קבלת מידע ממוסדות החינוך

גירושין - מידע מקיף להורים המתגרשים

קבלת מידע ממוסדות החינוך

Print Friendly, PDF & Email

קבלת מידע ממוסדות החינוך

כמו בהרבה נושאים הקשורים להורים גרושים, גם ממוסדות החינוך האמא מקבלת את כל המידע אוטומטית, לא צריכה לבקש, בעוד שהאב, אם לא ידאג לבקש, בחלק מהמקרים פשוט לא יקבל את המידע. כמובן שלשמחתנו חלק ממנהלי בתי הספר וצוות המורים כן דואגים ליידע גם את האב.

עדכון חשוב: בתאריך 01.03.2023 יצא חוזר מנכ"ל מעודכן שנותן מענה ראוי לרוב הנושאים הקשורים להורים גרושים. כמובן שהיה לנו חלק בתיקונים. ראו כאן.

אבות גרושים צריכים להכיר את המצב ולפעול. מהאימהות נבקש, בראייה של טובת הילד, ליידע את האב שזהו המצב או פשוט למסור בעצמן את פרטי האב לבית הספר. למורה ולמזכירה. רוב הורים כמובן לא מודעים לנושא ואז, בעיקר בתחילת השנה, האב פשוט מנותק מכל מידע, אלא אם כן האמא מעבירה לו.

לגבי הרישום למוסדות החינוך או העברת הילד ממוסד חינוכי אחד לאחר אנא ראו כאן.

אשת קשר במשרד החינוך:

לאחר שקראתם את המידע בדף, ובחוזר המנכ"ל, ועדיין נתקלתם בבעיות מסוגים שונים מול הגן או בית הספר, מוזמנים לפנות לליאת שמואלי, תחום הורים ומשפחה (ממונה) אגף בכיר שפ"י. מייל: liatsh2@education.gov.il

גני ילדים – הדברים פשוטים

בגנים אין מערכות מחשב והמידע להורים מגיע רק מהגננת. קשר טוב עם הגננת ובקשה לקבל את כל המידע (מסיבות, אירועים וכו') יענו לרוב בחיוב. בהתחלה, כמו כל התחלה, יש לדאוג שזה יעשה, לאחר מכן גם לגננת זה יהיה טבעי.

אפשר ואף רצוי לבקש מהגננת, עוד בתחילת שנת הלימודים, לקבל בסוף השנה תמונת מחזור כפולה, סרט סיום שנה וכד'. לעיתים זה לא קל, בחלק מהנושאים מדובר על כספים של ועד הגן ולכן אולי יצריך הוספת כמה שקלים. בכל מקרה רצוי עוד בתחילת השנה לסכם נושא זה מול הגננת/ועד הגן.

בכל בעיה מול הגננת ניתן לפנות למשרד החינוך. ראו את המייל של ליאת לעיל.

במקביל, רצוי להירשם לקבוצת הווטסאפ של הגן. למי שיש כוח…

בתי ספר – אתגר לאבות

בעבר הסברנו שליתר בטחון על האב לפנות בכתב לבית הספר/גן (מכתב לבית הספר) ולעדכן את בית הספר/גן שההורים גרים בכתובות שונות ושאתה מבקש לקבל כל מידע הנוגע לילדיך. כך קובע החוק. כיום המצב טוב בהרבה, ומספיק לבקש ולרוב יסכימו כמובן.

יחד עם זאת, למרות חוזר מנכ"ל מסודר (חוזר אחרון יצא בתאריך 01.03.2023), אבות רבים עדיין נתקלים בחוסר שיתוף פעולה, חוסר בקיאות בהוראות החוזר, אי מתן שתי תעודות לילד – אחת לכל הורה, ובעיקר חוסר ידע טכני בהכנסת פרטי האב למערכת המחשוב בבית הספר או אי יישום הוראותיו.

ניתן לחלק את המידע הנמסר מבית הספר לשניים:

1. מידע הנשלח ממערכת המחשוב של בית הספר. על מנת לקבל את הדואר הנשלח ממערכת המחשוב (מערכת מנב"ס – מערכת מחשוב של משרד החינוך בה משתמשות מזכירות ומורות בית הספר) יש צורך לבקש לרשום את הפרטים שלך במערכת המנב"ס בבית הספר.

אם לבית הספר לא יהיה רשום במערכת המחשב את הטלפון והכתובת של שני ההורים, המזכירה לא תוכל להתקשר במקרים של מחלה וכו' לכל אחד מההורים, אלא להורה אחד בלבד. כמו כן, דואר הנוגע לילד יגיע רק לכתובת האם וכו', ולכן מאוד חשוב לדאוג ולרשום את הפרטים המלאים של שני ההורים במערכת המנב"ס.

בכל בית ספר חדש יש לרשום מחדש!

על פי הנתונים המוזנים שולח בית הספר דואר רשמי להורים (לרוב בתחילת השנה). גם את תוצאות בחינות המחוננים (כיתה ב' וכיתה ו') יקבלו רק הורים אשר הכתובת שלהם מופיעה במערכת מנב"ס.

וביום-יום, במידה והמורה בוחרת להוציא את דף הקשר הכיתתי ממערכת המחשוב, יופק דף הקשר עם פרטי ההורים (כתובת, מייל וטלפון) המופיעים במערכת. דף הקשר חשוב לקשר שלך עם המורה ועם ההורים האחרים, ולקשר של הילד עם חבריו. לכן, דאג לרשום את פרטיך במערכת מנב"ס ובדף הקשר הכיתתי.

כאשר הילד עובר לבית ספר חדש, פרטי האב לא עוברים לבית הספר החדש למרות שהם רשומים במערכת המחשוב של בית הספר הישן וגם במחשבי העירייה במידה ודאגתם לרשום אותם שם. מצב זה יביא לכך שהמכתב אשר בית הספר שולח בתחילת השנה יגיע רק לאם. לכן, חשוב לדאוג לכך.

חוסר ידע טכני בהכנסת פרטי האב למערכת המחשוב

לצערנו מזכירות רבות מתעלמות מההנחיה לרשום את פרטי שני ההורים באופן ידני במערכת המחשוב. חלקן אינן יודעות לתפעל כראוי את המערכת ולרשום את פרטי האב במערכת לצד פרטי האם. במידה והמזכירה אכן לא יודעת לבצע פעולה זו, מומלץ להפנות אותה למוקד התמיכה של מנהלת יישומי מנב"ס בטלפון 03-6906600 שלוחה 1.

נציין שבבתי ספר רבים יש גם מערכת נוספת לנושא משלוח מידע "משוב" והנתונים בה לא מתעדכנים מהמנב"ס. לכן, יש חובה לדאוג לרשום גם בה את הפרטים.

2. מידע הנמסר על ידי המורה ומועבר להורים על ידי הילד או באמצעות מיילים/קבוצת וואטסאפ. לרוב, המורות מכירות את חוזר מנכ"ל משרד החינוך בכל הקשור להורים גרושים, ובקשה לקבל את כל המידע בנוגע לילדך, בין במייל, בין באמצעות הילד, תיענה בחיוב, רק יש לזכור ולבקש.

נתקלתם בבעיה?

שלחתם מכתב רשמי המבקש לקבל את כל המידע ואתם עדיין נתקלים בבעיה מול בית הספר? לא מוכנים לתת לכם תעודה עבור הילד? לא מעדכנים אתכם לגבי ימי הורים ומסיבות בבית הספר? אתם מוזמנים לפנות למחלקת תחום הורים ומשפחה במשרד החינוך. ליאת שמואלי, תחום הורים ומשפחה (ממונה) אגף בכיר שפ"י. מייל: liatsh2@education.gov.il טלפון  073-3931822

יום הכרות לקראת כיתה א'

מספר אבות כתבו לנו שכאשר ילדם עלה לכיתה א', מועד בעל חשיבות רבה, ובעיקר מועד מרגש לילד ולהוריו, הם כלל לא קיבלו הזמנה מבית הספר ליום ההכרות (נשלחת באמצעות מערכת המחשוב). מאחר ומשרד החינוך לא דואג שבמערכות המחשב בבתי הספר יהיו את הפרטים של שני ההורים מייד עם רישום הילד לבית הספר ולפני מועד ההזמנות ליום ההכרות, נמנע מהאבות להשתתף במפגש. אותם אבות הרגישו מנותקים לחלוטין מתהליך עליית ילדם לכיתה א'.

אב שלא ידאג מבעוד מועד להתעקש ולקבל את כל המידע לכתובתו צפוי לעוגמת נפש רבה. לכן, מרגע שהילד רשום לבית הספר, עוד לפני תחילת שנת הלימודים, רצוי לשלוח מכתב רשמי לבית הספר ובו בקשה לקבל את כל המידע הנוגע לילדך, ובנוסף לבקש לרשום את פרטיך במערכת מנב"ס. כך, בתקווה, תקבל הזמנה מסודרת ליום ההכרות של ילדך לקראת עלייתו לכיתה א'.

גם כאן, מכיוון שפרטי האב אינם עוברים עם הילד לבית ספר חדש, יש צורך לשלוח בקשה חדשה, בכתב, בכל מעבר למוסד חינוכי חדש.

תעודות לילד:

סעיף 3.7 בחוזר מנכ"ל משרד החינוך תוקן בחוזר המעודכן מיום 01.03.2023: "3.7 גיליון הערכה וציונים (תעודת מחצית, שליש או סוף שנה) הניתן לתלמיד: התעודה מיועדת לתלמיד ולכן יקבל תעודה אחת ככל התלמידים. במקרים שבהם הורה מבקש תעודה נוספת, ימציא מנהל מוסד החינוך תעודה נוספת אלא אם קיימת מניעה משפטית הידועה למוסד החינוך.

איזה הורה צריך לפנות ולבקש? לא ברור. מדוע הורה צריך לבקש? לא ברור. למה לא להנפיק 2 תעודות לכל ילד ובאותם מקרים בהם ההורים רוצים לקבל רק תעודה אחד – לא משנה הסיבה – הם ידאגו לבקש זאת? שאלה של השקפה בין עמדתנו לעמדת משרד החינוך.

סיכום נושא קבלת מידע ממוסדות החינוך:

בחלק מבתי הספר המידע לאב לא נשלח אוט' כמו לאם, ולכן על האבות הגרושים להכיר מציאות זאת ולפעול לקבלת המידע.

חוזר מנכ"ל משרד החינוך בכל הקשור להורים פרודים או גרושים – הקשר בין מוסדות החינוך ובין הורים פרודים או גרושים:

חוזר מנכ"ל משרד החינוך

החוזר אכן משקף, מילולית (וצעד צעד גם מעשית), את עמדות העמותה ובקשותיה ממשרד החינוך במהלך השנים האחרונות. הקושי המעשי נובע מהפן הטכני-מיחשובי, המהווה בסיס הכרחי לשליחת המידע לשני הורי הילד, שעדיין מקרטע. העמותה פנתה למשרד החינוך, שהביע הענות, קידם חלק מהדברים וממשיך לטפל בנוספים. העמותה תמשיך לפעול עד שניתן יהיה להבטיח ששני ההורים יקבלו מידע חשוב מהגן ומבית הספר.

קבלת מידע ממוסדות החינוך

חפשו באתר:

חפשו מאמר לפי קטגוריה

הרשמה לעדכונים

במידה ואת/ה מקבל/ת את המיילים באופן שוטף אין צורך ברישום נוסף.
במידה ובוצע רישום והמיילים אינם מגיעים אליך ניתן לפנות למייל guyraveh04@gmail.com

אישור הרשמה לעדכונים

הרישום בוצע בהצלחה!