קבלת מידע ממוסדות החינוך

הורות משותפת = טובת הילד

קבלת מידע ממוסדות החינוך

Print Friendly, PDF & Email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

הילד עולה לגן חדש? לכיתה א'?

קבלת מידע ממוסדות החינוך: כמו בהרבה נושאים הקשורים להורים גרושים, גם ממוסדות החינוך האמא מקבלת את כל המידע אוטומטית, לא צריכה לבקש, בעוד שהאב, אם לא ידאג לבקש פשוט לא יקבל. כמובן שלשמחתנו חלק ממנהלי בתי הספר וצוות המורים כן דואגים ליידע גם את האב.

אבות גרושים צריכים להכיר את המצב ולפעול. מהאמהות נבקש, בראייה של טובת הילד, ליידע את האב שזהו המצב או פשוט למסור בעצמן את פרטי האב לבית הספר. רוב הורים כמובן לא מודעים לנושא ואז, בעיקר בתחילת השנה, האב פשוט מנותק מכל מידע אלא אם כן האמא מעבירה לו.

לגבי רישום למוסדות החינוך או העברת הילד ממוסד חינוכי אחד לאחר אנא ראו כאן.

אשת קשר במשרד החינוך:

לאחר שקראתם את המידע בדף, ובחוזר המנכ"ל, ועדיין נתקלתם בבעיות מסוגים שונים מול הגן או בית הספר, מוזמנים לפנות לליאת שמואלי, תחום הורים ומשפחה (ממונה) אגף בכיר שפ"י. liatsh2@education.gov.il

גני ילדים – הדברים פשוטים

בגנים אין מערכות מחשב והמידע מגיע רק מהגננת. קשר טוב עם הגננת ובקשה לקבל את כל המידע (מסיבות, אירועים וכו') יענו לרוב בחיוב. בהתחלה, כמו כל התחלה, יש לדאוג שזה יעשה, לאחר מכן גם לגננת זה יהיה טבעי.

אפשר ואף רצוי לבקש מהגננת, עוד בתחילת שנת הלימודים, לקבל בסוף השנה תמונת מחזור כפולה, סרט סיום שנה וכד'. לעיתים זה לא קל, בחלק מהנושאים מדובר על כספים של ועד הגן ולכן אולי יצריך הוספת כמה שקלים. בכל מקרה רצוי עוד בתחילת השנה לסכם נושא זה מול הגננת/ועד הגן.

בכל בעיה מול הגננת ניתן לפנות למשרד החינוך. ראו בהמשך.

במקביל, רצוי להירשם לקבוצת הווטסאפ של הגן. למי שיש כוח…

בתי ספר – אתגר גדול לאבות

למרות חוזר מנכ"ל מסודר (חוזר אחרון יצא בתאריך 03.03.2014) שציטוטים ממנו מובאים בסוף הדף, אבות רבים עדיין נתקלים בחוסר שיתוף פעולה, חוסר בקיאות בהוראות החוזר, אי מתן שתי תעודות לילד –  אחת לכל הורה, ובעיקר חוסר ידע טכני בהכנסת פרטי האב למערכת המיחשוב בבית הספר או אי יישום הוראותיו.

ניתן לחלק את המידע הנמסר מבית הספר לשניים

1. מידע הנשלח ממערכת המיחשוב של בית הספר. על מנת לקבל את הדואר הנשלח ממערכת המיחשוב (מערכת מנב"ס – מערכת מיחשוב של משרד החינוך בה משתמשות מזכירות ומורות בית הספר) יש צורך לבקש לרשום את הפרטים שלך במערכת המנב"ס בבית הספר.

אם לבית הספר לא יהיה רשום במערכת המחשב את הטלפון והכתובת של שני ההורים, המזכירה לא תוכל להתקשר במקרים של מחלה וכו' לכל אחד מההורים, אלא להורה אחד בלבד, דואר הנוגע לילד, יגיע רק לכתובת האם וכו', ולכן מאוד חשוב לדאוג ולרשום את הפרטים המלאים של שני ההורים במערכת המנב"ס.

בכל בית ספר חדש יש לרשום מחדש!

על פי הנתונים המוזנים שולח בית הספר דואר רשמי להורים (לרוב בתחילת השנה). גם את תוצאות בחינות המחוננים (כיתה ב' וכיתה ו') יקבלו רק הורים אשר הכתובת שלהם מופיעה במערכת מנב"ס.  וביום-יום, במידה והמורה בוחרת להוציא את דף הקשר הכיתתי ממערכת המיחשוב, יופק דף הקשר עם פרטי ההורים (כתובת, מייל וטלפון) המופיעים במערכת. דף הקשר חשוב לקשר שלך עם המורה ועם ההורים האחרים, ולקשר של הילד עם חבריו. לכן, דאג לרשום את פרטיך במערכת מנב"ס ובדף הקשר הכיתתי.

כאשר הילד עובר לבית ספר חדש, פרטי האב לא עוברים לבית הספר החדש למרות שהם רשומים במערכת המיחשוב של בית הספר הישן וגם במחשבי העירייה במידה ודאגתם לרשום אותם שם. מצב זה יביא לכך שהמכתב אשר בית הספר שולח בתחילת השנה יגיע רק לאם.

חוסר ידע טכני בהכנסת פרטי האב למערכת המיחשוב

לצערנו מזכירות רבות מתעלמות מההנחיה לרשום את פרטי שני ההורים באופן ידני במערכת המיחשוב. חלקן אינן יודעות לתפעל כראוי את המערכת ולרשום את פרטי האב במערכת לצד פרטי האם. במידה והמזכירה אכן לא יודעת לבצע פעולה זו, מומלץ להפנות אותה למוקד התמיכה של מנהלת יישומי מנב"ס בטלפון 03-6906600 שלוחה 1.

שלחתם מכתב רשמי המבקש לקבל את כל המידע ואתם עדיין נתקלים בבעיה מול בית הספר? לא מוכנים לתת לכם תעודה עבור הילד? לא מעדכנים אתכם לגבי ימי הורים ומסיבות בבית הספר?

אתם מוזמנים לפנות למחלקת תחום הורים ומשפחה במשרד החינוך. טלפון נוסף: 073-3931822

נציין שבבתי ספר רבים יש גם מערכת נוספת לנושא משלוח מידע "משוב" והנתונים בה לא מתעדכנים מהמנב"ס. לכן, יש חובה לדאוג לרשום גם בה את הפרטים.

2. מידע הנמסר על ידי המורה ומועבר להורים על ידי הילד או באמצעות מיילים/קבוצת וואטסאפ. לרוב, המורות מכירות את חוזר מנכ"ל משרד החינוך בכל הקשור להורים גרושים, ובקשה לקבל את כל המידע בנוגע לילדך, בין במייל, בין באמצעות הילד, תיענה בחיוב, רק יש לזכור ולבקש.

יום הכרות לקראת כיתה א'

מספר אבות כתבו לנו שכאשר ילדם עלה לכיתה א', מועד בעל חשיבות רבה, ובעיקר מועד מרגש לילד ולהוריו, הם כלל לא קיבלו הזמנה מבית הספר ליום ההכרות (נשלחת באמצעות מערכת המיחשוב). מאחר ומשרד החינוך לא דואג שבמערכות המחשב בבתי הספר יהיו את הפרטים של שני ההורים מייד עם רישום הילד לבית הספר ולפני מועד ההזמנות ליום ההכרות, נמנע מהאבות להשתתף במפגש. אותם אבות הרגישו מנותקים לחלוטין מתהליך עליית ילדם לכיתה א'.

אב שלא ידאג מבעוד מועד להתעקש ולקבל את כל המידע לכתובתו צפוי לעוגמת נפש רבה. לכן, מרגע שהילד רשום לבית הספר, עוד לפני תחילת שנת הלימודים, רצוי לשלוח מכתב רשמי לבית הספר ובו בקשה לקבל את כל המידע הנוגע לילדך, ובנוסף לבקש לרשום את פרטיך (בעיקר הכתובת) במערכת מנב"ס. כך, בתקווה, תקבל הזמנה מסודרת ליום ההכרות של ילדך לקראת עלייתו לכיתה א'.

מכיוון שפרטי האב אינם עוברים עם הילד לבית ספר חדש, יש צורך לשלוח בקשה חדשה, בכתב, בכל מעבר למוסד חינוכי חדש.

תעודות לילד:

סעיף 3.7 בחוזר מנכ"ל משרד החינוך: המצאת תעודות הערכה וציונים: מנהל המוסד החינוכי ימציא לבקשת ההורה האחר תעודת הערכה/ציונים זהה למקור. במקרים שיש להורים משמורת משותפת ימציא המוסד החינוכי תעודת הערכה/ציונים זהה לשני ההורים בנפרד, אלא אם קיימת מניעה משפטית הידועה למוסד החינוכי.

כן, עד כמה שזה נשמע מעליב, מוזר ותמוה, כאשר להורים אין הסדר של משמורת משותפת הילד יקבל (במידה והאב ביקש, בכתב, גם הוא לקבל תעודה) שתי תעודות. אחת מקור ואחת צילום. מכתב שכתב אב גרוש למנהלת בית הספר של בנו.

אבות רבים פנו למורה והצליחו לקבל גם הם תעודת מקור.

חוזר מנכ"ל משרד החינוך בכל הקשור להורים פרודים או גרושים – הקשר בין מוסדות החינוך ובין הורים פרודים או גרושים.

 

חוזר זה בא להנחות את מוסדות החינוך כיצד להתנהל עם משפחות תלמידים להורים פרודים או גרושים, בכפיפות להוראות "חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות" (להלן: "החוק") והתיקונים שנערכו בו. החוזר מעביר מסר אודות החשיבות של מעורבות שני ההורים בתפקודו הלימודי ובהתפתחותו של ילדם. הוא בא לענות על שאלות שעולות במצבים מורכבים הנוצרים בבית הספר שמקורן בגירושין או בפרֵדה של ההורים (להלן: "פרֵדה").

החוזר מדגיש

מעורבותם של שני ההורים בחיי ילדיהם לאחר הפרֵדה היא גורם משמעותי בשמירה על יציבותם של הילדים, ביכולת הסתגלותם למצב החדש ובהתפתחותם התקינה. בשל כך על מערכת החינוך לשאוף במידת האפשר לערב את שני ההורים בהיבטים משמעותיים בחיי הילד במוסד החינוכי, לרבות במקרים שבהם אחד ההורים לא ביקש להיות מעורב. זאת מתוך דאגה לצורכי הילד ולבריאותו הנפשית

כאשר קיים סכסוך בין ההורים, על המחנך או על הגננת להימנע ממעורבות בו; עליהם להיות ממוקדים בחינוכו של הילד ובדאגה לשלומו ולרווחתו במסגרת החינוכית.

על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962 (להלן: "חוק הכשרות המשפטית") שני ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם הקטינים, והם מחויבים וזכאים מתוך הסכמה לדאוג לצורכיהם, הכוללים, בין השאר, את לימודיהם ואת חינוכם. גם כאשר הילד גדל אצל הורה אחד אין הדבר מפחית מחובותיהם ומזכויותיהם של שני ההורים, למעט במקרה של החלטה שיפוטית המורה אחרת.

יודגש כי מחויבותו של כל מוסד חינוכי היא לפעול באופן התואם את הוראות החוק ולקיים קשר תקין עם שני ההורים הפרודים או הגרושים באופן המתייחס לטובת הילד, לצרכיו ולרצונותיו.

וממשיך ומפרט כיצד על המוסד החינוכי לדאוג לקשר עם שני ההורים, לידע אותם על כל הקורה עם הילד, ולהימנע מלקחת חלק בסכסוך שבין ההורים.

החוזר החדש אכן משקף, מילולית (וצעד צעד גם מעשית), את עמדות העמותה ובקשותיה ממשרד החינוך במהלך השנים האחרונות. הקושי המעשי נובע מהפן הטכני-מיחשובי, המהווה בסיס הכרחי לשליחת המידע לשני הורי הילד, שעדיין מקרטע. העמותה פנתה למשרד החינוך, שהביע הענות, קידם חלק מהדברים וממשיך לטפל בנוספים. העמותה תמשיך לפעול עד שניתן יהיה להבטיח ששני ההורים יקבלו מידע חשוב מהגן ומבית הספר.

קבלת מידע ממוסדות החינוך

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!