיתים צריך לפנות למשטרה על מנת להראות בהמשך הדרך לבית המשפט שאכן ישנה בעיה של אי עמידה בזמני השהות.

  פניה לבית המשפט

  במידה וכל ניסיונות ההידברות וההסברים לא עזרו, תמיד ישנה אפשרות לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. לעיתים זה רק יחריף את המצב ולעיתים יעזור. כל משפחה והמאפיין אותה. ניתן לפנות בבקשה להטלת קנסות על האב על אי עמידה בזמני השהות, בקשה לקבוע זמני שהות חדשים שיהיו קבועים כך שילידים תהיה יציבות ולעיתים אף בקשה להגדלת המזונות החודשיים. 

  חשוב לדעת, כיום כאשר מגישים בקשה לבית המשפט לחייב את האב לעמוד בזמני השהות שנקבעו או לשנותם בהתאם למה שאפשרי לשני ההורים, בהתאם לחוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה תופנו ראשית לפגישות מהות ביחידת הסיוע על מנת לראות אם אפשר להגיע להסכמות ללא בית המשפט. תמיד עדיף.

  מדוע המצב החוקי לא משתנה?

   

  המלצת ועדת שניט לנושא:  

  "אכיפת של הסדרי הורות – כדי להבטיח מימוש הסדרי האחריות ההורית על ידי שני ההורים מוצע לקבוע בחוק זכות להפעיל אמצעי אכיפה משפטיים, לפי שיקול דעת בית המשפט, כלפי הורה המפר אחריותו ההורית, לרבות זכות לפיצוים מהורה שמתרשל במילוי אחריותו ההורית" (אתר משרד המשפטים).

  לצערנו המלצות ועדת שניט טרם קודמו, בעיקר עקב התנגדות ארגוני הנשים ולכן גם נושא זה שפוגע קשות בטובת הילד לא קודם.

   

  פסקי דין בנושא אי עמידה בזמני שהות:

  כבוד הדיינים הרב אליהו אריאל אדרי, הרב אבידן משה שפנייר, הרב אברהם צבי גאופטמן, תיק 868053/4, קיום זמני שהות של האב מחוץ למרכז קשר והטלת חיוב הוצאות על האם, מיום 09.05.2017.

  "לא פחות קשה היא תופעת סרבנות קשר של ילדים עם אחד ההורים. דבר יום ביומו ילדים נקלעים בעל כרחם למשבר שאינם חלק ממנו, והתנהלות הוריהם יכולה לפגוע בהם ולגרום לנזקים שיותירו בהם חותם לאורך שנים. כאן לא יימצאו בנקל ארגונים שונים המסייעים להורים ולילדיהם, והזירה מתנהלת במישור המשפטי בעזרת שירותי הרווחה הנושאים בעול כמעט בלתי אפשרי.

   

   דומה שתופעת סרבנות הגט הולכת וקטנה, ולעומתה תופעת סרבנות הקשר אינה מטופלת באותה אינטנסיביות. זעקתם של מסורבי הגט נשמעת מפיהם ומפי ארגונים שונים התומכים בהם, אך לזעקתם האילמת של ילדים אין פה".

  שנת 2016

  כבוד הדיין אדרי, תיק 583990/14, הטלת קנס של 1,500 ש"ח על האב בגין כל מקרה של אי עמידה בזמני השהות, מיום 17.03.2016. את האם ייצגה עו"ד אודליה חן.

  כבוד השופטת שושנה ברגר, תמ"ש 3524-09-11 החלטה ביחס לאכיפת זמני שהות בין אב לילדיו הקטינים, מיום 29.08.2016.

  כבוד הדיינים: הרב יוסף יגודה – אב"ד, הרב ישראל דב רוזנטל, הרב סיני לוי, תיק 578024/10, הטלת קנס על אי קיום מפגשים ברווחה לחידוש הקשר של הילדים עם האב והפחתת דמי מזונות של ילדים סרבני קשר במידה ולא יחודש הקשר, מתאריך 09.05.2016.

  כבוד הדיינים: הרב ישי בוכריס, הרב שמעון לביא, הרב דניאל כץ, תיק 962340/8, האם הסכמת שני הצדדים ובעיקר בקשת העותרת למחוק את התביעה מחייבת את ביה"ד, או שביה"ד רשאי שלא להיעתר לבקשה זו. הוחלט שזמני השהות של כל אחד מההורים הם חובה בראייה של טובת הילד ולכן אי עמידה תחייב בקנס של 500 ש"ח.

  כבוד השופטת אורלי שמאי-כתב, תמ"ש 28718-06-13, הטלת קנסות על האב על אי עמידה בזמני השהות עם הילדים. 50 ש"ח עבור כל ילד ליום באמצע השבוע (להורים 4 ילדים) ו 100 ש"ח עבור כל ילד ליום בסוף השבוע, 07.02.2015. במקביל הגיש האב בקשה נפרדת להפחתת סכום המזונות ונדחה. תמ"ש 6789-04-12.

  שנת 2014

  אי עמידה בזמני השהות

  כבוד השופט ניצן סילמן, תמ"ש 37245-07-13, הטלת קנס של 350 ש"ח על האב על כל הפרת מפגש בסופ"ש, מתאריך 15.10.2014.

  כבוד השופטת שושנה ברגר, תמ"ש, 9720-02-13, הטלת קנס של 500 ש"ח על האם על כל אי קיום מפגש בין האב לילדים. 24 מפגשים, מתאריך 09.06.2014.

  על פסק הדין הוגש ערעור: רמ"ש 7489-07-14 בפני כבוד השופט סארי ג'יוסי, בקשת הערעור נדחתה, מתאריך 15.12.2014.

  כבוד השופטת נילי מימון, תמ"ש 48750-07-12, קנס על אי קיום זמני שהות מתאריך 10.02.2014

  כבוד השופטת עליסה מילר, תמ"ש 35431-06-11 בנושא חובת האב לזמני שהות עם ילדו מתאריך 31.10.2013. (סעיפים 52-77 לפסק הדין).

  כבוד השופטת עליסה מילר, תמ"ש 35431-06-11 בנושא חובת האב לזמני שהות עם ילדו מתאריך 31.10.2013. (סעיפים 52-77 לפסק הדין).

  כבוד השופטת תמר סנונית פורר, תמ"ש 15756-08-12 (לא פורסם), חיוב האב להגדלת זמני השהות.